۲۵ خرداد ۱۳۹۸،‏ ۱۱:۰۷
کد خبرنگار: 1465
کد خبر: 83353816
۰ نفر
ورزش باستانی، فضایل اخلاقی جامعه را گسترش می دهد

یزد- ایرنا- نایب رییس فدراسیون و ریاست شورای عالی پیشکسوتان و خبرگان کشور گفت: ورزش باستانی، ریشه در این آب و خاک دارد و فضایل اخلاقی و معنوی را در جامعه گسترش می دهد و باید روز یه روز با همکاری تمام بخش و پیشکسوتان ارتقا یابد.

به گزارش روز شنبه روابط عمومی اداره کل ورزش و جوانان یزد، سید عبدالله سجادی در شورای عالی پیشکسوتان ورزش پهلوانی و زورخانه یزد افزود: گسترش فضائل اخلاقی و انسانی در جامعه و بین ورزشکاران یک ارزش و کاری مهم است که باید برای توسعه آن شاهد همکاری همگان باشیم.

وی در ادامه با اشاره به ضرورت و اهمیت گردهمایی و هم اندیشی کهن کسوتان ورزش بعنوان بازوی توانمند هیئت‌ها و فدراسیون در اتخاذ خط مشی‌های سیاسی و کلی ورزش، شورای عالی پیشکسوتان را برای فدراسیون به شورای نگهبان برای دولت تعبیر نمود.

این مسئول، سابقه زیاد ورزش و حضور در زورخانه را تنها شرط کهن کسوتی ندانست و متعهد بودن به کرامات انسانی و مکلف بودن به اجرای آئین فتوت و جوانمردی را از شروط پیشکسوتی و کهن کسوتی شمرد.

همچنین معاون توسعه ورزشِ اداره کل ورزش و جوانان یزد با تبریک فرارسیدن ۱۷ شوال و هفته ترویج فرهنگ پهلوانی و ورزش زورخانه ای، از حضور و حمایت‌های نایب رئیس و دبیر کل فدراسیون از هیئت پهلوانی استان تشکر کرد و تشکیل شورای عالی پیشکسوتان و خبرگان ورزش را نقطه‌ی عطفی در بازگشت ورزش به ارزش‌های اخلاقی و معرفتی دانست و پیش قراول بودن هیئت پهلوانی استان یزد در این امر مهم را الگویی مناسب برای سایر هیئت‌های ورزشی استان دانست.

سید احمد هاشمی، حضور کهن کسوتان ورزش را در شورای عالی پیشکسوتان به بیش از ۶ قرن تجربه ورزشی و گنجیه گران بهای معرفت و تجربه تشبیه نمود.

ورزش زورخانه ای در ایران قدمت سه هزار ساله دارد و با توجه به زورخانه خیابان قیام یزد، سابقه آن با صبغه دینی و فرهنگی مردم این استان به حدود ۷۰۰ سال می‌رسد.

در تاریخ معاصر استان یزد در این رشته به افراد نام آوری چون «پهلوان بزرگ یزدی»، «پهلوان ابراهیم حلاج» و «پهلوان محمد عبدل معروف به پهلوان کوچک» و … بر می‌خوریم نشان از قدمت ورزش پهلوانی زورخانه ای در یزد دارد.

این رشته مجموعه حرکت‌های ورزشی با اسباب و بی اسباب، آداب و رسوم مربوط به آنهاست که در محدوده تاریخی و فرهنگی ایران از گذشته‌های دور رواج داشته است.

ورزش پهلوانی شامل میل گرفتن، پا زدن، سنگ گرفتن، چرخ زدن و میل بازی است.

در یزد کودک چهار ساله تا پیرمرد ۸۰ ساله در این رشته فعالیت دارند و ۷۰ درصد فعالان ورزش‌های پهلوانی استان یزد را جوانان تشکیل می‌دهند.

استان یزد ۴۸ هیأت ورزشی و افزون بر ۶۵ هزار بیمه شده زیر پوشش در رشته‌های مختلف دارد، جمعیت استان در سرشماری عمومی نفوس و مسکن سال ۹۵، یک میلیون و ۱۳۸ هزار نفر بود.

۷۵۳۶/‏‬ ۶۱۹۷

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 8 =