رسانه های چین و ژاپن نسبت به افزایش تنش ها در خاورمیانه هشدار دادند

پکن- ایرنا- رسانه های چین و ژاپن به دنبال انفجار دو نفتکش در دریای عمان، نسبت به بروز تنش های فزاینده در منطقه خاورمیانه هشدار دادند.

تارنمای روزنامه ژاپن تودی روز یکشنبه نوشت بروز هر تنشی در تنگه هرمز می تواند باعث بروز درگیری های فرامرزی از این منطقه شود و پای کشورهای دیگر را نیز به میان بکشد.
این روزنامه تاکید کرد که مساله دیگر فقط تنگه هرمز نیست چالش های فزاینده می تواند باعث درگیر شدن کشورهای دیگر به نبردهای ناخواسته شود.
ژاپن تودی نوشت کشورهایی نظیر یمن، عربستان، امارات و عراق نیز در صورتی که اوضاع در تنگه هرمز از کنترل خارج شود، با چالش ها و مناقشات جدی روبرو خواهند شد.
این رسانه همچنین اعلام کرده است که پایبندی به برجام در روزهای اخیر بیش از هر زمان دیگری ضرورت دارد و یکی از خواسته های مهم ایران این است که همه جوانب باید به این پیمان بین المللی متعهد باشند.

تلویزیون چین: حفظ امنیت تنگه هرمز، ضروری است
شبکه تلویزیونی "سی جی تی ان" چین هم گزارش کرده است که حفظ امنیت تنگه هرمز برای تامین انرژی جهان به ویژه چین خیلی حیاتی است و همه کشورهای جهان باید بر این مهم توجه کنند.
تلویزیون چین با اشاره به اظهارات سخنگوی وزارت خارجه این کشور آورده است که چین از همه طرف ها خواسته است ضمن حفظ خویشتنداری خود، برای امنیت این منطقه تلاش کنند.
دو فروند کشتی نفتکش در دریای عمان روز پنجشنبه ۲۳ خرداد هدف حمله خرابکارانه قرار گرفتند اولین شناور ساعت ۸ و۵۰ دقیقه صبح پنجشنبه در فاصله ۲۵ مایلی بندر جاسک ایران دچار حادثه شد و یک ساعت بعد، نفتکش دوم در فاصله ۲۸ مایلی این بندر دچار حریق شد یکی از کشتی‌ها از قطر عازم تایوان و کشتی دوم از عربستان سعودی راهی سنگاپور بود.
این دومین حمله به نفتکش‌های خلیج فارس در ماه‌های اخیر است دو نفتکش عربستان و امارات روز ۲۲ اردیبهشت در نزدیکی بندر «الفجیره» امارات عربی متحده هدف حمله خرابکارانه قرار گرفتند.
در بخش دیگری از گزارش تلویزیون چین آمده است حسن روحانی رییس جمهوری اسلامی ایران در سخنرانی خود در اجلاس سیکا تاکید کراست که فقط ایران به تنهایی نباید به این توافق پایبند باشد و لازمه حفظ آن پایبندی دیگر اعضا به آن است.
این گزارش خاطر نشان می کند که روحانی هیچ اشاره ای به برنامه ها و اقدامات بعدی ایران نکرده و نگفته است که ایران می خواهد شاهد چه اقداماتی باشد.
گزارش می افزاید: فرانسه و دیگر کشورهای ذی ربط گفته اند که امیدوار به حفظ برجام هستند اما شرکت های همین کشورها به دنبال تحریم آمریکا بسیاری از توافقات با ایران را لغو کرده اند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 14 =