معاون انستیتوی روابط استراتژیک فرانسه ادعای دست داشتن ایران در حمله به کشتی های نفتی را رد کرد

تهران - ایرنا - معاون انستیتوی بین‌المللی روابط بین‌المللی و استراتژیک فرانسه ادعای مقام های آمریکایی در دست داشتن جمهوری اسلامی ایران در حملات اخیر به ۲ نفتکش در دریای عمان را رد کرد.

به گزارش روز شنبه شبکه خبری "فرانس اینفو تی وی" فرانسه، «دیدیه بیلیون»( Didier Billion) می گوید: "مقام های ایران می دانند که منطقه و به ویژه ناحیه دریایی آن به طور کامل تحت حفاظت قرار دارد و توسط ماهواره ها و کشتی های آمریکایی نظارت می شود.

او افزود: بنابراین تعجب آور خواهد بود که آنها (مقام های ایرانی) خود را در معرض این خطر قرار دهند.

بیلیون اضافه کرد که قبل از هر گونه حرکت رو به جلویی، قدرت های دیگری در منطقه اعم از متحدان آمریکا (امارات متحده عربی و اسرائیل) حضور دارند که به دنبال ایجاد جنگ برای ایران هستند.

دو فروند کشتی نفتکش در دریای عمان روز پنجشنبه ۲۳ خرداد ماه هدف حمله خرابکارانه قرار گرفتند.

در حالی که این حادثه با محکومیت جهانی مواجه شد، "مایک پمپئو" وزیر امور خارجه آمریکا، بدون ارائه هرگونه مدرکی جمهوری اسلامی ایران را به دست داشتن در آن متهم کرد.

سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران نیز اتهام‌زنی آمریکا را در رابطه با حادثه نفت‌کش‌ها در دریای عمان نه تنها شوخی و خنده‌دار ندانست بلکه آن نگران‌کننده و هشدارآمیز ارزایابی کرد.

سید عباس موسوی در واکنش به اتهام‌زنی بی‌اساس وزیر امور خارجه آمریکا اظهار داشت: مسئولیت تأمین امنیت تنگه هرمز، بر عهده جمهوری اسلامی ایران است و نشان دادیم که در سریع‌ترین زمان ممکن به کمک ملوانان کشتی‌های دچار سانحه رفتیم و آنها را نجات دادیم.
وی افزود: ظاهراً برای آقای پمپئو و سایر دولتمردان آمریکایی متهم کردن ایران در حادثه مشکوک و تأسف‌بار برای نفتکش‌ها راحت‌ترین و ساده‌انگارانه‌ترین کار است. در حالی که نخست‌وزیر ژاپن برای کاهش تنش‌ها، با نفر اول جمهوری اسلامی ایران در حال دیدار است کدام دست‌های پنهان بدنبال اثرگذاری بر این تلاش‌ها در منطقه است و چه کسانی از آن سود می‌برند؟!

این دومین حمله به نفتکش‌های در خلیج فارس در ماه‌های اخیر است. دو نفتکش عربستان و امارات روز ۲۲ اردیبهشت ماه در نزدیکی بندر «الفجیره» امارات عربی متحده هدف حمله خرابکارانه قرار گرفتند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 4 =