عبور سایه سفر آبه شینزو به تهران از فراز روابط ایران و آمریکا

تهران-ایرنا- سفر دو روزه نخست وزیر ژاپن به ایران بعد از ۴۱ سال و دیدارهای وی با مقامات کشورمان، پایانی بود بر گمانه زنی ها و حرف و حدیث هایی که در چند هفته اخیر در خصوص تاثیر این سفر بر روابط ایران و آمریکا مطرح شد.

«آبه شینزو» عصر روز چهارشنبه با استقبال «محمدجواد ظریف» وزیر امور خارجه وارد تهران شد و سپس در کاخ سعدآباد از سوی «حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی» رئیس جمهوری اسلامی ایران مورد استقبال رسمی قرار گرفت و بلافاصله مذاکرات هیأت ژاپنی به ریاست نخست وزیر ژاپن و هیأت ایرانی به ریاست دکتر حسن روحانی آغاز شد.

تقویت همکاری‌های مشترک در عرصه‌های مختلف دوجانبه و بین‌المللی و ایجاد شتاب در روابط ایرانی و ژاپن در حوزه‌های مختلف از جمله محورهای مذاکرات هیأت‌های عالیرتبه دو کشور است.

نخست وزیر ژاپن و هیئت همراه صبح پنجشنبه نیز با رهبر انقلاب اسلامی دیدار کردند.

بازتاب این سفر در فضای رسانه‌ای کشور بسیار گسترده و پردامنه است. رسانه‌های اصلاح طلب به طور کلی امروز با پوشش گسترده این سفر از یک سو به ارزیابی نتایج و دستاوردهای آن پرداخته و از سوی دیگر به بازخورد و واکنش‌های داخلی توجه نشان دادند. این رسانه‌ها همچنین در محوری مستقل روابط ایران و آمریکا را به طور کلی مورد بررسی قرار دادند.

رسانه‌های اصولگرا نیز با محوریت دیدار آبه شینزو با رهبر انقلاب و نیز مواضع ژاپن در قبال کشورمان به بازتاب این سفر پرداختند.

رسانه‌های اصلاح طلب

بنا به تحلیل برخی از این رسانه‌ها، از جمله روزنامه مردم سالاری، این موضوع که بالاترین مقام اجرایی کشور مهم ژاپن بعد از چهل سال به هر بهانه‌ای به ایران سفر می‌کند خود اتفاق مهمی است و نشان از اهمیت ایران در معادلات منطقه و حتی جهانی دارد. روزنامه آرمان نیز در حالی که معتقد است این سفر همه کارت‌های بازی ترامپ را هدر داد، مجموعاً دستاور این سفر را مثبت و غیرقابل انکار ارزیابی می‌کند. اما در مقابل روزنامه همدلی می‌نویسد: راز اصلی شکست مأموریت شینزوآبه محاسباتی است که این دیپلمات سرزمین آفتاب تابان در سفر به تهران نتوانست آن را در متقاعد کردن مقامات تهران به کار بگیرد.

تارنمای فرارو نیز مأموریت آبه برای تنش‌زدایی میان ایران و آمریکا را شکست خورده تلقی کرد.

این در حالی است برخی دیگر از رسانه‌های همسو به نقل از مسئولان سیاسی نوشتند: نتایج سفر شینزو آبه به ایران یک شکست سیاسی نبود، بلکه واقع گرایانه تر شدن دیپلماسی در ارتباط با مسائل اخیر به شمار می‌آید.(آفتاب یزد) در این میان برخی از تحلیلگران خارجی به معتقد هستند که اکنون زود است بگوییم که این سفر موفق بود یا خیر.(ایلنا)

سفر نخست وزیر ژاپن به ایران و دستاوردهای آن

به نوشته روزنامه اعتماد نخست‌وزیر ژاپن بدون دستاوردی در زمینه روابط دیپلماتیک میان ایران و امریکا و حل مشکل «برجام» به کشور خود بازگشت. این موضوع اما تا امروز با واکنش‌های داخلی بسیاری همراه بوده است و می‌توان گفت اغلب سیاست‌ورزان از این موضع‌گیری برداشتی مثبت داشته‌اند.

شرق در یادداشتی نوشت: سفر آبه به تهران اگرچه تحت شرایطی متفاوت می‌توانست در تعقیب هدفی میانجیگرانه باشد؛ اما عملاً به سفری با هدف حقیقت‌یابی تبدیل شد. او امکان یافت در ملاقات با عالی‌ترین مقامات نظام، به طور مستقیم و بی‌واسطه از نظرات و طرز تلقی آنها و آمادگی نظام سیاسی ایران برای نوعی معامله برای رفع بحران جاری مطلع شود و هم‌زمان آنچه را که دست اول و بی‌واسطه و به دور از جنجال‌های سیاست داخلی آمریکا از ترامپ شنیده بود، به اطلاع مقامات ایرانی برساند. او همچنین باید برای مخاطبان خود مشخص کرده باشد که سقف انتظارات آمریکا از ایران چیست. در چنین صورتی، تهران باید اکنون در موقعیت بسیار بهتری برای ارزیابی وضعیت و حرکت در راستای اتخاذ تصمیمات سرنوشت‌ساز قرار گرفته باشد. آبه نیز با توجه به مذاکراتش با رهبران ایران و آمریکا باید دریافته باشد که آیا اراده لازم در طرفین برای فرصت‌دادن به دیپلماسی و اولویت قائل‌شدن برای تلاش‌های معطوف به حل صلح‌آمیز مناقشه وجود دارد یا خیر. اینها خود دستاوردهای مهمی است که می‌تواند سنگ بنای هر اقدام احتمالی در آینده باشد.

شرق در یادداشتی به قلم احمد عظیمی‌بلوریان، استاد پیشین مریلند در پاسخ به این این پرسش که چرا ژاپن را برای مذاکره یا میانجیگری با ایران برگزیده‌اند؟ می‌نویسد: نخست اینکه شینزو آبه دارای بالاترین شخصیت سیاسی در میان واسطه‌های دیگری است که تاکنون در این زمینه ورود کرده‌اند. وزن آبه در مقایسه با سلطان فلان کشور خلیج فارس یا حتی نماینده آلمان از زمین تا آسمان تفاوت دارد. دوم اینکه ژاپن پیش از جنگ جهانی دوم خود یک چالشگر در صحنه بین‌المللی بوده و حریفان خود را خوب می‌شناسد… ژاپن حتی در دسته‌بندی‌های مربوط به برجام و زدوبندهای اروپایی‌ها در زمینه بازرگانی نیز دخالت چندانی ندارد. اعتبار ژاپن، بی‌طرفی آن کشور و تجربه‌اش در درگیری با آمریکا جنبه‌های مثبت در نقش بالقوه شینزو آبه برای میانجیگری است که باید نهایت استفاده را از آن برد.

همدلی در یادداشتی سفر نخست وزیر ژاپن را فاقد نتیجه مطلوب و شکست خورده دانسته و علت آن را نیز چنین بیان کرد: از منظر نشانه‌شناسی، راز اصلی شکست مأموریت شینزوآبه به محاسباتی است که این دیپلمات سرزمین آفتاب تابان در سفر به تهران نتوانست آن را در متقاعد کردن مقامات تهران به کار بگیرد. به عبارت دیگر، شینزوآبه از آنجایی که از اهمیت سفر خود به تهران همچون همه ناظران مسائل بین‌الملل آگاه بود، اما رسالت سفر خود را نه به میانجی‌گری بلکه فقط به پیام‌رسانی خلاصه کرد و تلاش داشت یک‌طرفه برای منافع آمریکا در چانه‌زنی با مقامات تهران امتیاز بگیرد. در این پیام‌رسانی که شینزوآبه عهده‌دار آن بود، در گذشته نیز مکرر و علناً از زبان مقامات واشنگتن گفته شده بود و تنها تفاوتش آن بود که قرار بود از زبان شینزوآبه و با دیپلماسی ژاپنی به مقامات تهران مخابره شود. به همین خاطر بود که شینزوآبه به جای در نظر گرفتن همه جوانب امر و با توجه به اینکه می‌بایست از نقش بحران‌زای واشنگتن در این تحرکات دیپلماسی اشاره می‌کرد، صرف مأموریت خود را در هشدار و انذار خلاصه کرد و حتی پیامی برای کاهش تحریم‌ها به مقامات تهران منتقل نکرد.

"تصورات غلط یک رئیس‌جمهور! " عنوان یادداشتی در روزنامه آرمان است که در بخشی از آن آمده است: نخست وزیر ژاپن با دستانی خالی تهران را ترک کرد، علتش هم روشن است؛ او با دستانی خالی آمده بود! ظاهراً وی تصور کرده بود که پیام رئیس‌جمهور آمریکا مبنی بر اینکه قصد تغییر رژیم ایران را ندارد سخن مهم و صادقانه‌ای است و ایران از آن استقبال خواهد کرد. اگر واقع ماجرا این باشد باید از آقای شینزو آبه و مشاورانش تعجب کرد. تمایل قاطعانه ایران در هر مذاکره‌ای لغو تحریم‌ها یا بی‌اثر کردن آنهاست. در موارد دیگر نه می‌شود روی سخنان و حتی قرارهای آقای دونالد ترامپ تکیه کرد و نه جمهوری اسلامی در وضعیتی قرار دارد که عدم قصد براندازی او مسئولان ایرانی را متقاعد به مذاکره کند.

فیاض زاهد، استاد دانشگاه و تحلیلگر مسائل سیاسی به آرمان می‌گوید: نفس این سفر یک گام به جلوست؛ چرا که ژاپن به عنوان کشوری با پرستیژ، به دور از مطامع منطقه‌ای و رفتارهای شبه امپریالیستی واسطه قرار گرفته بود که تنش‌ها در منطقه خاورمیانه کاهش یابد. نقش ژاپن با چین و روسیه به هیچ وجه قابل مقایسه نیست و اگر قرار باشد نقشی در منطقه ایفا کند، این نقش مبتنی بر امیال توسعه طلبانه نخواهد بود. از طرفی ژاپنی‌ها عمده انرژی خود را از منطقه خاورمیانه تأمین می‌کنند، دارای روابط تاریخی با کشورهای مختلف از جمله ایران است و به دلیل وجاهت و قدرت اقتصادی و سیاسی که در جهان دارد، انجام این نوع اقدامات میانجی‌گرایانه را نمی‌توان در جهت منافع شخصی دانست. به همین دلیل اگر قرار باشد کشوری در جهان میان ایران و آمریکا میانجیگری کند، اولویت با ژاپن است. مجموعاً دستاور این سفر مثبت و غیرقابل انکار بود. آقای آبه حرف‌های طرف آمریکایی را تمام و کمال به مقامات کشورمان منتقل کرد و بدون واسطه صحبت طرف ایرانی به خصوص رهبر معظم انقلاب ایران را نیز شنید. همین امر به تبیین سیاست‌های صلح‌طلبانه کشورمان در جهان بسیار کمک خواهد کرد.

حشمت الله فلاحت پیشه، رئیس کمیسیون امنیت ملی در گفتگو با آفتاب یزد معتقد است نتایج سفر شینزو آبه به ایران یک شکست سیاسی نبود، بلکه واقع گرایانه تر شدن دیپلماسی در ارتباط با مسائل اخیر به شمار می‌آید.

به گفته وی در این ماه‌ها، آمریکایی‌ها یک دیپلماسی شکلی را دنبال می‌کردند، آنها موضوع مذاکره با ایران را به طور متوالی مطرح کردند و هدف شأن آن بود تا ایران به این مذاکره «نه» بگوید تا به دنیا اعلام کنند که ایران به دیپلماسی نه گفت. آمریکا تمام تلاشش را در این زمینه انجام داد و همانطور که دیدیم بعد از پایان سفر آبه درایران، پامپئو بلافاصله در یک مصاحبه کوتاه اعلام کرد که دنیا دید ایران به دیپلماسی پاسخ منفی داد. اما واقعیت این است که مقام معظم رهبری در دیدار با آبه موضوع عمل‌گرایی را مطرح کردند. با این مضمون که آمریکایی‌ها به دنیا چراغ سبز دیپلماتیک می‌دهند، اما در عمل به گونه‌ای دیگر عمل می‌کنند. تفاوت‌های دیپلماسی ایران و آمریکا با کره شمالی و آمریکا در دیدار دو روز پیش آبه کاملاً مشخص شد. نتیجه اینکه، معتقدم، بحث دیپلماسی برای کاهش تنش‌ها، بعد از سفر شینزو آبه بسیار ساختار عملی و واقع گرایانه به خود گرفت. اکنون به همین دلیل توپ در زمین آمریکاست. اکنون اگر راه دیپلماسی شکست بخورد مسئولیتش با آمریکاست، چرا که آنها گام عملی در مسیر دیپلماسی بر نداشتند.

فرارو در تحلیلی نوشت: می‌توان مأموریت آبه برای تنش‌زدایی میان ایران و آمریکا را شکست خورده تلقی کرد. زیرا اولاً او همان پیام‌هایی را به ایران منتقل کرد که مقامات آمریکایی مکرراً و علناً در رسانه‌ها بیان می‌کنند. ثانیاً، آبه به علت اصلی تنش‌ها از دیدگاه ایران، اشاره نکرد. مقامات بنلدپایه ایران، مکرراً تاکید می‌کنند که «جنگ اقتصادی» آمریکا علیه ایران عامل اصلی تنش‌ها در منطقه است و تا وقتی که این جنگ متوقف نشود، تنش‌ها هم فروکش نخواهد کرد. ثالثاً، آبه از جانب آمریکا، پیامی برای کاهش تحریم‌ها نیاورد. آمریکایی‌ها همزمان با سفر آبه تحریم‌های جدیدی در ارتباط با ایران اعلام کردند.

به گزارش نامه نیوز مرتضی مرادیان، سفیر ایران در دانمارک در صفحه توئیتر خود با طرح این پرسش که حمله به نفت کش‌ها وقتی نخست وزیر ژاپن در ایران است به نفع چه کسانی است؟ نوشت: هنگام سفر آقای روحانی به سوئیس اتهام اقدام تروریستی در فرانسه مطرح می‌شود، وقتی اروپا می‌خواهد مکانیزم مالی را مطرح کند اتهام ترور در دانمارک مطرح می‌شود، هنگام حضور نخست وزیر ژاپن در ایران به نفتکش‌ها حمله می‌شود چه کسانی طراح سناریوهای دروغین و تکراری هستند و از آن نفع می‌برند؟

"اهمیت روابط ایران و ژاپن و افزایش همکاری‌های دوجانبه" عنوان یادداشتی است که امروز در تارنمای خبرآنلاین به چشم می‌خورد. در بخشی از آن آمده است: دیدار نخست وزیر ژاپن از ایران پس از ۴۰ سال نشان می‌دهد که بحران آینده احساس شده است و ممکن است، گزینه حمله نظامی آمریکا مطرح شده باشد که شینزو آبه را به ایران کشانده است و وی با رهبر جمهوری اسلامی ایران و رئیس جمهور دیدار داشته است. اگر چه گفته می‌شود که نخست وزیر برای همکاری‌های اقتصادی و سرمایه گذاری در بندر چابهار و نظایر آن در تهران حضور دارد ولی نمی‌توان کتمان کرد که اغلب خبرگزاری‌ها هدف از دیدار نخست وزیر را میانجیگری بین ایران و آمریکا و شروع مذاکرات عنوان می‌کردند.

قاسم محبعلی، مدیرکل پیشین خاورمیانه وزارت خارجه در گفتگو با تارنمای انتخاب: ملاقات‌های آقای آبه در تهران نشان داد که در عین اینکه اختلافات بالاست و فاصله‌ها زیاد است، ولی ظاهراً این علاقه مندی نه در طرف ایرانی و نه در طرف آمریکایی وجود ندارد که تنش‌ها افزایش پیدا کند. وی افزود: همان طور که اقای آبه اشاره کردند نگرانی ایشان این بود که خطر جنگ وجود دارد. ژاپنی‌ها و اروپایی‌ها نگران این هستند که آتش تنش‌ها در خاورمیانه بار دیگر شعله ور شود. کشورهای عربی، اسراییل و بنگاه‌ها و کارتل‌های نظامی سود بسیاری از این تنش‌ها در خاورمینه می‌برند. برخی از دیگر کشورها نیز علاقه دارند که ایران بار دیگر وارد بازار نفت نشود. قدرت‌های دیگری مثل روسیه و چین نیز علاقه مند هستند آمریکا با کشور دیگری غیر از خودشان درگیر باشد و هزینه‌ها را بپردازد و بنابراین علاقه مند هستند این تنش‌ها ادامه یابد.

نصرت االه تاجیک، سفیر پیشین ایران در اردن به تارنمای انتخاب می‌گوید: در اینکه ژاپن یک کشور قدرتمند اقتصادی است، جای هیچ شکی نیست اما از نظر سیاسی به دلیل وابستگی به آمریکا، از ابتدا نمی‌شد انتظار داشت که ژاپن نقش تعیین کننده‌ای در این میانجیگری داشته باشد. میانجیگری بر مبنای اصولی است که هر دو طرف اتفاق‌های مشترکی را قبول کنند و بعد بر اساس آن میانجیگیری ایجاد شود، اما روشی که ترامپ می‌خواهد این است که خودش صحنه بازی را بچیند، بازی را طراحی کند و قوانین و فرمول و همه چیز را خودش تعریف کند. در این شرایط مجالی برای میانجیگری وجود ندارد.

به گفته وی ژاپنی‌ها در کنار محافظه کاری، در سیاست خارجی بسیار کم ریسک می‌کنند. یعنی تا زمانی که مطمئن نشوند می‌توانند یک تاثیر قطعی داشته باشند، وارد پروسه میانحیگری نمی‌شوند. الان هم همین طور که رسانه‌های رسمی ژاپن قبل از سفر گفته‌اند، آقای آبه قصد میانجیگری نداشته و کار او در حد همین پیام‌هایی بوده است که عنوان شد.

مومویو کوندو تحلیل‌گر موسسه تحقیقات خاورمیانه ژاپن در توکیو در گفتگو با ایلنا درخصوص این سفر چنین تحلیل می‌کند: آبه نقش حساسی را در این مذاکرات داشت‌، از سویی باید روابط خود با ایران و دوستی قدیمی خود را حفظ کند و از سوی دیگر باید می‌توانست روابط ژاپن و آمریکا را هم مورد توجه قرار دهد من فکر می‌کنم آبه توانست در این مورد موفق باشد. اکنون زود است بگوییم که این سفر موفق بود یا خیر. اما به نظر من این سفر در واقع اولین تلاش جدی برای کاهش تنش و برقراری مذاکره میان ایران و آمریکا بود. به نظر من این کمترین فایده سفر شینزو به تهران بود.

بازخورد سفر آبه شینزو و دیدار با رهبری در داخل کشور

به گزارش ایسنا، سیدمحمد حسینی، عضو شورای مرکزی جبهه مردمی نیروهای انقلاب اسلامی با انتشار یادداشتی در کانال شخصی خود به ارائه تحلیلی از دیدار نخست وزیر ژاپن با رهبر انقلاب پرداخت: پذیرش سفر شینزو آبه به ایران بیانگر عنایت رهبری به روابط دوستانه دو کشور و توجه به بازتاب جهانی گسترده دلایل منطقی ایران در چنین دیداری است و گرنه می‌شد پاسخ منفی به تقاضای ترامپ را بدون چنین ملاقات بسیار مهمی هم داد ولی مسلماً انعکاس آن محدود بود. در این دیدار اکرام الضیف و حرمت میهمان هر چند که حامل پیام خصم تبهکاری چون ترامپ بود با ادب تمام رعایت شد.

فیاض زاهد، استاد دانشگاه و تحلیلگر مسائل سیاسی در گفتگو با آرمان معتقد است: صحبت‌های مقامات ایرانی در مجموع بسیار مناسب و منطقی بود. ما نباید ذوق‌زدگی خاصی از خود نشان می‌دادیم و همین اتفاق نیز افتاد. اگر آمریکایی‌ها به دنبال ایجاد نمایش مذاکره هستند، ایران نباید در آن شوی تبلیغاتی نقشی ایفا کند، اما در صورتی که جداً خواهان مذاکره برای رفع تنش‌ها و مشکلاتند باید چند اقدام عملی انجام دهند و حسن نیت خود را به ایران و دیگر طرف‌های برجام نشان دهند… آقای ترامپ باید بداند که سیاست هویج و چماق در خصوص ایران کارآمد نیست؛ زیرا ما با تحریم و تجربه این فشارها آشنا هستیم… پذیرش ملاقات با آقای آبه از سوی رهبر انقلاب این پیام را منتقل می‌کند که ایران درهای خود را به روی گفت‌وگوهای مثبت و منطقی باز نگه داشته است.

حسین شیخ‌الاسلام مشاور وزیر امور خارجه در گفتگو با آرمان اظهار داشت: سفر نخست‌وزیر ژاپن به ایران بازی‌ای بود که ترامپ آن را طراحی کرده بود تا به اهداف از پیش تعیین‌شده خود دست پیدا کند. این در حالی است که علاوه بر مقام معظم رهبری، رئیس‌جمهور و وزیر امور خارجه نیز مواضع روشن و شفافی در مقابل درخواست‌های آقای آبه داشتند و در بازی‌ای که ترامپ از قبل طراحی کرده بود موفق شدند این بازی را به هم بزنند. ترامپ باید این نکته را در نظر داشته باشد که ملت ایران تحت فشار و با زورگویی پای میز مذاکره نخواهد نشست و بلکه تنها راه احترام و حقوق برابر خواهد بود.

حشمت الله فلاحت پیشه، رئیس کمیسیون امنیت ملی در گفتگو با آفتاب یزد از همسویی از هم‌سویی دو گروه داخلی و خارجی در جریان سفر آبه به ایران می‌گوید و ادامه می‌دهد: در داخل کشور خودمان هستند، گروهی که سعی کردند تا بحث دیپلماسی و مذاکره را ایدئولوژیک کنند و با همین ایدئولوژی کردن این مبحث، اساساً مسیر کشور را به سمت تقابل سامان دهند. طرح مسائلی مانند احتمال تخریب حرم امام رضا و غیره در صورت مذاکره، یعنی ایجاد کردن یک مانع سیاسی ایدئولوژیک که در شرایط کنونی می‌تواند در کل ایران تاثیرگذار باشد. بگذارید با صراحت مقصودم را دراین ارتباط با گروه دوم بگویم؛ آن چیزی که من را نگران می‌کند احتمال رخنه نوعی تفکر حجتیه به سیاست خارجی کشور است. تکرار می‌کنم من از احتمال ظهور تفکر حجتی در سیاست خارجی کشور نگرانم چون این موضوع واقعاً نگران کننده است. تفکری که کاملاً مبتنی بر رویکرد انتحاری است. ما نمی‌توانیم اجازه دهیم که عده‌ای انتحار را به یک ملت ۸۳ میلیونی تحمیل کنند. در عوض به نظر من موضع مقام معظم رهبری موضع خوبی بود، موضوعی با شاخص‌های واقع‌گرایانه.

تارنمای بهارنیوز با انتشار عکسی از دیدار نخست وزیر ژاپن با رهبر انقلاب، آن را معنادار توصیف کرد و در توضیح نوشت: نشان می‌دهد نخست وزیر ژاپن بعد از آنکه آیت‌الله خامنه‌ای پیام ترامپ را نپذیرفت آن را زیر پای خود گذاشت!

روابط ایران و آمریکا

به نوشته اعتماد دولت ایالات متحده امریکا با توجه به سیاست فشار حداکثری خود تلاش زیادی کرده است که ایران را محدودتر کند، اما اکنون نمی‌توان برداشت کرد که امریکایی‌ها بتوانند در حوزه سیاسی ما را در انزوای سیاسی قرار بدهند، تنها کاری که امروز از واشنگتن بر می‌آید، استمرار همان بحث‌های اقتصادی و تجاری است. به نظر نمی‌رسد که محدود کردن توان دیپلماسی ایران در حال حاضر در توان دولت امریکا باشد. دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران از قبل هم فعال‌تر شده است.

علی ربیعی، سخنگوی دولت در یادداشتی در روزنامه ایران ضمن تاکید بر اینکه پروژه فشار حداکثری آمریکا به پایان خود رسیده و با اشاره به چالش‌های داخلی و جهانی ترامپ نوشت: او به لحاظ همین فشارهای جهانی و انتخاباتی، نیازمند اثبات علاقه خود به مذاکره با ایران است واین فرصت باید برای شکستن پوسته مذاکره نمایی امریکا و روزآمد کردن هسته اصلی برجام مغتنم شمرده شود. ترامپ می‌خواهد از خلال نمایش به مذاکره، به‌زعم خود هزینه رد یک مذاکره ناموجود در افکار عمومی به پای ایران نوشته شود. بنابراین راز حقیقی تزویر ترامپ درباره «مذاکره» خود مذاکره است. او با واژه مذاکره و با مذاکره نمایی چنان بازی می‌کند که مذاکره حقیقی یعنی فرآیند مذاکرات هسته‌ای وفرآورده نهایی آن در قالب برجام به محاق رود. یا هنگامی که سخنگویان ترامپ به تعابیر گوناگون سخن از یک «توافق جدید» به میان می‌آورند هدفی جز به فراموشی کشانده شدن برجام به مثابه یک مذاکره واقعاً جدید وجود ندارد.

به اعتقاد ربیعی در قضیه مذاکره نمایی ترامپ، آن کالای گرانبها که حقیقتاً در معرض دستبرد قرار گرفته خود مذاکره است. در شعبده بازی کلامی ترامپ وسخنگویان او در کاخ سفید و وزارت خارجه به شیوه‌ها وشگردهای گوناگون و مکرر از ضرورت یک «معامله بهتر» یا یک «معامله جدید» می‌گویند. این سخن پوششی است برای هدف قرار دادن خود معامله وخود مذاکره. چه مذاکره‌ای جدیدتر از خود برجام؟ آنچه که در پس این مذاکره نمایی‌ها در معرض تهاجم قرار می‌گیرد خود مذاکره است. هدف ترامپ نیل به این بازنمایی رسانه‌ای است که خود را مذاکره جو نشان دهد وایران را مخالف مذاکره. نباید تسلیم این ترفند شد.

"دعوا بر سرِ زمینِ بازی" عنوان سرمقاله امروز روزنامه ابتکار است که در بخشی از آن می‌خوانیم: نزاع ایران و آمریکا وارد مرحله جدیدی شده است. از وقتی ترامپ روی کار آمد، رویکردی بسیار خصمانه علیه ایران اتخاذ کرد. هر روز به ایران حمله می‌کرد و صدایش را بالاتر می‌بُرد. حدس می‌زدیم که دارد ایران را تحریک می‌کند تا از برجام خارج شود. افاقه که نکرد، خودش از برجام خارج شد. اما ایران همچنان در دایره دیپلماسی ماند و با وجود همه تحریک‌ها، تا کنون هوشمندانه حرکت کرده است. ایران در این مدت مقابل تهدید، تهدید کرده است؛ مقابل شرط‏گذاری برای مذاکره، شرط گذاشته است؛ مقابل تحرکات نظامی، آرایش دفاع نظامی گرفته است. خلاصه تا کنون در زمینِ بازی دیپلماسی، ما یک قدم جلوتر بوده‌ایم؛ چرا که آنها در حرکتی هنجارستیز، از برجام خارج شدند اما ما تا کنون با صبر و هوشمندی، رفتاری هنجارمند داشته‌ایم.با این حال در مقابل قلدریِ آمریکا نیز دستپاچه نشدیم و کاملاً حرفه‌ای آرایش نظامی خود را متناسب وضعیت تغییر دادیم، چندان‌که مجبور شدند فعلاً ناوشان را دور از خلیج‏فارس نگه دارند.

آرمان در یادداشتی با عنوان "آمریکا ببر کاغذی‌است" می‌نویسد: به نظر می‌رسد آمریکا با خروج از پیمان‌های بین‌المللی و منطقه‌ای خصوصاً ترک معاهده بین‌المللی برجام، گرفتار نوعی تکروی و انزوای سیاسی شده است. به غیر از اسرائیل و عربستان متحد آبرومندی ندارد. این در حالی است که ایران در سیاست خارجی نوعی خویشتنداری و اعتماد به نفس نشان داده به طوری که علاوه بر چین و روسیه، آژانس انرژی اتمی و اتحادیه اروپا نیز پایبندی ایران به رعایت برجام را مورد تایید قرار می‌دهد.

در بخش از سرمقاله روزنامه مردم سالاری آمده است: تقابل ایران و آمریکا طرف‌های دیگر هم دارد که باعث پیچیده شدن این موضوع شدند. عربستان و امارات از یک‌طرف و اسرائیل از طرف دیگر و برخی کشورهای دیگر در کنار موضوعات سوریه و یمن و لبنان و عراق باعث پیچیده شدن روابط ایران و آمریکا هستند و مطمئناً این‌ها تمایلی به بهبود روابط ندارند. انتظاری نمی‌توان داشت با یک توافقی که سر موضوع هسته‌ای بین ایران و آمریکا صورت گرفته (برجام) قضیه بین آنها حل بشود که این نشانگر پیچیده بودن این موضوع است؛ بر زیر توافق زدن آن توسط دولت آمریکا نشانه دقیق آن است. هر چند این توافق گام خوبی بود اما به راحتی به هم خورد. این اتفاق نشانگر این است که مسائل بین ایران و آمریکا خیلی عمیق و بنیادی است و حتی توافق مقطعی نیز جواب نمی‌دهد… حل مسئله بین ایران و امریکا به گام‌های زیادی نیاز دارد تا این جنگ طولانی بین ایران و آمریکا حل شود. شاید گام اول بازگرداندن آمریکا به برجام باشد. البته برخی معتقدند دشمنی ما با آمریکا جزو ذات جمهوری اسلامی شده است و این می‌تواند محل بحث و تامل باشد و موضوعی مهم است.

به اعتقاد نصرت االه تاجیک، سفیر پیشین ایران در اردن در گفتگو با تارنمای انتخاب، سیاست آمریکا و مشخصاً ترامپ ایجاد شورش داخلی از طریق فشارهای اقتصادی است. اگر این نقشه محقق شود، او به دنبال تغییر نظام است نه تغییر دولت و اینکه می‌گوید من به دنبال تغییر رژیم در ایران نیستم، دروغ است، منتها مسئله این است که می‌تواند یا نمی‌تواند. در حال حاضر اقتضای شرایط این نیست که پیشنهادهای مشخصی داده شود. در حال حاضر دو طرف یکدیگر را می‌سنجند تا ببینند آمادگی لازم را دارند یا خیر. هر دو طرف دارای قدرت‌های سخت و نرم تاثیرگذاری هستند و سعی می‌کنند تا ببنید از کدام قدرت‌ها استفاده کنند تا بتوانند بر اراده طرف مقابل تاثیر بگزارد.

رسانه‌های اصولگرا

این رسانه‌ها بیشترین تاکیدشان در پرداختن به سفر نخست وزیر ژاپن به تهران، دیدار وی با مقام معظم رهبری بوده است و در این باره نوشتند: رهبر انقلاب با هوشمندی شأن و شخصیت مهمان را با دو محور حفظ کردند. مروری بر پاسخ‌های رهبر معظم انقلاب در عین برملاسازی سناریوی میانجی‌تراشی دشمن، نماد عینی مقاومت فعال است.(جوان)

رسانه‌های منتسب به جریان اصولگرایی همچین ذیل محوری دیگر در خصوص مواضع کشور ژاپن در قابل ایران از یکسو چنی تحلیل کردند که این دولت معمولاً در سیاست‌های خارجی خود هماهنگی کاملی با دولت آمریکا دارد (وطن امروز) و از سوی دیگر نوشتند: این کشور برخلاف اغلب کشورهای اروپایی وارد بازی‌های ضدایرانی نشده و از این رو وجهه مثبتی در میان ایرانیان دارد.(کیهان)

سفر نخست وزیر ژاپن به ایران و دیدارهای وی با مسئولان جمهوری اسلامی

کیهان در یادداشت روز خود در پاسخ به این پرسش که چرا ترامپ لایق تبادل پیام هم نیست؟ نوشت: ترامپ تکبر و نخوت سیاستمداران آمریکایی را به اوج خود رسانده است. در ادبیات و مواضع او، کوچک‌ترین احترام و پایبندی به ساده‌ترین اصول اخلاقی دیده نمی‌شود. او به راحتی و البته با گستاخی هرچه تمام‌تر ملت ایران را تروریست نامیده و از نابودی ایران سخن گفته است. چنین شخصیتی بی‌شک لایق مبادله پیام نیست. چرا که پاسخ به او از دو حال نمی‌تواند خارج باشد؛ یا باید منطبق با ادبیات زشت و شخصیت سخیف خود وی باشد که چنین پاسخی در شان مقامات کشورمان نیست و یا باید محترمانه و مبتنی بر ادب و اخلاق باشد که وقتی با شخصیتی مثل ترامپ روبرو هستید، رفتار محترمانه با وی نتیجه‌ای جز افزایش توهم و تکبر او و باز شدن راه برای گستاخی بیشتر از سوی وی نخواهد داشت.

حسین شریعتمداری نیز در مطلبی در کیهان نوشت: اگر ترامپ در دورترین افق ذهن خویش هم احتمال می‌داد که التماسش از رهبر معظم انقلاب برای گشودن باب مذاکره ایران و آمریکا با بی‌اعتنایی و پاسخ دندان‌شکن حضرت آقا روبرو می‌شود که «من شخص ترامپ را شایسته مبادله هیچ پیامی نمی‌دانم و هیچ پاسخی هم به او ندارم و نخواهم داد»، به یقین هرگز آقای شینزو آبه، نخست‌وزیر ژاپن را با پیام التماس برای مذاکره نمی‌فرستاد.

حسین شیخ‌الاسلام، کارشناس مسائل بین‌المللی در گفتگو با وطن امروز معتقد است: اگر ترامپ این را می‌دانست که رهبر انقلاب در وقت ملاقاتی که به نخست‌وزیر ژاپن دادند، این مواضع را اتخاذ می‌کنند و این کار را با او می‌کنند، حتماً آقای آبه شینزو را به تهران نمی‌فرستاد، چون واقعاً رهبر انقلاب در این دیدار آبروی ترامپ را بردند و او را تحقیر و اصطلاحاً ذلیلش کردند. هر چقدر در این ماجرا ایران عزتمند شد ترامپ ذلیل و شکست‌خورده شد. شما حتماً اثرات این رفتار رهبر انقلاب را در میان کشورهای اسلامی و در میان ملت‌های اسلامی خواهید دید.

"راه درست است هدف را گم نکنیم" عنوان یادداشتی در وطن امروز است که در بخشی از آن آمده است: اگر آمریکا زبان عوض کرده و دیگران به تکاپو افتاده‌اند فقط به این دلیل است که ایران تصمیم گرفته «متحد و قدرتمند» عمل کند. حفظ این راهبرد، در زمانی کوتاه معادلات را تغییر خواهد داد به شرط اینکه از نشیب و فرازهای طول مسیر نترسیم، محدودیت‌های دشمن را که اکنون آشکار شده در طرح‌ریزی‌های خود وارد کنیم، کسانی که هدف‌شان در واقع متوقف کردن ایران است را «صادق» نپنداریم، فریفته پیشنهادهای توخالی نشویم و «هدف» را که پذیرش شکست در جنگ اقتصادی از سوی آمریکاست گم نکنیم.

مدیرمسئول روزنامه جوان در سرمقاله این روزنامه می‌نویسد: رهبر انقلاب با هوشمندی شأن و شخصیت مهمان را با دو محور حفظ کردند؛ اول اینکه «بنده ترامپ را شایسته مبادله هیچ پیامی نمی‌دانم و پیامی برای او نخواهم داشت، اما به شما می‌گویم». گزاره «به شما می‌گویم» یعنی لازم است فرستاده نیز پیام ما را بشنود و خودش نیز محترم شمرده شود و این چنین فرستنده نیز بدون دریافت پاسخ، پاسخ خود را دریافت کرد. نکته دوم اینکه حساب نخست‌وزیر ژاپن را از ترامپ جدا کردند که «در جدیت و حسن نیت شما شکی ندارم»، اما شما حامل پیام یک نااهل هستید. بدین صورت ما پاسخ ترامپ را به نخست‌وزیر ژاپن داده‌ایم و به صورت طبیعی ترامپ هم پاسخ را شنیده است و ادامه تصمیمات سیاسی‌اش بدون توجه به پاسخ ما نخواهد بود. ما پاسخ ترامپ را داده‌ایم، اما نه به رسم دیپلماتیک و حقوقی، بلکه پاسخ را در قالب «چرا پاسخ نمی‌دهیم» داده‌ایم و آقای نخست‌وزیر به روش استدلالی این پاسخ‌ها را شنیده است.

"شکست سناریوی واسطه‌ها در برابر مقاومت فعال" عنوان یادداشتی است که امروز در روزنامه جوان منتشر شده است. به نوشته این روزنامه مواضع صریح مقام معظم رهبری در دیدار با نخست‌وزیر ژاپن که صریحاً گفته بود که حامل پیام ترامپ برای رهبر انقلاب است، سبب شد که محصول این گام کاخ سفید نیز همچون گام‌های بعدی به نماد دیگری از شکست امریکا تبدیل شود، به گونه‌ای که اغلب رسانه‌های غربی و به‌ویژه امریکایی در عین انعکاس سخنان نخست‌وزیر ژاپن، حاضر نشدند تا جواب‌ها و مواضع رهبر معظم انقلاب را منتشر نمایند. مروری بر پاسخ‌های رهبر معظم انقلاب در عین برملاسازی سناریوی میانجی‌تراشی دشمن، نماد عینی مقاومت فعال است که رهبر معظم انقلاب در ماه‌های اخیر بارها بر آن تأکید کرده و همگان را به عمل در آن راستا فراخوانده بودند.

به گزارش مشرق نیوز به نقل از روزنامه فرهیختگان مهدی محمدی، کارشناس مسائل سیاست خارجی با اشاره به سفر نخست‌وزیر ژاپن به تهران در ارزیابی خروجی این سفر و پیامی که آبه شینزو حامل آن بود، گفت: شینزو از ایران می‌خواست از سویی در برجام بماند و از دیگر سو به تحریم‌ها نیز پاسخ ندهد. او در عوض خیال می‌کرد مذاکره با آمریکا یک امتیاز است که می‌توان آن را به ایران فروخت، این در حالی است که ایران این موضوع را نیاز آمریکا می‌داند و اساساً نیاز را با امتیاز اشتباه نمی‌گیرد.

مدیر مسئول تارنمای جهان نیوز در یادداشتی می‌نویسد: طی چند ماه اخیر، ترامپ با ژست مغرورانه ای جلوی دوربین‌ها مدعی می‌شد که به زودی ایرانی‌ها با او تماس خواهند گرفت و درخواست مذاکره می‌کنند. این نوع نگاه مغرورانه وقتی که با لحن و ذهن احمقانه ترامپ ترکیب می‌شد، بیشتر مخاطب ایرانی را اذیت می‌کرد. به همین دلیل انتظار برای یک پاسخ خوب در افکار عمومی از مدت‌ها قبل در ایران شکل گرفته بود. این پاسخ البته گاهاً از طرف مقامات کشورمان در چند ماه گذشته داده شده بود ولی هیچکدام همانند پاسخ رهبری دلچسب و شیرین نشد! دلیل آن نیز مشخص است و آن اینکه این پاسخ در فرصت مناسب و البته با ادبیاتی قاطع و قانع کننده داده شد.

نگارنده می‌افزاید: اغراق نیست اگر بگوییم با برخی بی تدبیری‌ها در گفتار و اعمال نادرست برخی مسئولین دولتی درنوع مواجه با ترامپ و سیاست‌های دولت جدید آمریکا، تصحیح خطاهای ذهنی مقامات آمریکا درباره ایران، بسیار سخت شده بود. اما اظهارات تاریخی رهبری در پاسخ به نخست وزیر ژاپن، مجموع چندین ماه خطاهای صورت گرفته را به یکباره تصحیح کرد.

خبرگزاری فارس در گزارشی می‌نویسد: تصاویر منتشرشده از دیدار نخست‌وزیر ژاپن با رهبر معظم انقلاب، روایتگر سرنوشت پیامی است که به مقصد خود نرسید. در دقایق اولیه انتشار خبر و تصاویر این دیدار، برگه‌های یادداشتی که در یک تصویر بر روی میز و در تصویر دیگر در کنار «آبه شینزو» قرار داشت مورد توجه ناظران قرار گرفت. بر اساس این گزارش بعد از انتشار عکس و فیلم‌های درج شده، برخی این تحلیل را ارائه کردند که یادداشت‌های موجود در تصاویر دیدار نخست وزیر ژاپن با رهبر معظم انقلاب همان پیامی است که شینزو آبه از طرف ترامپ آورده و حضرت آیت الله خامنه‌ای نیز آن را نپذیرفته است.

کیهان نیز در این باره نوشت: در تصاویر منتشر شده از دیدار آبه و رهبر معظم انقلاب اسلامی برگه‌هایی دیده می‌شود که ابتدا روی میز است و اندکی بعد آقای آبه روی آن نشسته است. به احتمال زیاد این همان پیام ترامپ بوده است که رهبر انقلاب از پذیرش و پاسخ به آن خودداری کرده‌اند. ترامپ خیلی از کشورها را با یک تماس تلفنی کوتاه می‌دوشد و اگر پیامی برایشان بفرستد (که نمی‌فرستد چون اصلاً نیازی نمی‌بیند در این حد هم به خود زحمت دهد) روی سر خود می‌گذارند اما در جمهوری اسلامی جایگاه پیام او همانجاست که در تصاویر دیده می‌شود.

مواضع ژاپن در قبال ایران

جواد منصوری، فعال سیاسی و سفیر پیشین ایران در چین در گفت و گو با وطن‌امروز معتقد است: افرادی که با دولت ژاپن و سیاست‌های آن آشنایی دارند بخوبی می‌دانند که این دولت معمولاً در سیاست‌های خارجی خود هماهنگی کاملی با دولت آمریکا دارد، بنابراین تصمیم نخست‌وزیر ژاپن برای سفر به ایران قطعاً در راستای توصیه و خواست دولت آمریکا بوده و این تصور که این سفر برای روابط دوجانبه یا برای حل مسائل منطقه‌ای و حتی برای بررسی مسائل مورد اختلاف ایران و آمریکا انجام شد اشتباه است. آبه شینزو صرفاً یک پیام‌رسان بود از طرف دولت آمریکا به ایران...

سیدمحمد مرندی، کارشناس مسائل بین‌الملل نیز به وطن امروز می‌گوید: الان چیزی عوض نشده است. خود نخست‌وزیر ژاپن که جرات نمی‌کند از ایران نفت بخرد و از آمریکا تبعیت می‌کند، چه‌کاری می‌تواند انجام دهد؟! وقتی اینقدر اختیار ندارد که از منافع ملی ژاپن برابر آمریکا دفاع کند، واضح است نمی‌تواند کار خاصی کند. ولی حضور او و دیگران از طرف آمریکا در ایران نشان می‌دهد قدرت ایران قدرت بالایی است و آمریکایی‌ها به بن‌بست رسیده‌اند.

کیهان نیز در این باره می‌نویسد: ژاپن و ایران طی چهار دهه گذشته روابط مثبت و مبتنی بر احترام متقابل با یکدیگر داشته‌اند. این کشور برخلاف اغلب کشورهای اروپایی وارد بازی‌های ضدایرانی نشده و از این رو وجهه مثبتی در میان ایرانیان دارد. اما نکته مهم‌تر در انتخاب نخست‌وزیر ژاپن پیام روانی آن برای جامعه ایرانی است. ژاپن کشوری صنعتی و از لحاظ اقتصادی پیشرفته است. آمریکا به شکل موذیانه‌ای در پی آن است که پیشرفت اقتصادی ژاپن را به روابط آن با خود ربط دهد و این پیام را به جامعه ایران ارسال کند که کلید حل مشکلات اقتصادی شما در برقراری ارتباط با آمریکاست. حال آنکه واقعیت چیز دیگری است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 3 =