دستگاههای اجرایی باید جایگاه ویژه ای برای تعاونی ها قائل شوند

زاهدان- ایرنا- رئیس اتاق تعاون سیستان و بلوچستان گفت: دستگاههای اجرایی با توجه به نقش مهم تعاونی ها در رونق بخشیدن به تولید در این استان باید جایگاه ویژه ای برای فعالیت آنها قائل شوند.

غلام محمدطاهری روز شنبه در نشست با تعاونگران برتر سیستان و بلوچستان اظهار داشت: تعاون به عنوان بخش مردمی ستون فقرات اقتصاد مقاومتی بحساب می‌آید که باید به آن توجه ویژه ای شود.

وی ادامه داد: بر اساس برنامه ریزی های کلان مقرر بود تا پایان برنامه پنجم توسعه ۲۵ درصد اقتصاد کشور به بخش تعاون تعلق گیرد که تاکنون این مهم محقق نشده است.

رئیس اتاق تعاون سیستان و بلوچستان گفت: اصلاح قانون تعاون و پیگیری اصل ۴۴ قانون اساسی، پیگیری ایجاد منابع و استفاده از تسهیلات خاص نوین سازی فرآیند تولید، ایجاد بستر مناسب مشارکت تعاونی ها و تعامل دستگاههای اجرایی برای واگذاری فعالیت های دولت به تعاونی ها از جمله موارد برای تقویت بخش تعاون در اقتصاد ملی محسوب می شوند.

وی جلب حمایت سایر دستگاههای زیر مجموعه بخش تولید در فعالیت بخش تعاون، کمک به ساماندهی بازاریابی نوین و تجارت محصولات تولیدی تعاونی ها و کمک به کاهش ریسک و افزایش سرمایه گذاری تولید را از دیگر پیشنهادات برای رونق بخش تعاون در کشور عنوان کرد.

طاهری تاکید کرد: یکی از دلایل محقق نشدن کامل اقتصاد مقاومتی در کشور بی توجهی مدیران به بخش خصوصی و تعاونی هاست.

وی افزود: ضروریستمدیران دستگاههای اجرایی از دیدگاه های مردمی برای تحقق اهداف بهره گیرند.

سرپرست فرمانداری زاهدان نیز در این نشست گفت: شرکت های تعاونی می توانند نقش بسزایی در تقویت بنیه و رشد اقتصادی مناسب و پایدار ایفا کنند.

ابوذر نخعی افزود: از آنجایی که بخش قابل توجهی از اشتغال و تولید ناخالص ملی باید به تعاونی اختصاص داشته باشد دولت نیز از این بخش حمایت می کند.

به گزارش ایرنا تعاونگران برتر سیستان و بلوچستان در این نشست بر تامین ارز واردات و گشایش تامین اعتبار لازم، اجرای معافیت های مالیاتی، تصریح راههای مبادلات مرزی با ارائه کارت به ساکنان مناطق مرزی، اختصاص ارز دولتی به شرکت های تعاونی مرز نشین برای واردات کالاهای اساسی برای توزیع بین مرزنشینان، بازنگری مصوبه اجبار تعاونی های مرزنشین به واردات کالا در مدت زمان معین و واگذاری صدور کارت مرزنشینان به اتحادیه کشوری و استانی تاکید کردند.

هم اینک بیش از پنج هزار شرکت تعاونی در سستان و بلوچستان وجود دارد که حدود ۲ هزار و ۳۰۰ تعاونی آن فعال است.

تعاونی های فعال سیستان و بلوچستان زمینه اشتغال افزون بر ۹ هزار و ۲۷۰ نفر را در این استان مرزی فراهم کرده اند.

۷۳۱۶**۳۲۱۳

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 1 =