۲۶ خرداد ۱۳۹۸،‏ ۱۴:۲۱
کد خبرنگار: 2191
کد خبر: 83354190
۰ نفر
چند رشته صنایع دستی در سبزوار احیا شد

سبزوار- ایرنا- رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سبزوار گفت: با شناسایی و حمایت از هنرمندان، سه رشته صنایع دستی فراموش شده در این شهرستان احیا شدند.

سیدرضا حسینی روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا رشته‌ها احیا شده صنایه دستی را شامل سفالگری، فرت بافی و گیوه بافی ذکر و بیان کرد: هم اینک کارگاههای این رشته های صنایع دستی در سطح شهرستان سبزوار فعال شده اند.
وی افزود: در این چارچوب کارگاه سفالگری روستای برآباد واقع بخش روداب سبزوار با هدف احیای سفالگری و رونق صنایع دستی پس از نیم قرن راه اندازی شده و در آن سفال تولید می‌شود.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سبزوار ادامه داد: کارگاههای فرت بافی و گیوه بافی نیز با هدف حفظ و احیای مشاغل سنتی در این شهرستان راه اندازی و دوره‌های آموزشی آنها برای هنرمندان برگزار شده است.

وی در ادامه همچنین به پرداخت ۱۳ میلیارد ۳۴۰ میلیون ریال تسهیلات قرض الحسنه به فعالان صنایع دستی و گردشگری در سبزوار ظرف یک سال اخیر اشاره و بیان کرد: این تسهیلات با کارمزد چهار درصد برای حمایت و رونق صنایع دستی در رشته‌های تولیدات چرمی، معرق، گلیم بافی، زیورآلات سنتی و تذهیب ارائه شده است.
حسینی گفت: همچنین در قالب تفاهمنامه‌ای با صندوق بیمه روستایی و عشایر پارسال ۴۷ هنرمند صنایع دستی شهرستان سبزوار زیر پوشش این بیمه قرار گرفتند.
منبت کاری، معرق چوب، معرق کاشی، زیورآلات سنتی، خراطی، مسگری، تذهیب، سوزن دوزی، رنگرزی، تور بافی، تنور مالی، پشم ریسی، قلم زنی و جاجیم بافی از صنایع دستی سنتی شناسایی شده در شهرستان سبزوار هستند.

سبزوار در فاصله ۲۳۰ کیلومتری غرب مشهد قرار دارد.

۸۱۴۵/۷۴۹۵
 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 12 =