۲۵ خرداد ۱۳۹۸،‏ ۱۲:۴۳
کد خبرنگار: 2285
کد خبر: 83354129
۰ نفر
دومینوی یک اشتباه در رسانه های افغانستان

تهران- ایرنا- یکی از شبکه های تلویزیونی افغانستان که با کمک های مالی ایالات متحده در صدد ترویج فرهنگ غربی در این کشور اسلامی است، برای نخستین بار اقدام به درج مصاحبه «مایک پمپئو» با مختصات غلط در سایت خبری خود کرد.

به گزارش روز شنبه ایرنا، پمپئو که اخیراً با کمک «جان بس «و «زلمی خلیلزاد» پروژه ایران هراسی را در افغانستان کلید زده‌اند، در ادامه دشمنی‌های خود با مسلمانان آزادیخواه منطقه، انفجار یک خودرو بمب گذاری شده در مسیر کاروان نیروهای خارجی در منطقه قلعه وزیر کابل را، که منجر به مجروح شدن چهار نظامی آمریکایی شد، به ایران نسبت داد. موضوعی که واکنش قاطع سفارت جمهوری اسلامی ایران در کابل را به دنبال داشت. مسئولیت این حمله را طالبان بر عهده گرفته بود.

حمله به نظامیان آمریکایی در منطقه قلعه وزیر، در تاریخ ۳۱ می (۱۰ خرداد) صورت گرفت. اما این شبکه تلویزیونی در یک اقدام عجولانه غیر حرفه‌ای، در خبری به نقل از پمپئو اعلام کرد که وزیر خارجه آمریکا عملیات انتحاری مقابل دانشگاه مارشال فهیم را به ایران نسبت داده است. حمله به دانشگاه مارشال فهیم در ۳۰ می (۹ خرداد) بوقوع پیوست و داعش مسئولیت آن را پذیرفته بود.

اشتباه این شبکه تلویزیونی افغانستان باعث شد تا امروز اکثر رسانه‌های مکتوب و برخط در کابل به اشتباه بیافتند تا این حقیقت بیش از پیش روشن شود که پول نمی‌تواند وزانت حرفه‌ای بیاورد.

صاحب نظران سیاسی معتقدند سناریوی پمپئو در کشاندن پای ایران به صحنه افغانستان، با هدف سرپوش گذاشتن به شکست‌های ۱۸ ساله ایالات متحده در این کشور است.

اگرچه مدت هاست آمریکایی‌ها در صدد ایجاد دشمنی میان دو ملت ایران و افغانستان هستند، اما مولفه‌هایی چون دین، زبان و فرهنگ مشترک میان دو ملت در طول سالیان دراز چنان به هم آمیخته است که این شیطنت‌ها نمی‌تواند در دوستی و مودت میان دو ملت خللی وارد سازد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 3 =