۲۵ خرداد ۱۳۹۸،‏ ۱۵:۴۹
کد خبرنگار: 1024
کد خبر: 83354544
۰ نفر
کارخانه خوراک دام عشایر در ساوه به بهره‌ برداری رسید

ساوه - ایرنا - کارخانه تولید خوراک دام در ساوه با قابلیت تامین نیازهای جمعیت دامی عشایر استان مرکزی و سایر مناطق کشور به بهره برداری رسید.

به گزارش ایرنا، رئیس سازمان امور عشایری استان مرکزی در آئین بهره برداری از این واحد تولید خوراک دام که با حضور رئیس سازمان امور عشایری کشور، عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی و نماینده مردم ساوه و زرندیه در خانه ملت و فرماندار ساوه برگزار شد، اظهار داشت: این کارخانه که در پنج کیلومتری جاده ساوه - غرق آباد واقع شده، ظرفیت خوراک دام به میزان ۱۴ هزار تن در سال را دارد.

«علی اکبر منصوری» افزود: راه اندازی این واحد تولیدی اقدامی علمی است که می‌تواند تا ۳۰ درصد در مصرف علوفه ایجاد بهره بری کند.

وی گفت: برای تکمیل این کارخانه با ظرفیت تولید پنج تن خوراک دام در هر ساعت، بیش از ۱۰۰ میلیارد ریال هزینه شده است.

رئیس امور عشایری استان مرکزی ادامه داد: با بهره‌برداری از این واحد تولیدی، روش‌های تغذیه و کوچ عشایر از شیوه‌های سنتی به صنعتی تغییر می‌کند و زمینه اشتغال و تولید نیز در شهرستان ساوه فراهم شده است.

منصوری افزود: ۹۰ درصد از جمعیت عشایری استان مرکزی در شهرستان‌های ساوه و زرندیه سکونت دارند و در شهرستان زرندیه به تنهایی حدود ۶۰ درصد از این قشر مولد فعالیت دارند.

به گفته این مسئول، ۳۰ درصد دیگر از مجموع جمعیت عشایر استان مرکزی در شهرستان ساوه و ۱۰ درصد نیز در مناطق دلیجان، خمین و راوه استقرار دارند.

وی اظهار داشت: عشایر استان مرکزی توانایی تأمین نیازهای استان به گوشت قرمز تا سقف ۲۰ درصد را دارا هستند و نقش انکارناپذیری نیز در زمینه تولیدات لبنی و سایر فرآورده‌های دامی دارند.

منصوری گفت در شهرستان‌های ساوه و زرندیه ۴۰ کانون عشایری فعال هستند.

شهرستان ساوه با ۲۸۵ هزار نفر جمعیت از قطب‌های صنعتی و تولیدی کشور محسوب می‌شود.

/ ‏۳۰۷۵/‏۶۵۳۹