۲۵ خرداد ۱۳۹۸،‏ ۲۰:۰۱
کد خبرنگار: 1827
کد خبر: 83354616
۰ نفر
رفسنجان تنها تأمین کننده کرایو از فرآورده های خونی استان کرمان است

کرمان- ایرنا- فرماندار رفسنجان گفت: مرکز انتقال خون این شهرستان انواع فرآورده های خونی را تولید و به دیگر نقاط استان کرمان ارسال می کند و تنها تأمین کننده کرایو از فراورده های خونی است.

به گزارش ایرنا مجید فصیحی هرندی عصر شنبه در آیین تجلیل از اهداکنندگان خون مستمر در هتل هیلان رفسنجان اهدای خون را عملی خداپسندانه و کمک به تأمین سلامتی دیگران دانست و افزود: در رفسنجان ۶ هزار و ۳۰۰ نفر اهداکننده خون مستمرداریم که حداقل سالی یکبار خون خود را اهدا می کنند.

وی ادامه داد: مرکز انتقال خون رفسنجان با مهندسی خاصِ تخصصی برای آینده برنامه دارد و اقلام خون ها و فرآورده های خونی مورد نیاز بیماران و مصدومین و نیازمندان به خون را تهیه و توزیع می کند.

فصیحی هرندی به وضعیت تحمیلی جنگ اقتصادی بر کشور اشاره کرد و گفت: ما به کشور امارات ظلم نکردیم و این کشور بارانداز محصولات ما بود و ما امارات را آباد کردیم؛ ایران به خیلی از کشورها از جمله افعانستان، سوریه و یمن کمک و آنها را حمایت کرد و در برابر دنیایی که اینها را می بیند و سکوت می کند چه باید بکنیم آیا باید عزتمندانه بایستیم یا تسلیم شویم؟

وی تصریح کرد: دنیا در همه زمینه ها از جمله علمی مدیون ایران است بنابراین در درون کشور باید وحدت داشته باشیم و در حال حاضر که در محاصره هستیم باید بیشتر تلاش کنیم تا از مستکبرین ضربه نخوریم.

فرماندار رفسنجان خاطرنشان کرد: بانک جهانی اعلام کرده سال آینده اثر تحریم بر ایران از دست می رود و خنثی می شود لذا باید تلاش کنیم و نوید همراهی به همدیگر بدهیم و در چارچوب واقعیات با مردم صحبت کنیم.

وی ادامه داد: لذا در شرایط موجود بهترین راهکار مقابله با تحریم های دشمن، مدیریت صحیح است از جمله اینکه جلوی رانت خواران و مفسدین اقتصادی را بگیریم وقتی این مدیریت صحیح باشد دشمن موفق نمی شود که ایران را شکست دهد.

فصیحی هرندی خاطرنشان کرد: یقین دارم آنچه که در تصور ماست برای آینده اتفاق خواهد افتاد نه آنچه که در تصور ترامپ و آمریکا و هم‌پیمانانش است.

۱۳۳ هزار واحد خون گیری در رفسنجان انجام شد
رئیس مرکز انتقال خون شهرستان رفسنجان هم گفت: از بهمن ماه ۱۳۸۹ تا کنون در این شهرستان بیش از ۱۳۳ هزار واحد خون گیری انجام شده است.
مهدی محمدحسینی با اشاره به اینکه خون یکی از مواردی است که حیات انسان را در بر دارد بیان کرد: اطلاعات بیش از ۴۵ هزار نفر اهداکنندگان مستمر، باسابقه و مرتبه اول در رفسنجان و انار در بانک اطلاعات انتقال خون ثبت است و این بانک دومین بانک اطلاعاتی انتقال خون کشور است.
وی تصریح کرد: در سال ۸۲ حدود ۴۰ درصد از خون های اهدایی به صورت جایگزین و ۶۰ درصد به صورت داوطلبانه بوده که در همین سال اولین اتوبوس سیار خون در استان کرمان در رفسنجان راه اندازی شد و به همین دلیل در حال حاضر کل خونی که مردم اهدا می کنند به صورت داوطلبانه است و سیستم جایگزین خون حذف شده است.
محمدحسینی با اشاره به اینکه در سال گذشته بیش از ۱۳ هزار نفر مراجعه کننده داشتیم که ۱۰ هزار و ۲۴۷ واحد خون گیری انجام شد بیان کرد: از این تعداد ۲۵ هزار و ۱۲۵ واحد انواع فرآورده خونی شامل کرایو، گلبول قرمز خون، گلبول قرمز فیلتر شده برای بیماران خاص، پلاسما و پلاکت تهیه شد از آنجایی که رفسنجان تامین کننده کرایو استان کرمان است سال گذشته ۲ هزار و ۲۱۸ واحد کرایو و ۸ هزار و ۲۲۶ واحد پلاسما از رفسنجان به کرمان ارسال شد.

وی خاطرنشان کرد: همچنین در سال گذشته از مراجعه کنندگان جهت خون گیری، ۲۶۹ نفر به دلیل اینکه خونشان برای گیرنده مضر بود به طور دائم از اهدای خون معاف شدند.

رئیس مرکز انتقال خون رفسنجان گفت: در استان کرمان یکهزار و ۴۰۰ بیمار تالاسمی وجود دارد که ماهیانه هر کدام از این بیماران به یک یا دو واحد خون نیاز دارند و مرکز انتقال خون رفسنجان این خون را تهیه و به بیماران نیازمند اهدا می کند.

وی افزود: از بهمن ماه ۱۳۸۹ تا کنون در این شهرستان بیش از ۱۳۳ هزار واحد خون گیری انجام شده است.

رفسنجان با جمعیت بالای ۳۱۱ هزار نفر در ۱۱۰ کیلومتری کرمان قرار دارد.

۷۴۳۳/ ۵۰۵۴

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 3 =