پویش «تهران شهر بدون دخانیات» راه اندازی می شود

تهران-ایرنا- مدیرکل سلامت شهرداری تهران با اشاره به راه اندازی پویش «تهران شهر بدون دخانیات» گفت: برنامه های این نهاد به مناسبت هفته ملی بدون دخانیات با شعار «اماکن عمومی بدون دخانیات، حق شهروندی» از ۲۵ تا ۳۱ خرداد در بوستان های بدون دخانیات، معابر پرتردد و اماکن شهرداری برگزار می شود.

به گزارش روز شنبه ایرنا از روابط عمومی معاونت امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران، زینب نصیری اظهارداشت: با توجه به مصوبه تهران شهر بدون دخانیات و تشکیل منظم کمیته شهر بدون دخانیات به اهتمام کمیته سلامت شورای اسلامی شهر تهران امسال تمامی واحدهای تابعه شهرداری ظرفیت هایشان را در این حوزه به کار بسته اند.

وی گفت: شهرداری تهران به منظور تلاش در راستای آگاه‌سازی و حساس‌سازی جامعه درخصوص مضرّات ناشی از استعمال دخانیات در قالب پویش #تهران_شهر_بدون_دخانیات در کنار سایر سازمان های دولتی و غیردولتی حوزه دخانیات مشارکت دارد.

نصیری افزود: بر اساس تعریف سازمان جهانی بهداشت در شهر بدون دخانیات توسط قانون، مصرف دخانیات (سیگار، قلیان، پیپ) در تمامی محیط‌های عمومی از جمله محیط‌های کاری و وسایل نقلیه عمومی ممنوع شده است و هیچ استثنایی نیز وجود ندارد.

مدیرکل سلامت شهرداری تهران ادامه داد: این تعریف در راستای شعار مدیریت جدید شهری نیز هست و همه ما باید برای ساخت «تهران، شهری برای همه» تلاش کنیم.

وی، ارتقای سطح آگاهی و حساس سازی شهروندان نسبت به حقوق شهروندی خود در حوزه استعمال دخانیات، اطلاع رسانی در خصوص مضرات ناشی از استعمال دخانیات، ارتقای سواد شهروندان نسبت به دود تحمیلی یا دود دست دوم، کاهش استعمال دخانیات در اماکن عمومی، مطالبه گری و جلب مشارکت شهروندان در حوزه مبارزه با استعمال دخانیات در بوستان ها و اماکن عمومی را از اهداف برنامه های اجرایی هفته بدون دخانیات برشمرد.

اجرای برنامه های هنری سلامت محور در بوستان های بدون دخانیات

نصیری با اشاره به ویژه برنامه های اجرایی در بوستان بدون دخانیات سطح شهر تهران افزود: علی رغم نصب تابلوهای بوستان های بدون دخانیات طی سال های گذشته، متاسفانه شاهد حجم بالای مصرف دخانیات به خصوص قلیان در سطح بوستان ها هستیم که ضمن تحمیل دود دست دوم به شهروندانی که برای گذران اوقات فراغت به این بوستان ها آمده اند و آلودگی های محیط زیستی، کارکرد اصلی این بوستان ها نیز دچار خلل های جدی شده است.

وی گفت: در هفته ملی بدون دخانیات، در سطح یکصد و ۴۴ بوستان بدون دخانیات، برنامه بوستان بی دود با محوریت کانون های پاد (پیشگیری از دخانیات) انجام خواهد گرفت.

مدیرکل سلامت شهرداری تهران اظهارداشت: اجرای روزانه یک نشست گفت و گو در شهر با محوریت انجمن نیکوتینی های گمنام ایران، ارائه خدمات سلامت محور شامل مشاوره، آموزش، تست اسپیومتری …، جمع آوری فیلتر سیگار از سطح بوستان ها با مشارکت ادارات فضای سبز و پسماند منطقه و اجرای تئاترهای تعاملی با موضوع دخانیات از مهمترین برنامه های اجرایی در بوستان ها خواهد بود.

برپایی کارگاه های آموزشی ویژه مسئولین فضای سبز بوستان ها، رانندگان اتوبوس و تاکسی

نصیری گفت: با توجه به اهمیت آشنایی مسئولین فضای سبز شاغل در بوستان های بدون دخانیات با مضرات مصرف سیگار، روش های پیشگیرانه و نحوه تعاملی موثر با شهروندان با آغاز هفته ملی دخانیات، کارگاه های آموزشی مرتبط تشکیل می شود.

وی افزود: طی هماهنگی صورت گرفته با سازمان اتوبوسرانی و تاکسیرانی، دوره های آموزشی پیشگیری از مصرف دخانیات ویژه رانندگان اتوبوس و تاکسی برگزار می شود.

به گفته مدیرکل سلامت شهرداری تهران، طبق برنامه ریزی صورت گرفته این کارگاه ها تا پایان سال با هدف پوشش صددرصدی رانندگان اتوبوس، تاکسی و مسئولین فضای سبز بوستان ها ادامه خواهد داشت و این کارگاه ها با بهره گیری از ظرفیت دانشگاه های علوم پزشکی تهران، ایران و شهید بهشتی و سازمان های غیردولتی برگزار می شود.

شناسایی و تقدیر از کسبه پایبند به عدم فروش مواد دخانی

نصیری، اتخاذ سیاست های تشویقی را یکی از راهکارهای کاهش مصرف مواددخانی دانست و افزود: ضروری است افراد مسئولیت پذیر شناسایی و توسط مدیران شهری مورد تقدیر قرار گیرند.

وی گفت: در طول این هفته ادارات سلامت مناطق نسبت به شناسایی کسبه پایبند به عدم فروش مواد دخانی اقدام و شهرداران محترم مناطق از کسبه تقدیر می کنند.

مدیرکل سلامت شهرداری تهران با اشاره به نصب و احیای تابلوهای بوستان های بدون دخانیات اظهارداشت: با توجه به گذشت چندین سال از طراحی و نصب تابلو بوستان های بدون دخانیات و لزوم بازپیرایی مجدد آنها، با همکاری ادارات زیباسازی با فضای سبز و پشتیبانی مناطق، نسبت به ارزیابی وضعیت تابلوهای موجود، بازطراحی و نصب مجدد تابلوها در فضاهای پرتردد و در معرض دید بوستان های بدون دخانیات و ساختمان های اصلی شهرداری مناطق اقدام می شود.

نصب تابلوهای راهنمای ممنوعیت های دخانی در دکه های مطبوعاتی

نصیری گفت: همچنین در طول این هفته شرکت ساماندهی مشاغل نسبت به نظارت بر عدم عرضه دخانیات در پیشخوان کیوسک های مطبوعاتی، نصب پوسترهای راهنمای ممنوعیت های دخانی برای دکه داران طبق قانون جامع کنترل دخانیات اقدام خواهد کرد.

وی با اشاره به درج یکپارچه پیام های هفته ملی دخانیات افزود: به همت شرکت خدماتی کالای شهروند و سازمان میادین میوه و تره بار، پیام های هفته ملی دخانیات بر روی قبوض فروش کالا و کیسه های پلاستیکی عرضه محصول درج خواهد شد.

مدیرکل سلامت شهرداری تهران اظهارداشت: ضمن درج پیام های این هفته در تابلوهای نوشتاری LED شرکت واحد اتوبوسرانی، بدنه ۲۵ اتوبوس فعال در خطوط اتوبوسرانی شعارهای هفته ملی دخانیات را انعکاس خواهد داد.

نصیری خاطرنشان کرد: کلیپ و تیزرهای آموزشی هفته ملی دخانیات در نمایشگرهای ایستگاهها و قطارهای شهری شرکت بهره برداری مترو اکران خواهد شد.

وی گفت: در اجرای برنامه های هفته پیشگیری از دخانیات، ادارات سلامت مناطق ۲۲ گانه، واحدهای تابعه شهرداری تهران، سازمان های دولتی فعال در حوزه سلامت، سازمان های غیردولتی فعال در حوزه دخانیات به خصوص جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات ایران، انجمن نیکوتینی های گمنام، انجمن چترا، انجمن زندگی بدون دخانیات، موسسه حامی آرامش آرایی، خانه های سلامت محلات شهر تهران، کانون های پاد، جوانان و کودک محلات شهر تهران همکاری دارند.

اعلام روزشمار هفته ملی بدون دخانیات

نصیری با اشاره به روزشمار هفته ملی بدون دخانیات سال ۹۸ اظهارداشت: به این مناسبت شنبه ۲۵ خرداد روز «نمایندگان مجلس، حامی قوانین کنترل دخانیات»، یکشنبه ۲۶ خرداد روز «مطالبه گری مردم برای جامعه عاری از دخانیات»، دوشنبه ۲۷ خرداد روز «ورزش و تفریحات سالم برای دوری از دخانیات» نامگذاری شده است.

مدیرکل سلامت شهرداری تهران گفت: سه شنبه ۲۸ خرداد روز «ریه سالم با دوری از دخانیات»، چهارشنبه ۲۹ خرداد روز «نقش رسانه در ترویج فرهنگ کنترل دخانیات»، پنجشنبه ۳۰ خرداد روز «ساماندهی عرضه مواد دخانی ضامن اجرای قوانین» و جمعه ۳۱ خرداد روز «آموزه های دینی در برابر دخانیات» نامگذاری شده است.

وی با اشاره به شعار جهانی «اجازه ندهید دخانیات، نفس شما را بگیرد» و اهمیت برنامه ریزی برای پیشگیری از شیوع مصرف دخانیات افزود: بر اساس آمار موجود، یک نفر از هر ۱۰ نفر در جهان در اثر دخانیات جان خود را از دست می دهد و پیش‌بینی می‌شود که تا سال ۲۰۳۰ و شاید هم زودتر، این نسبت به یک نفر در هر ۶ نفر یعنی ۱۰ میلیون مرگ در سال برسد.

مدیرکل سلامت شهرداری تهران گفت: سازمان جهانی بهداشت پیش بینی کرده است که در صورت عدم برنامه ریزی و پیشگیری لازم در مهار اپیدمی دخانیات، کشورهای ایران، مصر و پاکستان تا ۴۰ سال آینده بیشترین میزان مصرف دخانیات را خواهند داشت بنابراین باید برای پیشگیری از این روند تصاعدی گام های جدی برداشته شود.

تهرام/۷۲۴۵//‏۶۱۳۹

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha