۲۵ خرداد ۱۳۹۸،‏ ۱۲:۵۰
کد خبرنگار: 2203
کد خبر: 83353625
۰ نفر
نبود بخش پیوند اعضا از مشکلات بیماران خراسان جنوبی است

بیرجند - ایرنا - رئیس مرکز جامع درمان بیماران خاص خراسان جنوبی گفت: نبود بخش پیوند از مهمترین مشکلات بیماران نیازمند پیوند عضو در استان است.

هادی دهقانی روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: با رایزنی‌های انجام شده با دانشگاه علوم پزشکی مشهد از نیمه دوم امسال به بعد شرایط پیوند کلیه در بیرجند فراهم می‌شود.

وی ادامه داد: با فراهم کردن امکانات و اقدامات لازم در بیمارستان رازی بیرجند، جسد برای اهدای عضو به مشهد منتقل نخواهد شد.

وی گفت: همچنین برای اهدای سایر اعضای فردی که امیدی به ادامه حیات وی نیست از جمله قلب، پانکراس، قرنیه، چشم و سایر، در بیرجند اعضا جدا شده و به وسیله هواپیما به افراد نیازمند سایر بیمارستان‌ها ارجاع داده خواهد شد.

مسئول کمیته پیوند اعضای دانشگاه علوم پزشکی بیرجند با بیان اینکه اکنون تنها شرایط پیوند کلیه در استان فراهم شده است اظهار داشت: در حال حاضر ۸۴ نفر بیمار دیالیزی استان در نوبت پیوند کلیه هستند که شرایط پیوند را نیز دارند و امید است در ۶ ماه دوم سال بتوان در استان پیوند کلیه را انجام داد.

وی عنوان کرد: از آنجایی که سایر بخش‌های پیوند اعضا در بیمارستان‌ها و مراکز درمانی استان موجود نیست لذا بیماران نیازمند به بیمارستان‌های سایر استان‌ها مراجعه می‌کنند و بانک اطلاعات آنها در اختیار ما نیست.

دهقانی یادآور شد: در هر بیمارستان ۲ کارشناس به صورت روزانه بیمارستان‌ها را از نظر دارا بودن بیمار مرگ مغزی و سایر بررسی می‌کنند و اطلاعات را برای انجام مراحل بعدی در اختیار مرکز قرار می‌دهند.

وی اضافه کرد: همچنین در تمام مراکز درمانی استان نیز یک کارشناس آموزش دیده مستقر است در صورتی که فرد مریض علائم حیاتی کمتر از چهار داشت شرایط را به ما اطلاع می‌دهد تا در اسرع وقت بتوان رضایت خانواده فرد را برای اهدای عضو جلب کنیم.

رئیس مرکز جامع درمان بیماران خاص خراسان جنوبی تصریح کرد: در این زمینه ۱۵ مرکز همکاری دارند، همچنین هشت پزشک داخلی، نورولوژی، جراح مغز و اعصاب و بیهوشی نیز برای تأیید مرگ مغزی با مرکز همکاری می‌کنند.

وی افزود: استقبال شهروندان خراسان جنوبی برای ثبت نام در طرح اهدای عضو خوب است و به نظر می‌رسد تاکنون حدود هشت هزار نفر فرم اهدای عضو را تکمیل و کد رهگیری دریافت کرده باشند.

دهقانی با بیان اینکه رضایت اولیای دم فرد اهدا کننده عضو جزو شرایط اصلی است گفت: پارسال اعضای ۶ نفر، سال قبل تر ۱۲ نفر و امسال تاکنون اعضای ۲ نفر از خراسان جنوبی اهدا شده است.

وی ادامه داد: امسال از سه استان خراسان رضوی، جنوبی و شمالی ۱۵۶ عضو بدن به بیماران نیازمند اهدا شده است.

مسئول کمیته پیوند اعضای دانشگاه علوم پزشکی بیرجند اظهار داشت: یک دختربچه هشت ساله از شهرستان قائنات بر اثر تشنج و افتادن دچار ضربه به سر و مرگ مغزی شده بود که اعضای خانواده وی برای اهدای اعضای این دختربچه اعلام آمادگی کردند.

وی ادامه داد: وی از بیمارستان ولی عصر (عج) بیرجند به بیمارستان منتصریه مشهد اعزام شد، از آنجایی که این دختربچه دچار مشکلات قلبی بوده و به کلیه‌های وی آسیب وارد شده بود روزهای اخیر تنها کبد وی به یک بیمار نیازمند اهدا شد.

دهقانی یادآور شد: همچنین هفته گذشته اعضای بدن جوان ۱۸ ساله دچار مرگ مغزی ساکن بیرجند جان ۶ بیمار نیازمند عضو را نجات داد.

وی بیان کرد: کلیه‌های این بیمار مرگ مغزی به دو مرد ۳۰ و ۴۲ ساله ساکن شهرستان‌های بیرجند و مشهد که سال‌ها از نارسایی کلیه رنج می‌بردند و با دیالیز تحت درمان بودند به صورت رایگان پیوند زده شد.

وی گفت: همچنین کبد این جوان نیز در بیمارستان منتصریه مشهد به یک زن ۵۳ ساله ساکن تبریز پیوند شد و به وی زندگی دوباره بخشید.

افرادی که می‌خواهند جزو اهدا کنندگان عضو باشند می‌توانند با مراجعه به پایگاه اطلاع رسانی https://ehda.center/ ثبت نام و کارت ویژه اهدای عضو دریافت کنند و متقاضیان زمانی ثبت نام نهایی خواهند داشت که کد رهگیری دریافت کنند .

۷۵۵۷* ۶۰۵۴

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها