افزون بر ۶ هزار بیمار فشارخونی در سیستان و بلوچستان شناسایی شدند

زاهدان- ایرنا- معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی زاهدان گفت: افزون بر ۶ هزار و ۷۴۶ بیمار مبتلا به فشارخون در طرح غربالگری این بیماری در محدوده زیر پوشش دانشگاه شناسایی شدند.

دکتر سید مهدی طباطبایی روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: طرح بسیج ملی کنترل فشار خون بالا با هدف شناسایی افراد و پیشگیری از عوارض فشار خون در افراد بالای ۳۰ سال، زنان باردار و بیماران کلیوی همزمان با سراسر کشور در سیستان و بلوچستان آغاز شده و در ۲ بخش اطلاع رسانی و آموزش از ۲۷ اردیبهشت تا ۱۷ خرداد و تشخیص و درمان از ۱۷ خرداد تا ۱۵ تیر به اجرا در آمده است.

وی افزود: افزون بر ۸۴ هزار و ۸۵۹ نفر در محدوده زیر پوشش دانشگاه علوم پزشکی زاهدان از ابتدای اجرای طرح غربالگری فشارخون تاکنون خدمات آموزشی و بهداشتی این بیماری را دریافت که از میان آنان ۶ هزار و ۷۴۶ بیمار مبتلا به فشارخون بودند.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان بیان کرد: همزمان با اجرای این طرح ۴۴۰ مرکز خدمات جامع سلامت شهری و روستایی، ۱۴ پایگاه بیمارستانی و ۱۲ داروخانه علاوه بر ایستگاه‌های سیار که در مراکز پرتردد شهرها قابل دسترسی است افراد را از لحاظ ابتلاء به پرفشاری خون سنجش و رقم فشار خون آنان را در سامانه کشوری ثبت می‌کنند.

وی بیان کرد: هزار و ۴۷۰ نفر از کارکنان و داوطلبان سلامت این دانشگاه پس از پشت سر گذاشتن آموزش‌های لازم آماده‌اند در قالب ۵۳۷ تیم برای سنجش فشار خون گروه‌های هدف اقدام کنند.

طباطبایی ابتلاء به بیماری‌های قلبی عروقی و آسیب به کلیه‌ها را از جمله عوارض پرفشاری خون عنوان و تاکید کرد: در شهرهای زیر مجموعه دانشگاه علوم پزشکی زاهدان ۴۱۲ هزار نفر دارای بیش از ۳۰ سال سن هستند که ۲ هزار و ۶۰۰ نفر آنان را زنان باردار تشکیل می‌دهند.

وی اظهار داشت: از آنجایی که بیش از ۴۰ درصد از بیماران دارای فشار خون از بیماری خود اطلاع ندارند اجرای این طرح از اهمیت بالایی در پیشگیری و درمان این بیماری برخوردار است.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان بیان کرد: ضروریست مردم در زمان مراجعه به پایگاه‌های اندازه گیری فشار خون شماره ملی و تاریخ تولد خود را ارائه دهند تا امکان ثبت اطلاعات در پرونده الکترونیک سلامت آنان در سامانه یکپارچه بهداشت «سیب» امکان‌پذیر باشد زیرا این امر به پی گیری وضعیت سلامت آنان در آینده کمک خواهد کرد.

به گزارش ایرنا سیستان و بلوچستان به عنوان پهناورترین استان کشور به سبب گستردگی جغرافیایی و قرار گرفتن در همسایگی ۲ کشور افغانستان و پاکستان در حوزه بهداشت و درمان به سه بخش تقسیم شده که شهرستان های شمالی شامل زابل، هیرمند، زهک، هامون و نیمروز زیر پوشش دانشگاه علوم پزشکی زابل، شهرستان های زاهدان، میرجاوه، خاش، سراوان و سیب و سوران زیر نظر دانشگاه علوم پزشکی زاهدان و شهرستان های ایرانشهر، بمپور، سرباز، نیکشهر، مهرستان، چابهار، کنارک، دلگان، فنوج و قصرقند زیر پوشش دانشگاه علوم پزشکی ایرانشهر قرار دارد.

۷۳۱۶**3213

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 11 =