سالیانه ۱۵ هزار زن سرپرست خانوار از چرخه حمایت بهزیستی خارج می شوند

تهران - ایرنا - مدیر کل دفتر توانمندسازی خانواده و زنان سازمان بهزیستی کشور گفت: به طور میانگین سالیانه ١٥ هزار نفر از زنان سرپرست خانوار تحت پوشش، از طریق اشتغال و کارآفرینی در قالب انفرادی یا گروه های همیار، بازتوان شده و از چرخه حمایت خارج می شوند.

فریبا درخشان نیا روز یکشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: خیاطی، تهیه غذا و کترینگ، بسته بندی، تولید پوشاک، خدمات کامپیوتری، انواع صنایع دستی و هنرهای تجسمی، آرایشگری، تولید و پرورش قارچ، دامداری و دامپروری، قالیبافی، پرورش گل و خدمات گلخانه ای، تاکسی تلفنی و تولید کمپوست (کود حاصل از پسماندهای کشاورزی، خانگی و خوراکی) از مشاغلی هستند که عمدتاً مورد توجه این افراد و البته بر اساس تقاضای بازار است.

وی اضافه کرد: همچنین سالیانه حدود ٩ هزار نفر از افراد تحت پوشش دفتر توانمندسازی خانواده و زنان در دوره های کاربردی آماده سازی شغلی که با حمایت سازمان بهزیستی کشور برگزار می شود شرکت می کنند و مهارت های لازم را برای اشتغال و کارآفرینی کسب می کنند.

درخشان نیا تاکید کرد: در دفتر توانمندسازی خانواده و زنان سازمان بهزیستی کشور موضوع توانمندسازی از مقوله های مهم قلمداد می شود.

مدیر کل دفتر توانمندسازی خانواده و زنان سازمان بهزیستی کشور گفت: در حال حاضر برنامه ها و طرح های مختلفی در حال اجرا است که موضوع توانمندسازی جامعه هدف را دنبال می کند.
درخشان نیا افزود: به طور کلی توانمندسازی روانشناختی و اجتماعی مورد نظر است تا خانواده های تحت حمایت پس از دریافت خدمات، شرایط زندگیِ آگاهانه، مستقل و با کیفیت بالاتری را تجربه کنند. نهایتأ توانمندسازی به دنبال افزایش حق انتخاب مردم است.

وی یادآور شد: از جمله برنامه های دفتر می توان بیمه های اجتماعی شهری و روستایی، اشتغال و کار آفرینی جامعه هدف، آماده سازی شغلی، سرمایه کار، گروه های تامین مالی خرد، توانمندسازی اجتماع محور با رویکرد کاهش فقر قابلیتی و گروه های همیار اشاره کرد.

وی ادامه داد: در مجموع خدمات مستمر و غیرمستمر متعددی سازمان تعریف شده است. که بخشی از آنها در قالب مساعدت و حمایت اجتماعی است و بخش دیگر در قالب توانمندسازی و نهایتأ سلامت اجتماعی مورد توجه است که بر مجموعه ای از منابع و ظرفیت های جامعه برای داشتن زندگی بهتر تاکید دارد.

مدیر کل دفتر توانمندسازی خانواده و زنان سازمان بهزیستی کشور گفت: نکته قابل توجه اینکه برنامه های دفتر توانمندسازی خانواده و زنان سازمان بهزیستی کشور، لزوماً متوجه مستمری بگیران نیست و تعدادی از آنها از جمله تامین مالی خرد و توانمندسازی اجتماع محور با رویکرد پیشگیرانه و موکد بر سلامت اجتماعی است و توانمندی شهروندانِ در معرض مسایل اجتماعی را مورد توجه قرار می دهد تا وارد چرخه فقر نشوند.
 

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 1 =