فرانسه ترکیه را به فعالیت های غیرقانونی در قبرس متهم کرد

تهران- ایرنا- رییس جمهوری فرانسه روز جمعه از ترکیه خواست تا به فعالیت های غیرقانونی خود در منطقه اقتصادی قبرس پایان دهد.

به گزارش الشرق الوسط، «امانوئل ماکرون» پس از نشست سران کشورهای عضو اتحادیه اروپا در مالتا گفت: من می خواهم بر همبستگی خود با قبرس و احترام به حاکمیت آن تاکید کنم و ترکیه باید فعالیت های غیرقانونی خود را در منطقه اقتصادی منحصر به فرد در این کشور را متوقف کند.

ماکرون در ادامه افزود: اتحادیه اروپا هرگز در این مورد عقب نشینی نخواهد کرد.

«رجب طیب اردوغان» روز جمعه پیش از سفر به تاجیکستان برای شرکت در پنجمین کنفرانس «تعادل و اعتمادسازی در آسیا» (سیکا) افزود: به اندازی کافی نیرو در شمال قبرس مستقر می‌کنیم و در این باره از کسی اجازه نمی‌گیریم.

اعضای اتحادیه اروپا بر ترکیه فشار وارد می کنند تا برنامه های خود برای حفاری گاز طبیعی در ناحیه ای که مقامات قبرس به عنوان بخشی از منطقه اقتصادی منحصر به فرد خود ادعا می کنند را لغو کند.

پس از درگیری های قوی در سال ۱۹۷۴ که منجر به تقسیم جزیره قبرس به جمعیت های ترکی و یونانی شد، روابط ترکیه و قبرس همراه با تنش همراه بوده است.

با توجه به تداوم تنش میان دو کشور، در ماه گذشته یک کشتی حفاری ترکیه تحت عنوان فاتح در غرب جزیره قبرس لنگر انداخته و قرار است ترکیه به زودی کشتی دیگری را در قسمت شرق جزیره قبرس مستقر کند.

هر دو منطقه توسط دولت قبرس یونانی به عنوان منطقه اقتصادی منحصر به فرد برای کشف هیدرو کربن معرفی می شود.

ترکیه همچنان یک بخش غربی از قبرس را در کنترل خویش حفظ کرده است.

شبک ۱۶۲۵

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 3 =