۲۶ خرداد ۱۳۹۸،‏ ۱۰:۰۱
کد خبرنگار: 2204
کد خبر: 83354073
۰ نفر
نقش چوب در آیینه «رزین»

بیرجند- ایرنا- «رزین چوب» نامی است که جوان هنرمندی از روستای محمودآباد برای دست ساخته هایش از تنه خشک درختان انتخاب کرده، او نقش چوب را در آیینه رزین به نمایش می گذارد و به درختان خشکیده جان دوباره می بخشد.  

۱۸ سال خشکسالی مرگ بی رحمانه هزاران درخت تنومند را در خراسان جنوبی رقم زد، تلخکامی این تراژدی در بعضی روستاها بیشتر به چشم می‌آید.

شاید برخی سرنوشت این درختان خشکیده را به محفلی رقم بزنند تا چند ساعتی از سوختن آن گرم شوند. عده‌ای که ذهنشان کمی خلاق‌تر است شاید بتوانند از این تنه‌های تنومند به زمین افتاده صندلی کوتاهی بسازند.

چوب

اما خلاقیت جوانی از روستای محمودآباد شهرستان بیرجند نشان داده که درختان حتی اگر خشک هم شوند باز می‌توانند قرن‌ها زنده بمانند. او با انعکاس نقش زیبای چوب در شفافیت ماده‌ای به نام رزین هنرش را به نمایش می‌گذارد.

جرقه این کار زمانی در ذهنش رقم می‌خورد که نمونه‌ای از رزین اپوکسی را در نمایشگاهی می بیند و همانجا عزمش را جزم می‌کند تا این هنر را بیاموزد و به کمک آن روحی تازه به کالبد خشک درختان روستایش بدمد.

برای شروع دوره آموزشی را در تهران سپری می‌کند و اینگونه یک هنر جدید را برای اولین بار به شرق کشور می‌آورد.

کارآفرینی به جای پشت میزنشینی

علی شریفی جوان ۲۶ ساله‌ای است که حدود سه سال پیش با مدرک کارشناسی معماری از دانشگاه سیستان و بلوچستان دانش آموخته شده است و همان زمان علاقه او به مصنوعات چوبی دغدغه ورود به کار دکوراسیون را در وجودش بیدار می‌کند.

همین مساله باعث شده به جای اینکه در لابه لای روزنامه‌ها یا پیشخوان ادارات به دنبال استخدام و شغل پشت میزنشینی باشد، اندیشه کارآفرینی را در ذهنش زنده کند و با آن سرنوشتش را به هنری جدید پیوند بزند.

کارگاهی کوچک در ورودی روستای محمودآباد جایی است که این جوان هم اکنون در آن مشغول به کار است. فضایی حدود ۵۰ مترمربع که دور تا دور آن را تنه‌های خشکیده درختان توت، سنجد، گردو و غیره فرا گرفته است.

میز


شریفی در خصوص نحوه کارش به خبرنگار ایرنا گفت: برای ساخت یک میز چوبی اپوکسی نیاز نیست که چوب درختان را زیاد فرآوری کنیم بلکه ماهیت این کار آن است که نقش اصلی چوب در تراش با دستگاه نمایان شود، سپس رزین اپوکسی که ماده شیمیایی و زیرگروه چسب بوده روی آن ریخته و اینگونه با یک کار تلفیقی، زیبایی نقش چوب پدیدار می‌شود.

این جوان کارآفرین با کمک ۵۰ میلیون تومان سرمایه شخصی و ۱۰۰ میلیون تومان تسهیلات از صندوق کارآفرینی امید توانست بهمن سال ۹۷ سه دستگاه و مواد اولیه مورد نیاز را تهیه و در این کارگاه فعالیتش را شروع کند.

در ابتدا چند سفارشی از شهر بیرجند برای کار می‌پذیرد و اکنون با پیشرفت بیشتر مشتری‌هایی در زاهدان و مشهد هم دارد که از این دست ساخته هنری سفارش کار می‌دهند.

وی با بیان اینکه رزین اپوکسی به عنوان یک هنر جدید تولیدکنندگان محدودی در کشور دارد افزود: چند تولید کننده از این کار در تهران فعالیت دارند اما در شرق کشور اولین بار این تولیدات وارد بازار شده است.

شریفی با اشاره به جنبه‌های مثبت و منفی رزین اپوکسی یادآور شد: نداشتن رقیب یکی از امتیازات ویژه این شغل بوده اما از طرفی چون هنوز کار به خوبی معرفی نشده باید زمان زیادی سپری شود تا بازار مناسبی برای آن بتوانیم پیدا کنیم.

وی در مدت کمتر از ۶ ماه توانسته بالغ بر ۴۰ اثر در این زمینه تولید و به فروش برساند، اما معتقد است که رزین اپوکسی به لحاظ اینکه قیمت تمام شده آن بالا بوده مشتری‌های خاصی دارد.

تولیدات متنوع راهی برای جذب مشتری

این جوان کارآفرین بیرجندی با گلایه از گران شدن مواد اولیه در مدت کوتاهی که فعالیتش را شروع کرده است گفت: از آنجا که مواد اپوکسی وارداتی است افزایش قیمت در مدت زمان کوتاه روی تولید اثرگذار بوده و تولید را تحت الشعاع قرار می‌دهد.

وی به تولیدات موجود در کارگاهش اشاره کرد و اظهار داشت: در حال حاضر بیشتر مشتریان سفارش میز در ابعاد بزرگ یا کوچک می‌دهند اما شاخه‌های دیگری هم از این تولیدات وجود دارد که بیشتر مشتری پسند است.

شریفی ادامه داد: ساخت چراغ خواب با تلفیق چوب، برگ خشک درختان و اپوکسی نمونه‌ای از این تولیدات است که با نورپردازی نظر بسیاری از مشتریان را جلب می‌کند.

وی ساخت زیورآلات را زیرگروه دیگری از تولیدات خود عنوان کرد و افزود: این نمونه کارهای کوچک که قیمت تمام شده آن نیز پایین هست بازار بهتری در عرصه تولیدات اپوکسی دارد.

ثبت برند رزین چوپ در خراسان جنوبی

جوان کارآفرین بیرجندی در روستای محمودآباد با اشاره به برنامه‌های آینده خود در عرصه این هنر گفت: گسترش کار در حوزه دکوراسیون منزل و استفاده از اپوکسی در طراحی کابینت از مهمترین برنامه‌های آینده است که در حال حاضر نیز بخشی از آن را شروع کرده‌ایم.

وی با تاکید بر اینکه فعالیت در حوزه رزین اپوکسی زمینه را برای اشتغال بیشتر فراهم می‌کند اظهار داشت: مصمم هستم تیم طراحی در زمینه دکوراسیون تشکیل دهم و با گسترش فعالیت بازارهای خارج از استان را هم بدست آورم.

شریفی، ثبت برند رزین چوب در خراسان جنوبی را از مهمترین اهداف خود عنوان کرد و یادآور شد: به طور قطع این برند در شرق کشور می‌تواند تولیدات با کیفیت به بازارهای داخلی و خارجی ارائه دهد که نیاز به حمایت بیشتر دارد.

۹۸۹۳ *۶۰۵۴

گزارش میدانی از عصمت برزجی