۲۹ خرداد ۱۳۹۸،‏ ۸:۴۹
کد خبرنگار: 2210
کد خبر: 83354040
۰ نفر
ریشه در آب

یاسوج- ایرنا- افزایش روز افزون جمعیت و نیاز به غذای بیشتر یکی از دلایل فقیر شدن زمین و ایجاد فرسایش آن است، روی آوردن به کشت های مدرن مانند هیدروپونیک یا همان آب کشت به ویژه در مناطقی که زمین کیفیت لازم را ندارد، علاوه بر تولید محصول بیشتر جلوی فرسایش خاک را می گیرد.

هم اکنون بسیاری از کشاورزان در جوامع مختلف به سمت توسعه کشت گلخانه‌ای مدرن گام برداشته است و کشاورزان به این نتیجه رسیده‌اند که با توسعه کشت‌های گلخانه‌ای کنترل شده نه تنها از هدر رفت آب جلوگیری کرده بلکه می‌توانند محصول بیشتری تولید و اقتصاد خانواده خود را تا حد مطلوبی تقویت کنند.

روش آب کشت یا هیدروپونیک در محیط گلخانه انجام می‌شود و برای رشد گیاه نیازی به استفاده از خاک نیست.

بی نیازی به خاک و تولید فرآورده بیشتر و با کیفیت تر از جمله مزیت‌هایی است که زمینه را برای گسترش شیوه کشت هیدروپونیک مهیا می‌کند.

در روش آب کشت متخصصان نیازهای غذایی گیاه را اندازه‌گیری می‌کنند و با افزودن مواد مغذی و نگه‌داشتن گیاه توسط بستر نگهدارنده بی‌اثر، دیگر نیازی به استفاده از خاک نیست.

در این نوع کشت نیازی به شخم زدن نیست و مصرف آب نیز به صورت چشمگیری کاهش می‌یابد.

کارشناس جهاد کشاورزی می‌گوید: هیدروپونیک روشی نوین برای پرورش گیاهان است که در آن ریشه گیاه بطور مستقیم در محلول غذایی و یا در بستری از مواد خنثی قرار داده می‌شود.

نورعلی مهماندوست عنوان می‌کند: بسترهای کشت برای ثابت نگه‌داشتن گیاه و محلی برای گسترش ریشه‌ها بجای خاک بکار می‌رود.

به گفته وی بسترهای بکار رفته در روش کشت هیدروپونیک شامل ورمی کولیت، شنی، پیت و پرلیت هستند.

مهماندوست با بیان اینکه متداول‌ترین بستر کشت در روش هیدروپونیک پرلیت است، بیان می‌کند: سبک بودن و ظرفیت بالا برای نگهداری آب از مهمترین مزایای استفاده از پرلیت است.

رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی یاسوج هم می‌گوید: هیدروپونیک یا همان کشاورزی بدون خاک در مناطقی که زمین آنها کیفیت لازم را ندارد بیشتر استفاده می‌شود.

امیر حسینی با اشاره به اینکه هلند، آلمان و استرالیا از جمله کشورهای پیشتاز در زمینه کشت هیدروپونیک هستند، بیان می‌کند: بستر گیاه در این روش کشت تنها نقش نگهدارنده را دارد و مواد غذایی از طریق آبیاری به محصول منتقل می‌شود.

وی می‌افزاید: یکی از بسترهای بکار رفته در روش هیدروپونیک، پرلیت بوده که یک نوع سنگ معدنی ریز و سفید است.

حسینی با اشاره به اینکه خاصیت پرلیت نگهداری آب است، ادامه می‌دهد: در ایران بیشتر کشت گل رز و بخشی از صیفی‌جات با روش هیدروپونیک انجام می‌شود.

رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی یاسوج تصریح می‌کند: در روش هیدروپونیک مواد غذایی از طریق تانکرهای مخصوصی در آب حل شده و با آبیاری تحت فشار به بستر تزریق می‌شود.

حسینی یادآور می‌شود: در روش آب کشت، عمل تزریق مواد غذایی به بستر گیاه در طول شبانه روز چند مرتبه انجام می‌شود.

وی می‌گوید: در روش هیدروپونیک به دلیل تزریق مرتب مواد غذایی به ریشه گیاه فرآورده بیشتر و سالم‌تری نسبت به کشاورزی سنتی بدست می‌آید.

حسینی می‌افزاید: در روش هیدروپونیک آفات موجود در خاک وجود ندارد و به همین دلیل میزان بازدهی فرآورده تا ۲ برابر افزایش می‌یابد.

به گفته وی تمام گلخانه‌های پرورش دهنده گل رز در کهگیلویه و بویراحمد از نوع هیدروپونیک هستند و تلاش می‌شود صیفی جات استان نیز به همین روش کشت شوند.

رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی یاسوج بیان می‌کند: در کشت هیدروپونیک چون در طول روز چندین مرتبه به آبیاری نیاز هست، در نتیجه میزان کار انجام شده در این روش بیشتر است.

حسینی با اشاره به اینکه میزان اشتغال زایی در روش کشاورزی هیدروپونیک بیشتر است، گفت: یکی از مشکلات این نوع کشت، وارداتی بودن کودهای مصرفی است که هزینه‌های زیادی را بر کشاورزان این بخش تحمیل می‌کند. کارشناس مسئول واحدهای گلخانه کهگیلویه و بویراحمد گفت:

کارشناس مسئول واحدهای گلخانه کهگیلویه و بویراحمد تصریح کرد: ترویج روش هیدروپونیک یا کشت بدون خاک می‌تواند ظرفیت‌های تولیدی محصولات کشاورزی گلخانه‌ای استان را افزایش دهد.

پروین هرمزنژاد بیان کرد: روی آوردن به سمت کشت‌های گلخانه‌ای و به کارگیری این ظرفیت علاوه بر تبدیل شدن کهگیلویه و بویراحمد به قطب محصولات کشاورزی در کشور، زمینه را برای اشتغال جوانان نیز فراهم می‌کند.

وی عنوان کرد: در حال حاضر ۹۴ واحد گلخانه‌ای در استان فعال هستند.

هرمزنژاد افزود: سطح زیر کشت گلخانه‌های کهگیلویه و بویراحمد ۴۲ هکتار است و برخی محصولات مانند گل رز با استفاده از شیوه کشت بدون خاک تولید می‌شوند.

به گفته کارشناسان به ازای هر هکتار گلخانه تولید گل رز ۱۲ فرصت شغلی ایجاد شده است.
در سال گذشته ۲۰۰ تن محصول گلخانه‌ای کهگیلویه و بویراحمد به کشورهای عراق و روسیه صادر شد.
سالانه ۹۱۰ هزار تن انواع محصول کشاورزی در ۲۷۰ هزار هکتار زمین کشاورزی این استان تولید می‌شود.

در شرایطی که استفاده مداوم از خاک برای کشاورزی ضمن فقیر شدن آن فرسایش را نیز در پی دارد استفاده از روش هیدروپونیک گام مؤثری در راستای رفع این مشکل خواهد بود.

همچنین با توجه به نیاز آبی کمتر و استریل بودن، روش آب کشت بازدهی بیشتری نسبت به کشاورزی سنتی دارد.

۹۹۲۸/‏۶۱۱۰

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 12 =