استاندار: نرخ مشارکت زنان در آذربایجان شرقی از متوسط کشوری پایین تر است

تبریز- ایرنا- استاندار آذربایجان شرقی با تاکید بر لزوم افزایش نرخ مشارکت بانوان استان در حوزه های مختلف و اتخاذ تدابیر مناسب در این ارتباط از سوی دستگاه‌های مسئول، گفت: نرخ مشارکت زنان در آذربایجان شرقی به رغم سابقه درخشان از متوسط کشوری پایین تر است .

به گزارش ایرنا، محمدرضا پورمحمدی روز شنبه در نشست بانوان برگزیده آذربایجان شرقی با حضور معصومه ابتکار، معاون امور زنان و خانواده رئیس جمهوری، اظهار کرد: بعد از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی، بسیاری از معادلات، تغییر یافت که یکی از مهم‌ترین آن‌ها، ارتقای شاخص‌های مرتبط با توسعه انسانی است.

وی با اشاره به اینکه نسبت مرگ و میر در زنان ایران پایین‌تر از مردان است، افزود: در مجموع شاخص‌های بهداشت و امید به زندگی در کشور دچار تحول شده که البته در شاخص‌های جنسیتی هنوز پایین هستیم اما ۶ درصد نمایندگان مجلس زنان هستند، برخی از کارافرینان برتر کشور نیز از بانوان بوده و جمعیت دانشجویان دختر ۶۰ درصد کل دانشجویان را شامل می‌شود که از برکات انقلاب اسلامی است.

پورمحمدی همچنین با بیان اینکه رتبه جمهوری اسلامی ایران در سال ۱۹۹۰ میلادی از نظر شاخص‌های توسعه انسانی، رتبه ۶۶ در بین ۱۸۸ کشور جهان بود، افزود: با توجه ویژه و علمی به این حوزه، جایگاه ایران به رتبه ۶۰ در سال ۲۰۱۸ رسیده، ولی متأسفانه شاخص‌های جنسیتی، هنوز به شرایط مطلوب و استاندارد نرسیده و باید در این حوزه اقدامات کاربردی‌تری انجام شود.
وی با اشاره به ظرفیت‌های مختلف سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی استان، بیان کرد: به‌رغم تمام افتخارات و آمارهای مناسب در بیشتر حوزه‌ها، نرخ مشارکت بانوان استان از متوسط کشوری، پایین‌تر است و باید برای افزایش مشارکت و اثرگذاری این قشر نیز تصمیم‌های مناسبی اتخاذ کرد.

پورمحمدی افزود: نرخ بیکاری زنان در آذربایجان شرقی بیش از ۴ درصد بوده و ۳۶ درصد بیکاران از فارغ التحصیلان دانشگاه‌ها، دختران هستند.
استاندار آذربایجان شرقی همچنین بر افزایش تاب‌آوری اجتماعی اقشار مختلف جامعه بویژه زنان برای مواجهه با شرایط مختلف تأکید کرد.

۳۰۹۳/‏۵۱۸

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 13 =