چین نماینده آمریکا در پکن را احضار کرد

پکن- ایرنا- چین در اعتراض به دخالت واشنگتن در امور داخلی «هنگ‌کنگ»، "رابرت فوردن" جانشین سفیر آمریکا در پکن را به وزارت امور خارجه فراخواند.

به گزارش "ساوت چاینا"، در همین راستا «لی یو چنگ» معاون وزیر خارجه چین به "رابرت فوردن" جانشین سفیر آمریکا در پکن که در غیاب سفیر واشنگتن در پکن به وزارت خارجه احضار شده هشدار داده است پکن مداخله نیروهای خارجی در امور هنگ‌کنگ را نمی‌پذیرد و از او خواسته است خیلی فوری تمامی مداخلات کشورش در هنگ‌کنگ را متوقف کند.
نمایندگان کنگره آمریکا در گرماگرم اعتراضات خیابانی مردم «هنگ‌کنگ» به احتمال تصویب لایحه استرداد در پارلمان این منطقه، لایحه‌ای ارائه کرده بودند که بر اساس آن واشنگتن متعهد به کمک به خودمختاری این منطقه می‌شد، این لایحه خشم چین را بر افروخته است.
بر اساس لایحه استرداد، مجرمان هنگ‌کنگ باید برای محاکمه به چین فرستاده شوند معترضان ادعا می‌کنند این لایحه، استقلال هنگ‌کنگ چین را که هم اکنون تحت عنوان «دو کشور یک نظام» اداره می‌شود به خطر می‌اندازد.
به دنبال یک هفته اعتراضات خیابانی مردم هنگ کنگ به این لایحه، سرانجام امروز شنبه «کری لام» مدیر اجرایی این منطقه اعلام کرد در واکنش به نارضایتی مردم، این لایحه پیشنهادی را به مدت نامحدودی به حالت تعلیق در می‌آورد.
در همین حال دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا دو روز پیش اعلام کرد ممکن است مساله هنگ کنگ را با رئیس جمهوری چین در حاشیه نشست سران جی ۲۰ در ژاپن مطرح کند، چین پیشتر نسبت به دخالت کشورهای غربی در تحریک مردم به تجمع و اعتراض هشدار داده بود. /

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha