۲۵ خرداد ۱۳۹۸،‏ ۱۰:۱۵
کد خبرنگار: 1465
کد خبر: 83353638
۰ نفر
چهار هزار ورزشکار پهلوانی و باستانی کار در یزد سازماندهی شدند

یزد- ایرنا- دبیر هیات ورزش های پهلوانی و باستانی یزد می گوید: حدود چهار هزار نفر از علاقه مندان به این ورزش اصیل ایرانی در رده های مختلف سنی در استان سازماندهی شدند که از این تعداد ۲ هزار و ۷۰۰ نفر از بیمه ورزشی برخوردارند.

محمدهاشم روغنی روز شنبه در اولین روز از هفته فرهنگ پهلوانی و ورزش زورخانه ای (۲۵ الی ۳۱ خرداد) در گفت و گو با ایرنا افزود: این تعداد ورزشکاران در ۹۰ زورخانه که ۲۸ باب آن در شهرستان یزد قرار دارد، فعالیت می‌کنند.

وی ادامه داد: یزد از لحاظ تعداد ورزشکاران بیمه شده و ثبت مشخصات باستانی کاران در سامانه فدراسیون در میان ۳۱ استان در جایگاه نخست قرار دارد.

این مسئول ورزش‌های پهلوانی و باستانی استان اظهار داشت: به مناسبت بزرگداشت هفته پهلوانی برنامه‌های مختلفی پیش بینی شده که اهم آنها شامل برگزاری مسابقات، حضور در شهرستان‌ها، تجلیل از پیشکسوتان و همایش بزرگ باستانی کاران است.

به گفته روغنی محور برنامه‌های هیأت ورزشی ترویج فرهنگ پهلوانی است که برای تحقق آن به همکاری مراکز مختلف و رسانه‌های گروهی نیاز است.

وی ابراز امیدواری کرد: ورزش باستانی استان به خاطر سابقه و ظرفیت روز به روز با همکاری همگان و مشارکت پیشکسوتان گسترش یابد.

ورزش پهلوانی یا باستانی که تلفیقی از فرهنگ و سنن ایرانی و اسلامی است، نقش مؤثری در کاهش آسیب‌های اجتماعی دارد.

این فضاهای فرهنگی و ورزشی علاوه بر کمک‌های دولتی به حمایت افراد خیر و علاقه مندان به توسعه ورزش باستانی در استان نیاز دارد.
ورزش باستانی یزد از لحاظ جایگاه ملی بعد از کردستان و خراسان رضوی در مکان سوم قرار دارد که برای جذب مخاطب و گسترش آن بیش از همه به فرهنگ سازی، تأمین زیرساخت‌ها و برنامه ریزی نیاز است.
این رشته که همراه با ارزش‌های معنوی است، نقش مهمی در جذب نوجوانان و جوانان و پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی و در مقابله با جنگ نرم دشمنان دارد با توسعه این رشته باید فعالیت‌های بیشتری برای جذب جوانان و نوجوانان انجام شود.
توسعه ورزش پهلوانی نیاز به فعالیت‌های فرهنگی و اطلاع رسانی بیشتری برای ترغیب حضور قشرهای مختلف مردم در زورخانه‌ها، خصوصاً جوانان در گود زورخانه دارد که تحقق آن حمایت همه جانبه مسئولان و رسانه‌های گروهی استان را می‌طلبد.
حضور جوانان در گود زورخانه و فعالیت در ورزش‌های پهلوانی که با عشق و ارادت به اهل بیت عصمت و طهارت (ع) و حضرت علی (ع) همراه است آنها را در برابر انواع آسیب‌های فرهنگی دشمنان مصون نگه می‌دارد.
ورزش پهلوانی یادگاری ارزشمند از گذشته در تاریخ ایران زمین است که همراه با فداکاری، جوانمردی، صداقت و صفا، فروتنی و پرهیز از خودخواهی و خودبینی است و در گذر زمان همچنان جایگاه خود را در جامعه حفظ کرده است.
این رشته با توجه به ویژگی‌های یادشده در همسنجی با سایر رشته‌ها نه تنها ورزش کاملی است بلکه متعلق به فرهنگ یک ملت است و بارزترین ویژگی آن «پهلوان» و «پهلوانی» است.
مقام معظم رهبری در سخنانی با بیان اهمیت ورزش باستانی و ضرورت گسترش آن در جامعه و بین جوانان تاکید کردند و فرمودند: بیایید این ورزش را که با کمتر ورزشی در دنیا قابل مقایسه است زنده و احیا کنید، چون اصالتاً ایرانی است و از تاریخ برای ما به یادگار مانده است.
معظم له تاکید فرمودند، جوانان را به این ورزش جذب و تشویق کنید و برای رشد سنت‌ها و خصلت‌های ویژه پهلوانی که همانا دیانت و جوانمردی است باید زورخانه‌ها حفظ و تقویت شود.
وزرش زورخانه ای در ایران قدمت سه هزار ساله دارد و با توجه به زورخانه خیابان قیام یزد، سابقه آن با صبغه دینی و فرهنگی مردم این استان به حدود ۷۰۰ سال می‌رسد.
در تاریخ معاصر استان یزد در این رشته به افراد نام آوری چون «پهلوان بزرگ یزدی»، «پهلوان ابراهیم حلاج» و «پهلوان محمد عبدل معروف به پهلوان کوچک» و … بر می‌خوریم نشان از قدمت ورزش پهلوانی زورخانه ای در یزد دارد.

این رشته مجموعه حرکت‌های ورزشی با اسباب و بی‌اسباب، آداب و رسوم مربوط به آنهاست که در محدوده تاریخی و فرهنگی ایران از گذشته‌های دور رواج داشته است.
ورزش پهلوانی شامل میل گرفتن، پا زدن، سنگ گرفتن، چرخ زدن، میل بازی و شیرین کاری بین پاست.
در یزد کودک چهار ساله تا پیرمرد ۸۰ ساله در این رشته فعالیت دارند و ۷۰ درصد فعالان ورزش‌های پهلوانی استان یزد را جوانان تشکیل می‌دهند.

استان یزد ۴۸ هیأت ورزشی و افزون بر ۶۵ هزار بیمه شده زیر پوشش در رشته‌های مختلف دارد، جمعیت استان در سرشماری عمومی نفوس و مسکن سال ۹۵، یک میلیون و ۱۳۸ هزار نفر بود.

۷۵۳۶/‏‬ ۲۰۴۷

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 2 =