۲۵ خرداد ۱۳۹۸،‏ ۱۳:۵۲
کد خبرنگار: 2492
کد خبر: 83354246
۰ نفر
60 درصد افراد مبتلا به فشارخون بالا از بیماری خود بی خبرند

تهران- ایرنا- معاون آموزشی و پژوهشی سازمان نظام پزشکی کشور گفت: 60 درصد افراد مبتلا به فشار خون بالا از بیماری خود اطلاع ندارند و باید در این حوزه فرهنگسازی انجام شود تا افراد به محض اطلاع از فشار خون بالای خود پیگیر کنترل بیماری‌شان باشند.

به گزارش روابط عمومی سازمان نظام پزشکی کشور، علیرضا سلیمی روز شنبه با تاکید بر اهمیت کنترل فشار خون در کشور، افزود: به نظر می‌رسد در ایران میزان شیوع فشار خون نسبت به متوسط جهانی، بالاتر است.

وی با اشاره به آغاز کمپین فشار خون در کشور که از ۲۷ اردیبهشت ماه آغاز شده است و تا ۱۵ تیر ماه ادامه دارد، اظهار داشت: بسیج عمومی برای کنترل فشار خون بالا از سوی وزارت بهداشت و با همکاری دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور و تمام ارگان‌های ذیربط آغاز شده و هدف از برگزاری این کمپین اندازه گیری فشار خون ۲۰ میلیون نفر در ایران و شناسایی افراد مبتلا به فشار خون بالا است.

به گفته سلیمی، فشار خون، بیماری شایعی در دنیا و ایران بوده و به نظر می‌رسد در ایران میزان شیوع فشار خون نسبت به متوسط جهانی آن، بالاتر بوده و این درحالی است که بیماری فشار خون زمانی کشف می‌شود که فرد مبتلا به عوارض جدی همچون بیماری‌های قلبی و مغزی دچار شده باشد.

وی با اشاره به اینکه فشار خون قابل کنترل است، ادامه داد: اگر بتوانیم افراد دارای فشار خون بالا را در کشور شناسایی کنیم، می توانیم از موارد بالای مرگ‌ومیر در کشور پیشگیری کنیم. باید توجه کرد که طبق آمارهای جهانی سالانه حدود ۱۰ میلیون نفر در دنیا جانشان را به دلیل ابتلا به فشار خون از دست می‌دهند.

معاون آموزش و پژوهش سازمان نظام پزشکی اضافه کرد: برای کنترل فشار خون راهکارهای ساده تا پیچیده پزشکی وجود دارد، اما یکی از اقدامات خوبی که می‌توان انجام داد، کاهش میزان نمک مصرفی در روز است.

سلیمی تاکید کرد: استاندارد مصرف روزانه نمک در دنیا چهار تا پنج گرم است، اما در ایران میزان مصرف روزانه نمک بیش از ۱۱ گرم برآورد شده است که بخشی از این نمک را به صورت غیرمستقیم و از طریق مواد غذایی مانند نان دریافت می‌کنیم.

وی در خصوص نحوه کنترل فشار خون بیان کرد: در عین حال داشتن تحرک بدنی مداوم و تغذیه مناسب در کنترل فشار خون موثر بوده و یکسری فاکتورهای محیطی مانند استرس‌ها وآلودگی هوا نیز در این بیماری دخیل بوده که سیاست گذاران باید به فکر آن‌ها باشند. بنابراین فاکتورهای زیادی وجود دارد که می‌توان با کنترل آن‌ها میزان شیوع فشار خون را کاهش داد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 1 =