برخورد قانونی با مدیرانی که از شکایت علیه عاملین آتش سوزی خودداری کنند

کرمانشاه- ایرنا- مدیرکل مدیریت بحرانی استانداری کرمانشاه از برخورد قانونی با مدیرانی که از شکایت علیه عاملین آتش سوزی خودداری کنند خبر داد.

جلیل بالایی روز شنبه در گفت و گو با ایرنا با اشاره به اینکه کماکان عامل اکثر آتش سوزی‌های اخیر سوزاندن پس چر زمین‌های زراعی توسط کشاورزان و بی احتیاطی طبیعت گردان می‌باشد، افزود: این رفتار از عوامل مخرب محیط زیست و آلودگی هوا و جرم محسوب و قابل پیگرد است.

او از مدیران دستگاه‌ها خواست در شناسایی و معرفی متخلفین به مراجع قضائی اقدام و گرنه به دلیل استنکاف از وظایف قانونی با آنان برخورد خواهد شد.
بالایی در ادامه با اشاره به خسارت ناشی از آتش سوزی‌ها و مجازات متناسب قانونی از همکاری مراجع قضائی در برخورد با متخلفین تقدیر و ابراز امیدواری کرد با بالا بردن هزینه تخلفات زیست محیطی مانع از ادامه و تکرار آتش سوزی‌ها باشیم.

عامل ۹۰ درصد آتش سوزی‌های استان کرمانشاه انسانی است

مدیرکل مدیریت بحران استانداری کرمانشاه در ادامه اعلام کرد: عامل ۹۰ درصد آتش سوزی‌های اخیر استان انسانی و به دلیل سوزاندن پس چر زمینهای کشاورزان برای کشت مجدد بوده است.

بالایی با بیان اینکه آتش سوزی یکی از بلایای انسان ساز می‌باشد که هر لحظه مدیریت و اطفای آن سخت‌تر می‌شود، افزود: برای مقابله با آتش سوزی‌ها، محور را رسانه _ مردم و امکانات محلی قرار دادیم و ده‌ها دستگاه خودرو آتش نشان از شهرهای سردسیر به مناطق گرمسیر استان اعزام شده و بیش از یکصد دستگاه دمنده توسط دستگاه‌های ذیربط خریداری شده است.

وی از رویکرد جدی دستگاه‌های اجرایی در طرح دعوا و تعقیب قضائی عاملین آتش سوزی بعنوان خاسرین به سرمایه‌های ملی اشاره کرد و از همکاری دستگاه قضا در برخورد قاطع و قانونی تقدیر کرد.

وی، بهترین روش اطفا حریق در منابع ملی و اراضی کشاورزی را ایجاد خط تنسیق با تراکتور یا گریدر دانست و ابراز امیدواری کرد با همکاری کشاورزان _ طبیعت گردان و رانندگان به ویژه در روزهای تعطیل شاهد کاهش روند آتش سوزی‌ها باشیم.

بالایی با اشاره به وصف مجرمانه آتش سوزی هم بعنوان تخریب منابع ملی و هم آلوده کننده محیط زیست گفت: در استانی که اقتصاد خانوارها متکی به کشاورزی و دامداری می‌باشد این رفتارها را غیر قابل گذشت دانست.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری کرمانشاه، به نقش بسیج، دهیاران، شوراهای اسلامی، داوطلبین هلال احمر و نیروهای مردمی و سازمان‌های مردم نهاد در پیشگیری و مقابله با آتش اشاره و از ائمه جمعه و جماعات درخواست کرد از پایگاه ارزشمند خود برای آگاهی بخشی و افزایش مشارکت مردم در حفظ منابع ملی مشارکت نمایند.

وی از دستور همکاری فرماندهان ارشد نظامی ارتش و سپاه و انتظامی به یگان‌های تحت امر برای مقابله و مشارکت در اطفای حریق خبر داد و گفت: انسجام مدیریت، مشارکت مردم و مدیران پای کار را عامل پیشگیری و کاهش مخاطرات ناشی از حوادث دانست و همدلی ایجاد شده در مدیریت بحران را سرمایه ارزشمند برای استان یاد کرد.

در روزهای اخیر ده‌ها هکتار از مراتع و مزارع کشاورزی شهرستانهای سرپل ذهاب، گیلانغرب و کرمانشاه دچار آتش سوزی شده است.

استان کرمانشاه ۲ میلیون و ۴۹۹ هزار هکتار مساحت دارد که ۷۰ درصد آن را عرصه‌های منابع طبیعی با بیش از ۵۲۷ هزار هکتار جنگل و یک میلیون و ۱۹۲ هزار هکتار مرتع تشکیل داده است.
۸۰۶۶/‏۳۰۳۳