شیخ نعیم قاسم: "اسرائیل" در پیروزی های مقاومت محاصره شده است

بیروت- ایرنا- شیخ "نعیم قاسم" معاون دبیر کل جنبش حزب الله لبنان تاکید کرد: رژیم صهیونیستی با پیروزی های مقاومت در سراسر منطقه از لبنان و فلسطین تا سوریه وعراق محاصره شده است.

شیخ نعیم قاسم در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار ایرنا افزود: حزب الله به این معروف است که با قدرت مقاومت و سلاح آن علیه اسرائیل بازدارندگی ایجاد کرده است و اگر چنین نبود اسرائیل در لبنان با آزادی تمام رفت و آمد می‌کرد.

وی تاکید کرد، زمان آنکه که اسرائیل در خاک دشمن خود می‌جنگید، تمام شده و اکنون اگر ما را بمباران کند، آن را بمباران خواهیم کرد، اگر مردم ما را آواره کند، مردمش را آواره خواهیم کرد، اگر شهروندان ما را بکشد شهروندانش را خواهیم کشت؛ این معادله جدیدی است که اسرائیل را آشفته کرده و تجاوزاتش را با هزینه بسیار زیادی روبه رو کرده که تحمل آن دشوار است.

** تاکید بر قدرت محور مقاومت با حضور ایران

شیخ نعیم قاسم تصریح کرد: اگر محور مقاومت قدرتمند باشد همه برنامه‌های توطئه گرایانه با شکست مواجه خواهد شد. اکنون برنامه اسرائیل برای اشغال لبنان و از بین بردن آرمان فلسطین و برنامه آمریکا و تکفیری‌ها برای سرنگونی سوریه و سرنگونی عراق با شکست مواجه شده است و یمن نیز در مقابل برنامه‌های تجاوزکارانه اسرائیل استوار مانده است. در رأس همه این پیروزی‌ها ایستادگی جمهوری اسلامی ایران در مواجهه با چالش‌های گوناگون قرار دارد و همه اینها نقطه قوت برای محور مقاومت به شمار می‌رود.

** آزادی زکا با بازداشت شدگان لبنانی در امارات متفاوت است

معاون دبیر کل حزب الله با اشاره به آزادی "نزار زاکا" از سوی ایران گفت: موضوع آزادسازی زاکا در ایران با موضوع آزادسازی بازداشت شدگان لبنانی در امارات متفاوت است.

در خصوص زاکا "میشل عون" رئیس جمهوری لبنان از "حسن روحانی" رئیس جمهوری ایران درخواست کرد زاکا آزاد شود و این اتفاق با هماهنگی بین دو دولت و اقدام جمهوری اسلامی ایران انجام گرفت.

اما زندانیان لبنانی که از زندان‌های امارات آزاد شدند، بی گناهی آنان از سوی دولت امارات و با تحقیقات انجام شده ثابت شد و آنها بر اساس اثبات بی گناهی آزاد شدند؛ بین این دو اتفاق هیچ ارتباطی وجود ندارد.

شیخ نعیم قاسم افزود: حزب الله لبنان از این تصمیم پشتیبانی کرد اما هماهنگی‌های لازم بین دو دولت ایران و لبنان انجام گرفت.

**عقب گرد آمریکا در مواضع جنگ طلبانه علیه ایران

شیخ نعیم قاسم با اشاره به اظهارات تهدید آمیز آمریکا علیه ایران، تاکید کرد: اکنون همه شاخص‌ها حاکی از برقراری آرامش سیاسی بر فضای کنونی منطقه است و این را می‌توان از اظهارات مسئولان آمریکایی و در رأس آنها ترامپ فهمید. ترامپ تاکید کرد خواستار هیچ جنگی با ایران نیست، حال آنکه اظهارات او قبلاً جنگ طلبانه بود. این عقب نشینی در مواضع آمریکا و حتی برخی سران کشورهای عربی به خصوص عربستان سعودی و غیره که با منطق آمریکا صحبت می‌کنند، حاکی از آن است که آنان خواستار جنگ نیستند. ایران نیز با اعلام اینکه در وضعیت دفاعی قرار دارد و نه در موقعیت جنگ، کمک کرد که فضای آرامش بازگردد.

** دلیل مخالفت با کمک‌های ایران به لبنان چیست؟

شیخ نعیم قاسم در مورد مخالفت برخی طرف‌ها در لبنان با کمک‌های ایران گفت: مخالفت برخی طرف‌ها در لبنان با کمک‌های ایران به ارتش و به طور کلی کمک‌های ایران به لبنان برگرفته از دیدگاه سیاسی آنان و همسویی با سیاست‌های آمریکا در منطقه است زیرا نمی‌خواهند آمریکا را ناراضی کنند.

وی ادامه داد: در این خصوص بعضی‌ها می‌گویند چرا حزب الله از تأثیر خود در لبنان برای تحمیل این موضوع بر دولت استفاده نمی‌کند؟

مشکل اینجاست که دولت لبنان سازوکارهای خاص خود را دارد و نمی‌توان از آن عبور کرد، اگر تفاهم و توافق وجود نداشته باشد نمی‌توان این مسائل را تحمیل کرد.

معاون دبیر کل حزب الله در خصوص نشست "سیدر" نیز گفت: دست اندرکاران اصلی نشست سیدر شرایطی برای اتخاذ گام‌های اولیه در راستای اجرای تصمیمات آن مطرح کرده‌اند. در این زمینه ابتدا باید نشانه‌هایی مبنی بر اصلاح وضعیت موجود نمایان شود. اکنون بررسی بودجه در مجلس لبنان پس از بررسی آن در کابینه و هیئت دولت یک گام ضروری برای اجرای تعهدات نشست سیدر می‌باشد، این گام اولیه برای این است که به غرب نشان داده شود اصلاحاتی در حال انجام است. کاهش کسری بودجه نیز بر همین اساس صورت می‌گیرد و مفاد سیدر بعد از برنامه بودجه عملی خواهد شد.

** قدرت بازدارندگی مقاومت

شیخ نعیم قاسم سپس با اشاره به افزایش توانمندی و قدرت حزب الله گفت: اینکه تجاوزات اخیر اسرائیل یک یا دو روز بیشتر طول نمی‌کشد و به سرعت مصالحه و توافق برای آتش بس ایجاد می‌شود به خاطر این است که مقاومت فلسطین قادر است تا شهرک‌های صهیونیست نشین اطراف باریکه غزه را بمباران کند و حتی موشک‌هایشان به بعضی از شهرها و روستاهای "اسرائیل" نیز می‌رسید.

وی ادامه داد، این نیروی مقاومت بود که این بازدارندگی را ایجاد و این موازنه را تحمیل کرد بنابر این در این شرایط اسرائیل به دنبال این است که از تلفات خود بکاهد و برای آتش بس عجله دارد و علاوه بر این مدت زمان حملات و تجاوزاتش را را نیز کوتاه کرده است.

** معامله قرن، نمایش شکست مجدد آمریکا و متحدانش

معاون دبیر کل حزب الله لبنان سپس با اشاره به طرح آمریکا موسوم به "معامله قرن" اظهار داشت: امروز شاهدیم پس از اینکه "دونالد ترامپ" رئیس جمهوری آمریکا معامله قرن را مطرح کرد، چگونه همه مردم فلسطین بدون استثنا و نیز محور مقاومت و ملت‌های منطقه مخالفت خود را با این توطئه اعلام کردند؛ این یک شکست دیگر برای برنامه‌های آمریکایی واسرائیلی به شمار می‌رود. امروز دست اسرائیل دیگر باز نیست و نمی‌تواند هر تصمیمی را عملی کند.

بخش دوم این مصاحبه فردا منتشر می‌شود.

/

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 1 =