۲۵ خرداد ۱۳۹۸،‏ ۸:۲۳
کد خبرنگار: 989
کد خبر: 83353498
۰ نفر
۴ محصول صنایع دستی خراسان شمالی مهر اصالت یونسکو گرفت

بجنورد- ایرنا- مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان شمالی گفت: تاکنون چهار محصول صنایع دستی استان شامل گلیم سفره کردی، چاروق، چادرشب و گردنبند با سنگ حجاری شده مهر اصالت سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی ملل متحد «یونسکو» گرفته است.

به گزارش ایرنا و به نقل از روابط عمومی این اداره کل، حبیب یزدان پناه با اشاره به وجود ۶۱ رشته فعال صنایع دستی در استان، عنوان کرد: از این تعداد ۵۱ رشته دارای نشان ملی مرغوبیت کالا است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان شمالی با بیان اینکه صنایع دستی نشانگر هویت و فرهنگ مردمان هر منطقه ای است، گفت: فرهنگ و تنوع اقوام استان در نقش و نگارهای صنایع دستی استان متجلی شده که ارزشمند است.

وی گفت: صنایع دستی به دلیل ارتباط مستقیم با روح و جان آدمی، به عنوان بخشی از هویت اصیل در جغرافیای فرهنگی هر منطقه ای به شمار می رود و دارای معنویت است.

وی افزود: صنایع دستی از دیرباز تاکنون علاقه مندانی را داشته و در خراسان شمالی نیز از جمله هنرهایی است که سبب گردهم آیی اعضای خانواده در کنار یکدیگر و فعالیت در جهت تولید صنایع دستی و فروش آن شده است.

یزدان پناه با اشاره به ویژه برنامه های هفته صنایع دستی، اظهار داشت: به همین مناسبت نمایشگاه صنایع دستی در محل پارک توریستی بش قارداش بجنورد برپاست و از تمام علاقه مندان برای حضور در این نمایشگاه دعوت می‌شود.

بیش از یکهزار و ۲۰۰ اثر تاریخی در خراسان شمالی شناسایی شده است که در حال حاضر ۶۱۲ اثر تاریخی، طبیعی و معنوی از این استان در فهرست آثار ملی ثبت شده است.

۶۰۴۲

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 5 =