نماینده مجلس: پرورش در نظام آموزشی از حاشیه خارج شود

تهران- ایرنا- عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی گفت :‌ در دوره‌های گذشته به موضوع پرورش که ۵۰ درصد فعالیت وزارت آموزش و پرورش را شامل می‌شود، کم توجهی شده از این رو پرورش باید در نظام آموزشی از حاشیه به متن آورده شود.

«علیرضا سلیمی» روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار گروه دانشگاه و آموزش ایرنا افزود: یکی از مسائل جدی وزارت آموزش و پرورش این است که پرورش در حاشیه قرار گرفته و از این مقوله مهم غفلت شده است.

وی افزود: فردی که قرار است در رأس وزارت آموزش و پرورش قرار می‌گیرد، لازم است به این مقوله مهم توجه داشته باشد، وزارتخانه را بشناسد، درد معلمان را درک کند و به اجرای سند تحول بنیادین نظام آموزشی اعتقاد داشته باشد.

نماینده مردم محلات و دلیجان در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: یکی از مشکلات اصلی در دستگاه تعلیم و تربیت این است که درباره سند تحول اظهارات بسیاری گفته شده، اما مفاد آن چندان اجرایی نشده است؛ به همین خاطر فردی که از سوی دولت برای احراز پست وزارت معرفی می‌شود، باید برای تمامی بخش‌ها برنامه داشته باشد و در مسئله رفع معیشت فرهنگیان نیز به صورت جدی وارد شود.

سلیمی تصریح کرد: مسئله دیگری که باید مورد توجه قرار گیرد، تولید محتوای آموزشی است، موضوعی که پسرفت داشته و به جای پیشرفت، در این زمینه همواره به عقب رفته‌ایم.

وی جذب نیروی انسانی را موضوع مهم دیگری برشمرد که بهای چندانی به آن داده نشده و منجر به این شده در سه چهار سال آینده شاهد خارج شدن ۳۰۰ تا ۴۰۰ هزار نفر از بدنه وزارت آموزش و پرورش بدون جایگزینی برای آنها باشد.

عضو هیأت رئیسه کمیسیون آموزش و تحقیق مجلس شورای اسلامی یادآور شد: فردی که وارد آموزش و پرورش می‌شود باید به عدالت تحصیلی بیشتر بپردازد؛ مسئله‌ای که اکنون کمرنگ شده و ما مدارس لاکچری با دریافت شهریه چند ۱۰ میلیونی داریم. برخی دانش آموزان از معلمان ویژه بهره مند هستند، اما در کنار آن شاهد وجود مدارس کپری و زاغه نشین هم هستیم که این وضعیت عدالت آموزشی را زیر سوال می‌برد.

سلیمی جایگاه دانشگاه فرهنگیان را در نظام آموزشی حائز اهمیت دانست و گفت: اگر موقعیت این دانشگاه جدی گرفته شده بود، اکنون با معضل کمبود نیروی انسانی در دستگاه تعلیم و تربیت مواجه نبودیم.

وی خاطرنشان کرد: برای اینکه وزارت آموزش و پرورش از چالش‌ها و مشکلات رهایی پیدا کند، باید ضمن خودداری از هر گونه رفتار سیاسی، انتصابات نیز بر اساس لیاقت و توانمندی‌های افراد صورت گیرد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 6 =