عامل انسانی مهمترین بخش در حوزه تصادفات سیستان و بلوچستان است

زاهدان -ایرنا - معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری سیستان و بلوچستان گفت: با توجه به آمار بالا تصادفات جاده ای در این استان نقش عامل انسانی از سایر عوامل پررنگ تر است بنابراین با فرهنگ سازی و اطلاع رسانی مناسب می توان در پیشگیری از وقوع حوادث موفق عمل کرد.

 منصور بیجار روز شنبه در نشست کمیسیون مدیریت اجرایی ایمنی و حمل و نقل سیستان و بلوچستان اظهار داشت: با توجه به آغاز تابستان و افزایش سفرهای تابستانی برنامه و عملکرد تمام سازمان‌ها و ارگانهای دست اندرکار به این حوزه مورد بررسی و به چگونگی مدیریت و کنترل این سفر ها برنامه ریزی شد.

وی از عملکرد برخی دستگاها و عدم حضور در نشست ها گلایه کرد و افزود: خیلی از مدیران با توجه به ارسال دعوت نامه در  نشست حضور نداشته و مطمئنا این مساله بررسی خواهد شد.

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری سیستان و بلوچستان بیان کرد: برنامه و عملکرد ها دستگاها در طول این نشست ها مورد بررسی قرار می گیرد و مطالب به استاندار انعکاس می یابد.

وی چگونگی عملکرد کیفی دستگاه ها را مهم عنوان کرد و افزود: در حوزه عملکرد دستگاهها حوزه کمی مد نظر نبوده و همواره کیفیت کارهای صورت گرفته مد نظر است.

بیجار ارائه پیشنهادات و راهکارها، ارائه برنامه های راهبردی، آمار تحلیلی و بیان جزئیات هر برنامه و عملکرد را از جمله مسائل مهم در حوزه ارائهگزارش و عملکرد یک سازمان برشمرد.

وی به اعتبارات کم عمرانی به سیستان و بلوچستان اشاره کرد و افزود: سال ۹۷ کل اعتبار در نظر گرفته شده برای این استان سه میلیارد و ۱۰۰ میلیون تومان بوده که تنها ۱۴ درصد آن تخصیص یافته است.

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری سیستان و بلوچستان اظهار داشت: همکاری و تعامل دستگاهها با یکدیگر و ارائه برنامه های جامع و کوتاه مدت نقش مهمی در برطرف کردن مشکلات این استان دارد.

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای سیستان و بلوچستان در ادامه این نشست گفت: سه سال پیاپی این استان دارای افزایش آمار تلفات جاده ای بوده است که به نوعی بحران تلقی می شود.

علی خانقائی افزود: هرچند سیستان و بلوچستان دارای شرایط ویژه است اما تنها ۳۰ درصد تلفات جاده ای مربوط به حوزه سوخت و قاچاق اتباع بیگانه بوده در حالیکه این امر در سایر مناطق کشور نیست.

وی ادامه داد: میانگین بزرگراه در کشور ۲۰ کیلومتر است در حالیکه این رقم در سیستان و بلوچستان با توجه به وسعت ۱۱ درصدی کشور تنها چهار درصد است.

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای سیستان و بلوچستان بیان کرد: ۵۰۰ نفر در این استان فقط در تصادفات رخ به رخ فوت کرده‌اند که نبود بزرگراه از عوامل اصلی این فوتی‌هاست.

وی ادامه داد: در طرح نوروزی در حوزه برون شهری ۲۲.۵ درصد از تلفات و حوادث جاده ای مربوط به این حوزه کاهش یافته هرچند در جاده‌های روستایی ۸۰ درصد نسبت به سال قبل افزایش را نشان می دهد.

فرمانده پلیس راه جنوب سیستان و بلوچستان در ادامه این نشست به چهار علت مهم در حوزه تصادفات اشاره کرد و گفت: توجه نکردن به جلو، تجاوز و انحراف به چپ، تخطی از سرعت مطمئنه و رعایت نکردن حق تقدم دانست.

سرهنگ یداله ستوده ادامه داد: فرهنگ سازی، تبیین موارد ایمنی توسط ائمه جمعه و جماعت، نصب سیستم های هوشمند، ایجاد توقف گاههای موقت و مواردی از این دست می تواند تاثیر بسیاری در جلوگیری از حوادث جاده ای داشته باشد.

۹۹۱۴**۳۲۱۳

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 8 =