۲۵ خرداد ۱۳۹۸،‏ ۹:۳۳
کد خبرنگار: 951
کد خبر: 83353596
۰ نفر
رئیس دانشگاه سمنان: توسعه بدون انتقال آب محقق نمی شود

سمنان- ایرنا- رئیس دانشگاه سمنان گفت: توسعه سمنان بدون اجرای طرح های انتقال بین حوضه ای آب، در چارچوب قانون و رعایت مسایل زیست محیطی، امکانپذیر نیست.

مسعود نصیری زرندی روز شنبه در همایش علمی تخصصی ضرورت طرح انتقال آب از دریا خزر به استان سمنان در تالار امیرکبیر دانشگاه این شهر، افزود: میزان تبخیر آب در استان سمنان بسیار بالاست و این امر به افزایش خشکسالی در استان دامن زده است.
وی خاطر نشان کرد: سمنان برای توسعه نیازمند تامین آب است و باید با این راهبرد برای رونق اقتصادی در استان تلاش کرد.
رئیس دانشگاه سمنان ادامه داد: بخش صنعت، معدن و دیگر بخش های اقتصادی استان در سال های گذشته به دلیل کم آبی مغفول مانده و تنها راه شکوفایی این ظرفیت ها انتقال آب از خزر به استان سمنان است.
نصیری زرندی تصریح کرد: انتقال آب از خزر به سمنان یکی از راهکارهای اساسی برای رفع چالش کم آبی در استان است که با برنامه ریزی اصولی این طرح با رویکرد علمی در آینده نزدیک اجرا می شود.
رئیس دانشگاه سمنان تصریح کرد: با وجود خشکسالی در فلات مرکزی کشور، ظرفیت هایی در جنوب و شمال کشور برای تامین آب وجود دارد که باید از آن بهره برد.
نصیری زرندی افزود: شوری آب دریای خزر به نسبت دریای عمان و خلیج فارس کمتر است و با اجرای طرح تصفیه نمک می توان از این ظرفیت آبی برای توسعه استان سمنان بهره برد.
رئیس دانشگاه سمنان گفت: مصرف بخش قابل توجه آب تولیدی در استان در کشاورزی است که با اصلاح الگوی کشت باید میزان مصرف در این بخش را کاهش داد.
نصیری زرندی ادامه داد: چالش های زیست محیطی انتقال آب خزر به سمنان با استفاده از فناوری های روز به صفر می رسد و به ازای هر درختی که در مسیر قطع می شود چند برابر پوشش گیاهی در منطقه کاشته می شود.
همایش علمی تخصصی انتقال آب دریای خزر به استان سمنان در ۶ محور الگوی مصرف، مطالعات فنی، مطالعات زیست محیطی، مطالعات اجتماعی و اقتصادی، مطالعات سیاسی و سرمایه گذاری طرح برنامه ریزی شده است.
در استان سمنان حدود یک میلیارد و ۲۵۰ میلیون مترمکعب آب در سال تولید می‌شود که ۸۷ درصد در بخش کشاورزی، حدود هشت درصد در بخش صنعت و خدمات و حدود پنج درصد در بخش آب آشامیدنی مصرف می‌شود. متوسط سرانه مصرف آب در کشور حدود ۲۰۰ لیتر در شبانه روز و در استان بیش از ۷۰۰ هزار نفری سمنان ۱۶۰ لیتر و کمتر از متوسط کشوری است.
در یکسال گذشته پیگیری‌های مستمری برای توسعه سمنان با اجرای طرح‌های انتقال آب از سایر حوضه‌ها به سمنان صورت گرفت و پس از رایزنی‌ها انتقال آب از دریای خزر به فلات مرکزی در بودجه ۹۸ کشور ردیف اعتباری گرفت.
این ردیف بودجه مربوط به مطالعه و اجرای انتقال آب دریای خزر به فلات مرکزی است که با رأی قاطع نمایندگان مجلس در سال ۹۷ تصویب شده بود.
همچنین حجت الاسلام والمسلمین دکتر روحانی رئیس جمهوری ۱۳ آذرماه سال ۹۷ در سفر استانی به سمنان در دیدار مردمی بیان کرد که از نظر دولت تمام مسائل بحث انتقال آب از شمال کشور به استان سمنان حل شده و از فردا صبح اگر سرمایه گذاری بخواهد برای انتقال آب از شمال به مرکز ایران و استان سمنان اقدام کند، دولت آمادگی دارد تا در مدت کوتاهی مجوزهای لازم را صادر کند.
۷۳۳۹/۶۱۰۳