وزارت صمت زمینه تسهیلات کم بهره را برای فعالان  زغالسنگ فراهم کند

کرمان - ایرنا - رییس مجمع نمایندگان استان کرمان در مجلس شورای اسلامی از وزیر صنعت، معدن و تجارت خواست تا زمینه برخورداری فعالان معادن زغالسنگ شهرستان های زرند و کوهبنان را بمنظور ایجاد فرصت های شغلی جدید فراهم سازد.

به گزارش ایرنا، حسین امیری خامکانی جمعه شب در نشست کارگروه رفع موانع تولید صنایع و معادن زرند که با حضو وزیر صمت برگزار شد، ضمن درخواست اعزام هیاتی از طرف وزارتخانه برای برسی مشکلات فعالیت زغالسنگ استان کرمان افزود: با ارایه تسهیلات کم بهره به فعالان این بخش ظرفیت ایجاد ۲ الی سه هزار شغل جدید را در زرند و کوهبنان داریم.
وی با تاکید بر اینکه فعالان مشکل زغالسنگ از جمله حق بیمه مشاغل سخت و زیان آور یک بار برای همیشه باید حل شود افزود: زیرا که چهار درصد بیمه مشاغل سخت انباشته می شود و در زمان بازنشستگی پیمانکار توان پرداخت آن را ندارد که این معضل شده است.
امیری خامکانی با اشاره به اینکه معادن زغالسنگ در واقع عاملی برای توسعه و اشتغال استان و شهرستان های زرند و کوهبنان هستند بیان کرد: این معادن قطعاً می توانند در اشتغال اثرگذار باشند و مردم باید عیناً اثرات معادن زغالسنگ را بر روی اشتغال ببینند.

وی یکی دیگر از مشکلات حوزه زغالسنگ را مشکلات بین دو وزارت صمت و کار و تعاون عنوان کرد و گفت: عمده زغالسنگ ها به شرکت های زیر مجموعه وزارت کار واگذار شده اند و در واقع بین دو وزارتخانه مدیریت می شوند که این موضوع موجب بی رمق ماندن کار شده است.

نماینده مردم زرند و کوهبنان در مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: چند سال است که در تلاشیم معادن سرب و روی کوهبنان فعال شود و سرمایه گذار هم پای کار آمده است اما در پیچ و خم تصمیم های بین سرمایه گذار و دولت مانده و این در حالیست که باید به سرمایه گذار اطمینان داده شود که مشکل رفع می گردد و سنگ معدن را از منطقه و استان تامین می کند.

امیری خامکانی با درخواست از وزیر برای اعزام یک هیات مسئول از وزارتخانه به شهرستان های زرند وکوهبنان گفت: این هیات باید به منطقه بیایند و واحد های زغالسنگ و سرب و روی و کارکرد معادن را ببینند و با فعالان زغالسنگ نیز نشستی را داشته باشند و مشکلات آنها را بررسی کنند، اگر این هیات تشکیل شود و یک ماه تا دو ماه کار کند می توان مشکل زغالسنگ را حل کرد.

وی تصریح کرد: در خصوص مشکلات زغالسنگ نشست های متعددی داشتیم و موضوعاتی را مطرح کردم و به هر حال باید یک بار برای همیشه برای رفع مشکل زغالسنگ راه حلی گذاشته شود تا حل شود تا باقیات و صالحاتی برای همه باشد.

این نماینده مجلس همچنین در دفاع از حق مصرف کنندگان هم گفت: قیمت هایی که روی کالاها درج می شود، واقعی نیست، عرضه کالاها به صورت محدود ارائه می شود یا عرضه ای صورت نمی گیرد و به همین دلیل مصرف کننده ها تحت فشار هستند.

نماینده مردم شهرستان های زرند و کوهبنان با اشاره به ظرفیت احداث کارخانه های کاغذ سنگی و تولید لاستیک ماشین آلات معدنی و سنگین در منطقه گفت: در همین راستا از ایمیدرو (سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران) تقاضای سرمایه گذاری در منطقه را داشته ایم اما اقدامی صورت نگرفته لذا تقاضا داریم تا این موضوع بررسی شود که یا خود ایمیدرو شروع به سرمایه گذاری کند و یا جذب سرمایه گذار کند.
رییس مجمع نمایندگان استان کرمان با بیان اینکه بارها با حضور استاندار بحث گردش مالی و پرونده های مالیاتی این واحد های صنعتی را مطرح کردیم که گردش مالی را به منطقه بیاورند گفت: اگر گردش مالی در منطقه ایجاد شود سایر بخش ها مثل اصناف و واحدهای دیگر را فعال خواهد کرد لذا تقاضا داریم دستور داده شود تا این موضوع عملی شود.

وزیر صنعت، معدن و تجارت (صمت) از روز دوشنبه هفته گذشته سفری دو روزه را به استان کرمان داشت که در این سفر ضمن بازدید از حوزه های فعال صنعتی و تولیدی و افتتاح طرحها نشست هایی را با فعالان اقتصادی شمال و جنوب این استان نیز داشت.

۹۷۶۷/‌‬ ۵۰۵۴

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 10 =