۲۵ خرداد ۱۳۹۸،‏ ۱۲:۱۷
کد خبرنگار: 1014
کد خبر: 83354025
۰ نفر
بخشی از مراتع البرز در آتش سوخت

کرج – ایرنا – فرمانده یگان حفاظت منابع طبیعی و آبخیزداری استان البرز گفت که حدود یک هزار متر مربع از مراتع نوجان واقع در شهرستان کرج جمعه شب در آتش سوخت.

سرهنگ فرامرز نیکزاد روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با بیان اینکه سهل انگاری گردشگران مهمترین عامل آتش سوزی ها در مراتع و مستثنیات می باشد، اظهار داشت: این آتش سوزی با کمک نیروهای یگان حفاظت، شوراها و دهیاری ها و همچنین جوامع محلی خاموش شد و از گسترش آن به مراتع دیگر جلوگیری به عمل آمد.

وی گفت: عوامل یگان حفاظت به صورت شبانه روزی به خصوص در ایام تعطیلات در مراتع و عرصه های ملی استان البرز در حال پایش و گشت زنی هستند تا از بروز و گسترش آتش در این عرصه ها جلوگیری کنند.

نیکزاد افزود: یکی از اقدامات خوب برای مهار آتش خرید لوازم و ادوات اطفای حریق برای استان بوده به طوریکه با اعتباری بالغ بر ۱۰ میلیارد ریال اداواتی همچون پتروفایر، آتش کوب و فلکس بک خریداری شد و در اختیار شوراها و دهیاری ها قرار گرفت.

وی با اشاره به اینکه عامل اصلی بیشتر آتش سوزی ها در عرصه های ملی و مستثنیات عامل انسانی است، اظهار داشت: بر اساس قانون ۴۷ حفاظت از جنگل ها و مراتع، افرادی که به صورت عمد در جنگل ها و مراتع اقدام به آتش سوزی کنند به حبس مجرد از سه تا ۱۰ سال براساس اینکه قانون گذار تعیین می کند محکوم خواهند شد.

پیش از این مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان البرز گفته بود که در سال جاری تاکنون حدود ۲۰ مورد آتش سوزی در مراتع اتفاق افتاده که عامل ۹۹ درصد آنها انسانی بوده است.

استان البرز دارای ۴۵۰ هزار هکتار عرصه های ملی و دولتی است که ۳۷۰ هزار هکتار آن را عرصه های مرتعی تشکیل می دهد.

۶۱۵۶/‏۶۹۹۳

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 11 =