۲۵ خرداد ۱۳۹۸،‏ ۱۲:۲۲
کد خبرنگار: 1050
کد خبر: 83353962
۰ نفر
توجه به ثبات نرخ ارز ضرورتی انکار ناپذیر برای جذب سرمایه گذار

کرج – ایرنا- توجه به تغییرات و ثبات نرخ ارز به عنوان ضرورتی انکارناپذیر برای جذب هرچه بیشتر سرمایه گذار و تثبیت فعالیت های اقتصادی از مهمترین مقوله هایی است که مورد تاکید فعالان و دست اندرکاران امور اقتصادی قرار دارد.

به گزارش ایرنا، نشست روز شنبه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی استان البرز با حضور وزیر ارتباطات و فناوری ارتباطات در این استان، یکی از محورین موضوعات را به ثبات نرخ ارز و تعادل بخشی به فعالیت های اقتصادی اختصاص داد، موضوعی که تمام شرکت کنندگان بر اهتمام به آن تاکید داشتند.

عزیزاکبریان رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی از جمله حاضران در این نشست بود که گفت: اگر تغییرات نرخ ارز حل نشود، سرمایه گذاران با مشکلات قابل توجهی در این بخش مواجه خواهند شد.

وی افزود: موضوع ناپایداری قیمت ارز امروز هرچه بیشتر باید توجه دولت و بانکها را به خود جلب کند چرا که با این نوع تغییرات برای سرمایه گذاران اقدامات موثر درحوزه سرمایه گذاری مقرون به صرفه نخواهد بود.

این نماینده مجلس تاکید کرد: در صورت بی توجهی به تغییرات نرخ ارز سرمایه گذاران داخلی بی انگیزه شده و سرمایه گذاری در خارج از مرزها را در پیش خواهند گرفت.

اکبریان در ادامه به وضعیت ویژه استان البرز پرداخت و افزود: این استان معین پایتخت است بنابراین توجه ویژه ای باید به آن برای رفع عقب ماندگی ها صورت گیرد.

وی تاکید کرد: با وجود ظرفیت های خوبی که دراستان البرز شاهد هستیم، زمینه شکوفایی بسیاری از این ظرفیت ها فراهم نشده اگرچه در روزهای اخیر اقدامات موثری با حضور رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور در حوزه راه ها صورت گرفت.

اکبریان گفت: البرز از قطب های تولیدات کشاورزی است که غفلت هایی نیز در زمینه استفاده از پتانسیل های این بخش وجود داشته و نیازمند توجه بیشتری دراین زمینه هستیم.

وی اضافه کرد: ظرفیت های قابل توجهی در حوزه خدمات گردشگری البرز وجود دارد که با استفاده از پتانسیل های فرودگاه پیام می توان از این بخش هرچه بیشتر در جهت توسعه بهره برد.

نماینده مردم کرج در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: جاده کرج - چالوس و شهرستان طالقان ظرفیتی طبیعی در حوزه گردشگری به شمارمی روند که ایجاد زیرساخت ها و تامین امکانات هرچه بیشترد درآنها می توان گام های موثری در حوزه اقتصاد برداشت.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی نیز گفت: امروز باید هرچه بیشتر با توجه به شرایط ویژه کشور برنامه ریزی برای حوزه درآمدها و هزینه ها داشت.

محمود بهمنی افزود: موضوع صادرات غیرنفتی از دیگر بحث های مهم به شمارمی رود که باید برنامه ریزی مدونی در این زمینه داشت و به آن توجه کنیم.

وی ادامه داد: با نگاه به شرایط امروز و توجه به اینده می توان زمینه رونق اقتصادی را در کشور فراهم کرد که در این بخش لازم است اولویت بندی درطرح ها با پیشرفت های فیزیکی بالا داشت.

بهمنی تاکید کرد: امروز به ثبات اقتصادی نیاز داریمو لازم است تمام حرکت ها و سرمایه گذاری ها با هدف ثبات اقتصادی هرچه بیشتر صورت گیرد.

وی خاطرنشان کرد: تغییرات نرخ ارز، سرمایه گذاری را تحت تاثیر قرارمی دهد، بنابراین باید تدابیر جدی در این زمینه داشت.

وی ادامه داد: بی توجهی به این بخش مهم و تاثیرگذار با کاهش سرمایه گذاری و درنتیجه آن کاهش تولید و مواد اولیه که در نهایت کاهش اشتغال و افزایش قیمت را همراه دارد مواجه می سازد.

بهمنی گفت: فضای کسب و کار امروز بی ثباتی را طلب نمی کند بنابراین قوانین سختگیرانه را باید تغییرداد.

وی افزود: ازسوی دیگر تامین اجتماعی باید همراهی لازم را با بخش تولید داشته باشد و تجهیزات فناوری به روز هرچه بیشتر در جامعه توسعه یابد.

وی یادآورشد: تملیک واحدهای تولیدی سم است و باید اقتصاد به سمت بخش خصوصی برود چراکه اکنون ۷۶ درصد اقتصاد در دست بخش دولتی است.

بهمنی اظهار داشت: اکنون تعداد قابل توجهی طرح های نیمه کاره داریم که باید آنها را به سرانجام رساند.

این نماینده مجلس گفت: ۹ هزار میلیارد ریال یارانه های پنهان و فرار مالیاتی در کشور داریم که تدابیر جدی برای آنها باید صورت گیرد، بنابراین با برنامه ریزی ویژه و مدون باید ثبات اقتصادی را در جامعه فراهم کرد.

بهمنی با اشاره به سفر رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور به استان البرز گفت: این سفر اختصاص ۶ هزار میلیارد ریال اعتبار برای قطعه نخست آزاد راه تهران – شمال را در برداشت، همچنین اعتباری برای پروژه ادامه بزرگراه شهید همت اختصاص یافت که می تواند نقش موثری در کاهش بار ترافیکی آن داشته باشد.

نماینده دیگر مردم کرج در مجلس شورای اسلامی در ادامه افزود: یکی از مشکلات دراجرای پروژه های اقتصادمقاومتی در اختیار گرفتن بسیاری از این پروژه ها ازسوی وزارتخانه ها است.

محمد جواد کولیوند افزود: این امر سبب ابتر ماندن منابع مالی می شود بنابراین لازم است تعیین تکلیف دراین زمینه برای اجرایی شدن هرچه سریعتر آنها صورت گیرد.

وی ادامه داد: بحث شعاع ۱۲۰ کیلومتری ازدیگر موضوعات مهمی است که باید در حوزه صنعت برای رونق هرچه بیشتر تولید مدنظر قرار گیرد که همراهی هرچه بیشتر دستگاه های اجرایی متولی را می طلبد.

کولیوند گفت: اکنون دراستان البرز ۲۱۶ واحد تولیدی تاثیر گذار در کشور داریم که گره های تولیدی آنها را باید گشود.

وی افزود: ظرفیت فرودگاه پیام و تامین نیازهای بخش تولیدی وصنعتی البرز، زیرساخت های مخابراتی در روستاها از دیگر نیازها این استان برای قرارگرفتن هرچه بیشتر در مسیر توسعه و رونق اقتصادی به شمارمی رود.

۸۰۲۹/‏‬ ۶۱۵۵

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 3 =