دسترنج کشاورزان در نبود صنایع تبدیلی به جیب دلالان می ریزد

شهرکرد- ایرنا- استاندار چهارمحال و بختیاری گفت: نبود صنایع تبدیلی در استان موجب شده تا حاصل دسترنج کشاورزان به جیب دلالان و سودجویان بریزد.

اقبال عباسی روز شنبه در همایش بزرگداشت هفته جهاد کشاورزی اظهار داشت: این استان با تولید سالانه ۲۴ هزار تن بادام، ۲۳ هزار تن ماهی سردابی و بیش از ۶ هزار تن قارچ دکمه‌ای از داشتن واحدهای فرآوری محروم باشد و کشاورزان به ناچار به خام فروشی روی آورند.
وی میزان محصول بادام ارقام 'مامایی' صادراتی استان را بیش از ۱۵ هزار تن در سال برآورد و تصریح کرد: در صورت تبدیل محصول بادام به مغز و فرآوری و بسته بندی منطبق با استاندارد جهانی، میزان درآمد کشاورزان افزایش یابد.
عباسی، بخش کشاورزی را مهمترین ظرفیت اقتصادی این استان دانست و تاکید کرد: تنوع فعالیت‌های تولیدی و اشتغالزا در بخش‌های زراعت، شیلات، باغات، دامپروری در ارتزاق مردم استان نقش اساسی دارد.

وی گفت: بخش کشاورزی از نظر تأمین منابع غذایی، ایجاد اشتغال و رشد ارزش افزوده به عنوان یکی از مهمترین بخش‌های اقتصادی نیازمند حمایت است.
عباسی از تولید سالانه یک میلیون و ۴۰۰ هزار تن محصولات باغی، زراعی، شیلات و دامی استان خبر داد و اظهار داشت: این استان بلحاظ وجود منابع آب و خاک مناسب برای توسعه کشاورزی دامپروری موقعیت ممتازی دارد.
نماینده مردم لردگان در مجلس شورای اسلامی نیز در این جلسه استفاده مستقیم از آب‌های زیرزمینی در بخش کشاورزی را بزرگترین تهدید در بحران آبی این استان عنوان کرد.

محمد خالدی، استفاده ۷۰ درصدی از آب سفره‌های زیرزمینی در دشت‌های ممنوعه استان را یک عمل غیر کارشناسی دانست و گفت: این استان با داشتن یک درصد از خاک کشور و ۱۰ درصد از روان آب‌های کشور چهار درشت ممنوعه و بحرانی آب دارد.

به گفته وی، چنانچه در نحوه برداشت آب از سفره‌های زیر زمینی تجدید نظر کارشناسی نشود در آینده نزدیک بحران تأمین آب شرب منطقه دور از انتظار نیست.

نماینده مردم شهرستان‌های اردل، فارسان، کیار و کوهرنگ در مجلس شورای اسلامی نیز در این همایش تاکید کرد: تأمین امنیت غذایی کشور برعهده وزارت جهاد کشاورزی است که این حوزه بزرگترین سرمایه انسانی و تولید ثروت قبل از نفت را دارد.

علی کاتظمی باباحیدری، ناهماهنگی در بخش صادرات و واردات محصولات کشاورزی در زمان‌های مختلف موجب خسارت به بهره برداران بخش کشاورزی می‌شود.

وی توسعه صنایع تبدیلی و تکمیل زنجیره غذایی را بهترین روش توسعه بخش کشاورزی دانست و گفت: دولت باید به صورت همه جانبه از قشر مولد و آسیب پذیر کشاورزی حمایت کند.

معاون تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی نیز در این جلسه اصلاح نژاد در جمعیت دامی را بهترین گزینه توسعه و افزایش درآمد در بخش دامپروری کشور داست و تصرح کرد: چهارمحال و بختیاری امسال به عنوان پایلوت در ترکیب اصلاح نژاد دام در دام سبک روستایی، صنعتی و عشایری برگزیده شده است.

مرتضی رضایی با اشاره به وجود بیش از دو میلیون رأس دام سبک در مناطق عشایری و روستایی چهارمحال و بختیاری افزود: با اصلاح نژاد دامی بره دهی در گوسفندان از ۷۰ درصد به ۱۱۰ درصد با دو قلوزایی قابل افزایش است.

وی، کاهش چربی، افزایش گوشت و سلامت دام را از عمده دلایل اصلاح نژاد در جمعیت دامی عنوان کرد.

به گزارش ایرنا، همزمان با هفته جهاد کشاورزی از ۱۴ کشاورز نمونه این استان در عرصه تولیدات زراعی، باغی، شیلات، صنایع تبدیلی و طیور قدردانی شد.

۲۱ تا ۲۷ خرداد به عنوان هفته جهادکشاورزی نامگذاری شده است.

۶۱۹۹/‏۶۰۲۱

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 4 =