۲۸ خرداد ۱۳۹۸،‏ ۸:۴۵
کد خبرنگار: 957
کد خبر: 83353912
۰ نفر

نگذاریم چراغ ها خاموش شوند

وریا کرمی/خبرنگار ایرنا
نگذاریم چراغ ها خاموش شوند

سنندج - ایرنا - زندگی در دنیای امروز بدون استفاده از انرژی برق تقریبا غیرممکن است بنابراین استفاده بهینه و صحیح از این نعمت ارزشمند، دسترسی به آن را برای همه میسر کرده و مانع از خاموشی و قطعی برق بویژه در فصل گرم تابستان می شود.

این روزها هر چه به پایان فصل بهار نزدیک می‌شویم گرمای آفتاب بیشتر می‌شود و به تبع آن استفاده از وسایل سرمایشی بیشتر و مصرف برق نیز افزایش می‌یابد، بطور قطع در چنین شرایط دمایی، بهره گیری از سیستم‌های سرمایشی و بالا رفتن مصرف برق امری اجتناب ناپذیر است اما رعایت الگوی مصرف انرژی توسط مشترکان می‌تواند مانع از بروز خاموشی در فصل تابستان خواهد شد.

اگر چه در مناطق جنوبی و مرکزی کشور به دلیل شدت گرما استفاده از وسایل خنک کننده به ویژه کولر گازی ضروری به نظر می‌رسد اما در عرض‌های شمالی تر و استان‌های کوهستانی می‌توان در زمینه مصرف بهینه و صحیح انرژی بهتر عمل کرد.

طبق آمار شرکت برق کردستان، ۳۲ درصد مصرف برق این استان مربوط به استفاده از سیستم‌های سرمایشی (به ویژه کولرهای گازی) است که رقم نسبتاً بالایی را به خود اختصاص داده است.

این در حالیست که بر اساس گفته کارشناسان، با توجه به کوهستانی بودن کردستان و شرایط آب و هوایی آن، استفاده از کولرهای گازی ضروری نبوده و از لحاظ اقتصادی نیز به صرفه نیست اما شواهد نشان می‌دهد استقبال از این وسایل خنک کننده در چند سال اخیر رو به افزایش است.

روی آوردن مشترکان به خرید کولرهای گازی تنها مربوط به مشترکان خانگی نیست چرا که اغلب ادارات و ارگان‌های دولتی، بانک ها و دیگر دستگاه های خدماتی و درمانی نیز به این سمت رفته و با نصب و راه اندازی کولرهای گازی، موجب افزایش و اوج بار مصرف برق شده اند.

مشترکان کردستانی سال گذشته در ساعات اوج مصرف انرژی ۴۵۸ مگاوات برق مصرف کردند که با توجه در پیش بودن گرمای بیشتر، در صورت عدم استفاده بهینه از انرژی قطعاً این رقم امسال بیشتر خواهد شد.

شرکت توزیع برق کردستان براساس سیاست وزارت نیرو، با هدف کاهش مصرف برق، طرح‌های تشویقی برای صنایع و بخش کشاورزی در نظر گرفته که این بخش‌ها در صورت اجرای آن، پاداش دریافت می‌کنند.

به عنوان مثال کشاورزانی که با شرکت برق قرارداد بسته و روزانه در یکی از بازه‌های زمانی ساعات اوج مصرف فصل گرما (۱۲ تا ۱۶ و ۲۰ تا ۲۴)، موتور چاه‌های آب خود را خاموش کنند، برق مصرفی بقیه ساعات روز برای آنان رایگان محسوب می‌شود.

چنین برنامه‌ای برای مشترکان خانگی نیز وجود دارد و مشترکانی که در ساعات اوج مصرف، از وسایل پر مصرف برقی استفاده نکنند تعرفه مصرفی آنان با تخفیف محاسبه می‌شود.

اما در این کنار این موارد، ذکر این نکته هم ضروری است که طبق گفته کارشناسان برق، پیش از راه اندازی سیستم‌های سرمایشی، مشترکان باید اقدام به سرویس و رفع نواقص آن کنند که تأثیر زیادی در کاهش مصرف برق نیز دارد.

در هر صورت اگر می‌خواهیم تابستانی بدون خاموشی را در کشور سپری کنیم نیاز است مشترکان در بخش‌های مختلف کشاورزی، صنعت، خانگی و عمومی نسبت به رعایت الگوی مصرف صحیح اهتمام بیشتری داشته و به شبکه بار کمک کنند، چرا که تولید برق و توزیع آن مقوله‌ای سراسری است و عدم مصرف بهینه در استانی مانند کردستان، بر مابقی شبکه در کشور نیز تأثیر منفی دارد.

این مهم البته نیازمند فرهنگ سازی و آموزش از طریق رسانه‌ها، مدارس و مساجد است، ضمن اینکه ادارات و ارگان‌های دولتی هم باید نسبت به این مهم پیش قدم بوده و از بکار بردن سیستم‌های سرمایشی پرمصرف اجتناب کنند.

شرکت توزیع نیروی برق کردستان به ۶۳۷ هزار و ۵۳۰ مشترک خدمات می‌دهد و ۱۰۰ درصد جمعیت شهری و تمام روستاهای بالای ۱۰ خانوار از نعمت برق برخوردار هستند. حدود ۱۰ درصد مصرف برق استان مربوط به بخش صنعت است.

خبرنگار مرکز سنندج

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 5 =