اعتصاب سراسری زنان سوئیسی در اعتراض به تبعیض های جنسیتی

تهران - ایرنا - زنان سوئیسی با شرکت در اعتصاب سراسری خواهان داشتن حقوق و مزایای برابر با مردان در این کشور شدند.

خبرگزاری آلمان روز شنبه گزارش داد: هزاران زن سوئیسی خواهان داشتن حقوق و مزایای اجتماعی برابر و رفع تبعیض های جنسیتی در بازار کار این کشور شدند.
بر این اساس، هزاران زن با راهپیمایی در خیابان های سوئیس و شرکت در اعتصاب سراسری به دستمزدها و مزایای اندک خود نسبت به مردان شاغل اعتراض کردند.
این در حالی است که زنان شاغل سوئیسی اغلب علاوه بر دریافت دستمزدی کمتر از مردان، از مزایا و حمایت های اجتماعی کمتری برای پوشش دادن اعضای خانواده تحت تکفل خود بهره مند می شوند.
سازمان دهندگان این اعتصاب سراسری که از روز جمعه آغاز شده است پیش بینی می کنند صدها هزار نفر در سراسر این کشور اروپایی، به این حرکت اعتراضی بپیوندند.
گزارش ها حاکی است در بیشتر مناطق و شهرهای بزرگ سوئیس جمعیت های صدها تا دهها هزار نفری از زنان به این فراخوان پاسخ داده و به خیابان ها آمده اند.
خبرگزاری اس دی آ (SDA) سوئیس از شهر بازل گزارش داده است که تجمع گسترده زنان معترض موجب مسدود شدن مسیر عبور و مرور خودروها در مرکز شهر شده است.
در شهر برن پایتخت این کشور نیز حدود ۱۰ هزار نفر از زنان با شرکت در تجمعی اعتراضی، خواهان اجرای خواسته های خود از سوی مقامات مسئول شدند.
همچنین ۱۱ هزار نفر از معترضان با امضای توماری، از پارلمان سوئیس خواسته اند رفع تبعیض جنسیتی در پرداخت حقوق و ارائه خدمات تامین اجتماعی را در دستور کار قرار دهد.
گفتنی است تعطیلی موقت کار از سوی زنان فعالیت بسیاری از بخش ها در سوئیس را مختل کرده و حتی نشست مجلس شورای ملی این کشور را نیز تحت تاثیر قرار داده است.
۱۴ ژوئن ۱۹۹۱ حدود نیم میلیون نفر در سوئیس اولین اعتصاب زنان را در این کشور برگزار کردند. فکر این اعتصاب در گروه کوچکی از زنان ساعت‌ساز شکل گرفت و به یکی از بزرگترین تظاهرات سیاسی تاریخ سوئیس بدل شد. تقریباً سه دهه از آن تاریخ گذشته و فعالان از زنها دعوت کرده اند تا همچنان در اعتصاب ها علیه تبعیض جنسیتی شرکت کنند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 11 =