۲۵ خرداد ۱۳۹۸،‏ ۲۰:۰۶
کد خبرنگار: 2110
کد خبر: 83354928
۰ نفر
احداث کانال عمل آوری توتون با درختان جنگلی ممنوع است

سنندج- ایرنا- رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری مریوان از طرح ممنوعیت استفاده از درختان جنگلی برای ایجاد کانال عمل آوری توتون در این شهرستان خبر داد.

شاهرخ محمودی روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: در ادامه گشت زنی نیروهای یگان حفاظت اداره منابع طبیعی در بخش مرکزی و روستای بایوه تعداد ۳۰ اصله تنه قطع شده درخت از نوع بلوط کشف کردند.

وی افزود: پس از بازدید میدانی مشخص شد درختان را برای احداث کانال عمل آوری توتون قطع کرده اند که بعد از مستند سازی محدوده، مقطوعات به اداره منابع طبیعی بارگیری و حمل شد.

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری مریوان یادآور شد: پرونده مربوط به این تخلف تشکیل و به مراجع قضایی ارسال و در این رابطه یک نفر نیز شناسایی شده است.

وی تاکید کرد: برای حفاظت و صیانت از جنگل های شهرستان از کشاورزان تقاضا داریم که برای احداث کانال عمل آوری توتون به هیچ عنوان از درخت جنگلی استفاده نکنند چون در صورت مشاهده با متخلفان طبق قوانین و مقررات برخورد خواهد شد.

محمودی گفت: با توجه به سطح وسیع تنباکو کاری در مریوان و جنگلی بودن این مناطق، از کارشناسان اداره دخانیات خواهشمندیم از خریداری تنباکو از افرادی که از درختان جنگلی در احداث این کانال ها استفاده می کنند خوداری کرده و با توجه به غیر قانونی بودن موضوع، متخلفین را جهت پیگیری قضایی به اداره منابع طبیعی معرفی کنند.

به گزارش ایرنا، از مساحت ۲ میلیون و ۹۳۷ هزار هکتاری استان کردستان، بیش از ۳۷۴ هزار هکتار آن را جنگل تشکیل می‌دهد، جنگل‌های این استان که جزو جنگل‌های زاگرس شمالی به حساب می آیند، در طول بیش از ۵۰ هزار سال گذشته تشکیل شده و به لحاظ محافظت از منابع آب و خاک، تولید محصولات فرعی، ذخایر ژنتیکی، مصارف درمانی، توانایی‌های اکوتوریستی و ارزش‌های زندگی، دارای اهمیت زیادی است.
جنگل‌های این استان که بخشی از جنگل‌های غرب کشور را تشکیل می‌دهد بیشتر اطراف شهرهای بانه و مریوان واقع شده و بعد از جنگل‌های شمال کشور در رتبه دوم اهمیت قرار دارند.

از مجموع ۱۹۳ هزار هکتار از اراضی ملی شهرستان مریوان ۹۷ هزار هکتار آن را جنگل و ۹۶ هزار هکتار مراتع را تشکیل می‌دهد.

شهرستان مرزی مریوان با ۱۵۳ هزار نفر جمعیت در فاصله ۱۲۰ کیلومتری از سنندج مرکز استان کردستان واقع شده است.
۷۳۵۴/‌۹۱۰۲

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 4 =