۲۵ خرداد ۱۳۹۸،‏ ۱۷:۴۵
کد خبر: 83354728
۰ نفر
تاکید پوتین بر توسعه روابط روسیه با چین و قطر

مسکو – ایرنا – رئیس جمهوری روسیه با رئیس جمهوری چین و امیر قطر دیدار کرد و در این دیدارها بر گسترش همکاریها با هر دو کشور تاکید کرد.

دفتر مطبوعاتی کاخ کرملین روز شنبه در خصوص دیدار ولادیمیر پوتین با شیخ تمیم بن حمد آل ثانی امیر قطر در حاشیه نشست سران تعامل و اقدامات اعتماد ساز در آسیا (سیکا) در شهر دوشنبه پایتخت تاجیکستان به نقل از پوتین نوشت: سال گذشته ما و شما سی وامین سالگرد برقراری روابط دیپلماتیک بین روسیه و قطر را برگزار کردیم ضمن اینکه روابط دو کشور در این سالها بطور مستمر توسعه یافته است.
پوتین قطر را شریک مهم روسیه در منطقه خاورمیانه خواند و افزود: شاهد همکاریهای قابل توجه دو کشور در عرصه سرمایه گذاری هستیم.
رئیس جمهوری روسیه گفت: صندوق سرمایه گذاری های ما فعال است و با تصمیم شما دو میلیارد دلار برای طرح های سرمایه گذاری اختصاص یافته است. در زمان حاضر امکان ۱۰ میلیارد دلار سرمایه گذاری هم بررسی می شود.
پوتین افزود: روسیه و قطر در حوزه های دیگر نیز همکاری می کنند که همکاری های فرهنگی و انسانی و فنی و نظامی از آن جمله است.
رئیس جمهوری روسیه همچنین علاقه مندی خود را برای گفت وگو درباره اوضاع منطقه خلیج فارس و نیز مقدمات برگزاری جام جهانی فوتبال در قطر ابراز کرد.

شیخ تمیم بن حمد آل ثانی امیر قطر نیز با بیان اینکه روابط کشورش با روسیه در سالهای اخیر توسعه یافته اظهار داشت: روابط دوجانبه بویژه در حوزه های انرژی و سرمایه گذاری گسترش یافته است.
وی همچنین از پوتین بخاطر حمایت کمیته برگزاری جام جهانی ۲۰۱۸ فوتبال روسیه از قطر و برگزاری جام جهانی فوتبال ۲۰۲۲ در این کشور قدردانی کرد.
شیخ تمیم بن حمد آل ثانی گفت که کمیته برگزاری جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه به قطر در برگزاری جام جهانی آینده کمک می کند.
وی به آمادگی قطر برای افزایش سرمایه گذاری در روسیه اشاره کرد.

** تاکید بر گسترش روابط با پکن
پوتین امروز همچنین با شی جین پینگ رئیس جمهوری چین دیدار و با اهدای یک جعبه بستنی سالروز تولد رهبر چین را تبریک گفت.
رئیس جمهوری روسیه نقش شی جین پینگ در توسعه روابط دوجانبه با روسیه را عالی ارزیابی و خاطرنشان کرد که دیدار اخیر وی از سن پترزبورگ موفق بود.

شی جین پینگ رئیس جمهوری چین نیز گفت: پس از بازگشتم از روسیه، رسانه های چینی به توسعه روابط دو کشور اشاره کردند که امکان جدیدی برای گسترش مناسبات دوجانبه را بوجود آورده است.
وی افزود: مردم چین از گسترش روابط پکن و مسکو خرسند هستند و معتقدند که شما (پوتین) نقش بزرگی در این روند ایفا می کنید.
پوتین امروز همچنین با رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه در دوشنبه دیدار کوتاهی داشت.
دمیتری پسکوف سخنگوی رئیس جمهوری روسیه با اشاره به این دیدار سرپایی از بیان هر گونه جزییات در باره آن خودداری کرد.

مهمترین مشکل روسیه و ترکیه در حال حاضر تحویل سامانه پدافند موشکی اس ۴۰۰ است که با مخالفت جدی آمریکا روبرو شده است.

رجب طیب اردوغان پیشتر اعلام کرده بود که این قرارداد نهایی شده است و دیگر نمی توان آن را متوقف کرد.

داود چاووش اوغلو وزیر امور خارجه ترکیه نیز دیروز اعلام کرد در صورتی که آمریکا بخواهد در مقابل معامله بر سر اس ۴۰۰، ترکیه را مجازات کند، آنکارا نیز دست به اقدام متقابل می زند.
اروپام **۱۳۴۶۳۹۱

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 8 =