مخالفت قاطع رییس جمهوری چین با یکجانبه گرایی تجاری

پکن- ایرنا- رییس جمهوری خلق چین در نشست سران سیکا در تاجیکستان با رد حمایتگرایی تجاری و یکجانبه گرایی گفت: کشورهای دنیا باید بازی «مجموع صفر» و حمایت گرایی تجاری را کنار گذاشته و اعتماد سیاسی متقابل و توافقات راهبردی را افزایش دهند.

"شی جین پینگ" روز شنبه در این نشست که با حضور رییس جمهوری اسلامی ایران برگزار شد با تاکید بر اهمیت توسعه از همه طرف ها دعوت کرد برای آزادی و تسهیل تجارت و سرمایه گذاری تلاش کنند و هرچه زودتر توافقات دومین مجمع سران همکاری بین المللی کمربند و جاده را به اجرا بگذارند.
او موضع چین را توجه به حق مشروع توسعۀ کشورها و برابری و عدالت جهان عنوان کرد و گفت: چین مایل است به اتفاق کشورهای دیگر با دیدگاه مدیریت جهان با مشورت و سازندگی و بهره برداری مشترک، سازوکار جهانی با محور سازمان ملل و مکانیسم تجارت چند جانبه با محور سازمان تجارت جهانی را قاطعانه حفظ کند.
رهبر چین همچنین اعلام کرد دومین نمایشگاه بین المللی واردات چین امسال برگزار می شود و چین نیز تسهیلات لازمی برای ورود همۀ طرف ها به بازار این کشور را فراهم خواهد کرد.

ضرورت مبارزه با تروریسم
وی با اشاره به اینکه کشورها باید دیدگاه جدیدی نسبت به امنیت پیدا کرده و طبق آن عمل کنند گفت: طرفین باید ضمن جلوگیری از رویارویی با هم، بر گفت و گو و همکاری متعهد باشند و به نحوی مناسب با مسائل امنیتی برخورد کنند و تروریسم را در هر شکل آن قاطعانه سرکوب کنند.

چشم انداز جدید توسعه و امنیت آسیا را ایجاد کنیم
"شی" از همه طرف ها دعوت کرد چشم انداز جدیدی برای توسعه و امنیت آسیا ایجاد کنند و آسیایی برخوردار از احترام و اعتماد متقابل، امنیت، ثبات، شکوفایی، درهای باز و در حال توسعه و متکی بر همکاری و نوآوری بسازند.
رهبر چین گفت: آسیا علیرغم همه ظرفیت ها، با چالش هایی مانند کمبود اعتماد متقابل سیاسی بین کشورها و توسعه بی توازن و خطرات امنیتی و مدیریتی روبرو است.
وی ادامه داد: در اوضاع جدید امروز، طرف ها باید بر اهداف مدون پایبند بوده و مشترکا با فرصت ها و با چالش ها رویارویی کنند چین نیز به اتفاق دیگر طرف ها، نظام سیکا را به سطوح بالاتری ارتقاء خواهد داد.

هرگز به منافع دیگران لطمه نمی زنیم
"شی جین پینگ" رییس جمهوری خلق چین گفت: چین همانند گذشته بر پایۀ اصول پنجگانه همزیستی صلح آمیز، ضمن تعمیق همکاری دوستانه با کشورهای دیگر، از طریق صلح آمیز اختلافات خود را با کشورهای ذی ربط دربارۀ حق حاکمیت حل و می کند و از حل مسائل کلیدی منطقه ای از راه گفت و گو و مشورت حمایت می کند.
او بار دیگر تاکید کرد: چین به عنوان یکی از اعضای خانواده بزرگ آسیا و یک کشور بزرگ مسئولیت شناس، همانند گذشته سازندۀ صلح جهانی، سهیم در توسعه جهان و حافظ تعادل و توازن بین المللی است و برای پیشبرد سازندگی روابط جدید بین المللی و جامعه بشری با سرنوشت مشترک تلاش می کند.

موضع چین حفظ حق مشروع کشورها است
رییس جمهوری خلق چین گفت: طرف ها مسایل موجود در مبادلات اقتصادی و تجاری را باید بر اساس روحیۀ احترام به یکدیگر، از طریق گفت و گو و مشورت، طبق اصول روابط بین المللی و تجارت چند جانبه به طور مناسب حل کنند.
‌"سیکا" طرح ایجاد کنفرانس تعامل و اعتماد سازی آسیا در سال ‫ ۱۹۹۲ میلادی از طرف «نورسلطان نظربایف» رئیس جمهوری سابق قزاقستان به منظور ارتقای روابط دوجانبه و همکاری میان کشورهای آسیایی با هدف ایجاد ثبات و برقراری امنیت در منطقه مطرح و این نهاد در سال ۱۹۹۶ به طور رسمی تشکیل شد.
سازمان ملل متحد، سازمان امنیت و همکاری اروپا، اتحادیه عرب و تعدادی از کشورها از جمله مالزی، اندونزی، ویتنام، ژاپن، اوکراین و آمریکا از اعضای ناظر بر این نشست هستند.
ایران، قزاقستان، افغانستان، پاکستان، کره جنوبی، چین، روسیه، هند، فلسطین، مغولستان، قرقیزستان، ازبکستان، تاجیکستان، جمهوری آذربایجان و تایلند از جمله اعضای سیکا هستند./‏

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 13 =