۲۵ خرداد ۱۳۹۸،‏ ۱۷:۳۵
کد خبرنگار: 909
کد خبر: 83354318
T T
۰ نفر
آلودگی ناگهانی هوای اصفهان و لزوم مهار کانون های گرد و غبار

اصفهان - ایرنا - برآیند آلودگی هوای استان اصفهان بطور ناگهانی از اواخر جمعه به علت افزایش گرد و غبار و ریزگردها نشان می دهد که مسوولان امر باید هر چه زودتر نسبت به مهار کانون های بروز آن در اطراف و منطقه تدابیر ویژه ای اتخاذ کنند.

از نیمه شب گذشته تا امروز شنبه، بخش‌های مرکزی، شمال و شرق اصفهان دچار کاهش کیفیت هوا شد و شاخص کیفی هوا به مرز ۳۰۰ (AQI) و وضعیت خطرناک رسید. مسئولان مربوطه و کارشناسان در لحظات اولیه، منبع این آلایندگی را کانون‌های گرد و خاک در شمال و شرق استان از جمله در سمنان و یزد اعلام کردند.

درحالی که در پیش بینی‌های چند روز گذشته اداره کل هواشناسی استان اصفهان، موردی از احتمال چنین حد بالایی از ورود گرد و غبار دیده نمی‌شود، این اداره کل امروز شنبه با صدور اطلاعیه‌ای اعلام کرد: " به‌سبب افزایش سرعت باد شرقی در اواخر وقت جمعه، پدیده گردوخاک در اکثر مناطق استان به‌ویژه نواحی شمال‌شرق، شرق و مرکز استان شکل گرفت و پیش‌بینی می‌شود این وضعیت تا نیمه اول روز یکشنبه ادامه یابد و موجب کاهش کیفیت هوا شود".

با تقسیم‌بندی های موجود، ۴۳.۷ میلیون هکتار از مساحت کشور جز مناطق بیابانی است؛ ۲۰ میلیون هکتار از زیست سازگان بیابانی تحت تاثیر فرسایش بادی و از این میزان ۶.۴ میلیون هکتار در محدوده کانون های بحرانی است که در ۹۷ شهرستان و ۱۸ استان پراکنده می باشد.

به گفته مسوولان امر ۱۶ کانون ریزگرد در مجموع با مساحت نزدیک به یک میلیون و ۹۰ هزار هکتار در استان اصفهان قرار دارد و بروز این پدیده سالانه بیش از ۳۶۰ میلیارد ریال به امکانات زیربنایی و منابع طبیعی از جمله پایگاه‌های نظامی، زمین‌های کشاورزی، راه‌های ارتباطی، شهرک‌های صنعتی و راه آهن زیان وارد می‌کند.

کارشناس مسئول پیش بینی اداره کل هواشناسی استان اصفهان روز شنبه در پاسخ به سوال خبرنگار ایرنا، گفت: این پدیده پیش بینی نشده بود زیرا کار مشکلی است.

حجت الله علی عسگریان با بیان اینکه از اواخر وقت شب گذشته این موضوع اطلاع رسانی شد، افزود: این وضعیت تا فردا یکشنبه ادامه دارد اما رو به کاهش است و دوشنبه، رفع می‌شود.

وی با بیان اینکه استان‌های دیگری مانند سمنان، یزد و کرمان نیز درگیر این مسئله هستند، ادامه داد: به دلیل گرد و غبار و کاهش تابش نور خورشید، دمای هوا کمی در اصفهان کاهش یافت و کمینه دمای آن به ۲۰ و بیشینه به ۳۴ درجه سانتی گراد رسید.

مدیر کل مدیریت بحران استانداری اصفهان در گفت و گو با ایرنا با اشاره به تشکیل جلسه‌های ستاد مدیریت بحران و کارگروه هماهنگی شرایط اضطراری آلودگی هوای اصفهان در محل استانداری، اظهار داشت: در این جلسه‌ها، آخرین وضعیت استان بررسی و عنوان شد که منشأ این آلودگی‌ها از سمنان و یزد است هرچند کانون‌های داخلی مانند انارک و سگزی نیز آن را تشدید کرد.

منصور شیشه فروش افزود: اکنون پدیده افزایش گرد و غبارشهرستان های کاشان، شاهین شهر و میمه، اصفهان و برخوار را در برگرفته و به مرور زمان به غرب استان نیز می‌رسد.

وی ادامه داد: در این جلسه‌ها به مسئولان اداره‌های منابع طبیعی و محیط زیست تاکید شد که در هماهنگی با نهادهای مرتبط با استان‌های سمنان، قم و یزد، اقدامات جدی تری برای مهار کانون‌های گرد و غبار و اجرای طرح‌های بیابان زدایی انجام شود.

شیشه فروش با اشاره به ۱۶ کانون گرد و غبار در استان اصفهان، تصریح کرد: تا کنون در حدود ۳۰۰ هزار هکتار از اراضی استان اصفهان، اقدامات بیابان زدایی مانند کاشت گیاه و مالچ پاشی انجام شده است و امسال نیز باید طرح‌های آن ادامه یابد.

وی با اشاره به اینکه موارد مقتضی نیز به اداره‌های هواشناسی و محیط زیست در این جلسه تاکید شد، خاطرنشان کرد: کاهش جدی فعالیت واحدهای آلاینده نیز در این جلسه مورد تاکید قرار گرفت.

شیشه فروش در پاسخ به این سوال که آیا استفاده از کولر آبی در این شرایط مشکلی ایجاد می‌کند، توضیح داد: کولرهای آبی به دلیل داشتن رطوبت، مشکل خاصی ندارند اما بهتر است از کولرها و سیستم‌های سرمایشی دارای تصفیه هوا استفاده شود.

حسین صفاری مدیر گروه بهداشت محیط مرکز بهداشت اصفهان نیز در گفت و گو با ایرنا تاکید کرد که این مرکز، وظیفه خود یعنی اطلاع رسانی به مردم برای رعایت توصیه‌های بهداشتی را انجام داده و از آنها خواسته است که این هشدارها را جدی بگیرند.

اداره کل حفاظت محیط زیست استان اصفهان نیز در جدیدترین گزارش خود درباره کیفیت هوای کلانشهر اصفهان در ایستگاه‌های پایش دائم، بر حسب شاخص کیفیت هوا (AQI)، این شاخص را در ۲۴ ساعته منتهی به ساعت ۱۳ امروز شنبه، ۲۰۱ (بسیار ناسالم) اعلام کرد.

هوای شهرهای زرین شهر، سگزی، دولت آباد و شاهین شهر ناسالم برای عموم و مبارکه و نجف آباد ناسالم برای گروه‌های حساس اعلام شده است.

در این هوای آلوده، نوشیدن انواع مایعات به ویژه آب توصیه می‌شود زیرا باعث شستشوی دستگاه گوارش و از بین رفتن عطش و خشکی دهان و دفع شدن بخشی از آلودگی‌های وارد شده به بدن توسط ادرار می‌شود.

مصرف میوه و سبزی تازه نیز در روزهای آلوده تاکید می‌شود زیرا آنتی اکسیدان و ترکیبات ضد سرطان موجود در میوه و سبزی نقش حیاتی در سلامت ریه‌ها و کاهش اثر آلاینده‌های هوا دارد.

از شهروندان بویژه زنان باردار، کودکان، افراد بزرگسال، بیماران قلبی و ریوی و مبتلایان به آسم، خواسته شده است تا حد امکان از خروج غیرضروری از منزل و تردد بی مورد در معابر شهری خودداری کنند.

کلانشهر اصفهان، یکی از شهرهای آلوده کشور است بطوریکه از طرفی در فصول سرد سال بدلیل پدیده وارونگی هوا و در برخی روزها به دلیل افزایش پدیده گرد و غبار، شاخص کیفی هوای آن به وضعیت ناسالم می‌رسد.

شاخص کیفی هوا از صفر تا ۵۰ هوای پاک، ۵۱ تا ۱۰۰ هوای سالم، ۱۰۱ تا ۱۵۰ ناسالم برای گروه‌های حساس، ۱۵۱ تا ۲۰۰ ناسالم برای عموم، ۲۰۱ تا ۳۰۰ بسیار ناسالم و ۳۰۱ تا ۵۰۰ خطرناک است.

۳۰۱۱/‏۶۰۲۶/‏

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha