۲۵ خرداد ۱۳۹۸،‏ ۱۴:۳۹
کد خبرنگار: 1435
کد خبر: 83354387
۰ نفر
دامپزشکی دشتی: مردم  از مراکز معتبر گوشت بخرند

بوشهر-ایرنا- رئیس شبکه دامپزشکی شهرستان دشتی استان بوشهر گفت:بدلیل بیماری تب کریمه کنگو در برخی دام ها برای پیشگیری از سرایت آن به جامعه باید از مراکز معتبر مورد تایید دامپزشکی گوشت خریداری کرد.

احمد ایزدی روز شنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: تب خونریزی کننده کریمه کنگو از جمله بیماری های مشترک و خطرناک بین انسان و دام است که نشانه بالینی در دام های آلوده ندارد اما در انسان موجب بیماری شدید و کشنده می شود و در صورت تشخیص زود هنگام قابل درمان است.

وی ادامه داد: این بیماری از جمله بیماری های ویروسی است و از طریق کنه ها و حیوانات آلوده، دام های گزیده شده توسط کنه آلوده می تواند به انسان منتقل شود و در ۶ ماه اول سال و فصل‌های گرم شرایط مناسبی برای رشد این ویروس است و همزمان با فصل فعالیت کنه ها احتمال شیوع بیماری تب کریمه کنگو وجود دارد.

ایزدی اضافه کرد: افرادی که به طور مداوم با دام و حیوانات سر و کار دارند شامل دامداران، کارکنان کشتارگاه، قصابان، کشاورزان، و شهروندان که به روستاها و محل نگهداری دام‌ها تردد دارند و حیوانات اهلی در منزل نگهداری می‌کنند بیشترین احتمال دریافت ویروس هستند.

وی از افرادی که در خارج از کشتارگاه اقدام به کشتار دام می‌کنند و افرادی که گوشت تازه تولید شده در خارج از کشتارگاه را تهیه می‌کنند خواست نکات بهداشتی را جدی گرفته و مواظب تب کریمه کنگو باشند.

ایزدی از شهروندان نیز خواست گوشت قرمز مصرفی خود را فقط از مراکز مجاز عرضه فرآورده‌های خام دامی که تحت نظارت دامپزشکی است تهیه کرده و در خرید آن به وجود لیبل بر لاشه و مهر دامپزشکی دقت کنند و در صورت نداشتن اطمینان، گوشت را حداقل ۲۴ ساعت و جگر دام را نیز به مدت حداقل ۴۸ ساعت در یخچال نگهداری و بعد مصرف کنند.

ایزدی یادآور شد: بعضی مواقع شهرندان به اشتباه گوشت تازه را بلافاصله در فریزر قرار داده و انجماد می‌کنند و طریقه صحیح استفاده از گوشت قرمز باید به مدت ۲۴ ساعت در دمای یخچال (۰ تا ۴ درجه سانتیگراد) نگهداری و سپس منجمد شود.

وی از همه دامداران خواست اقدامات پیشگیرانه از جمله سمپاشی بدن و جایگاه‌های نگهداری دام را بصورت منظم در برنامه کاری خود داشته باشند و از طریق مبارزه با کنه ها علاوه بر کاهش ضریب خطر ابتلا به بیماری مشترک انسان و دام زمینه تولید مواد خام دامی بهتر و با کیفیت را با دارا بودن دام‌هایی سالم و سود دهی بیشتر دامداری‌ها فراهم کنند.

ایزدی بیان کرد: شهرستان دشتی دارای دومین جمعیت دامی استان بوشهر است و در زمان حاضر موردی از ابتلای انسان به این بیماری توسط شبکه بهداشت و درمان به دامپزشکی شهرستان گزارش نشده است.

شهرستان دشتی با ۸۶ هزار نفر جمعیت در ۸۰ کیلومتری جنوب بوشهر واقع است.

۷۲۰۶/‏۶۰۴۳

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 6 =