۲۵ خرداد ۱۳۹۸،‏ ۱:۲۷
کد خبرنگار: 2113
کد خبر: 83353431
۰ نفر
مخالفان استرداد بنیانگذار ویکیلیکس در لندن دست به اعتراض زدند

تهران- ایرنا- امروز جمعه صدها مخالف تصمیم دولت بریتانیا برای استرداد آسانژ به آمریکا در مقابل دادگاه وستمینستر دست به اعتراض زدند.

به گزارش خبرگزاری اسپوتنیک، مخالفان با اعتراض و حضور خود در مقابل دادگاه وستمینستر مخالفت خود با تصمیم دولت لندن برای استراداد بنیانگذار ویکیلیکس به آمریکا را اعلام کردند.

در روز گذشته «ساجد جاوید» وزیر کشور انگلیس اعلام کرد که وی حکم استرداد آسانژ به آمریکا را امضاء کرده است.

ریچارد یکی از اعضای حزب عدالت اجتماعی به عنوان یکی از مخالفان این تصمیم دولت لندن گفت، امضای استرداد آسانژ به آمریکا نشان داد که وزیر کشور انگلیس چگونه به دستورات سیستم قضایی آمریکا تن می دهد.

به گفته ریچارد در صورت استرداد آسانژ به آمریکا سیستم قضایی این کشور وی را به حبس ابد محکوم خواهد کرد.

آسانژ پس از هفت سال پناهندگی در سفارت اکوادور در لندن، سرانجام در ۲۲ فروردین گذشته توسط پلیس لندن بازداشت شد.

مقامات انگلیسی اعلام کردند که در پی لغو پناهندگی آسانژ از سوی دولت اکوادور، مأموران پلیس با اجازه سفیر این کشور، داخل سفارت شده و او را دستگیر کردند.

همزمان نخست وزیر، وزیر کشور و پلیس لندن هم تایید کردند که آسانژ به درخواست مقام‌های آمریکایی برای استرداد او به این کشور دستگیر شده است.

آسانژ ۴۷ ساله از سال ۲۰۱۲ میلادی در سفارت اکوادور در انگلیس در شرایط پناهندگی به سر می‌بُرد. وی در پی تائید حکم استردادش به سوئد در ارتباط با یک پرونده آزار و اذیت جنسی، به سفارت اکوادور در لندن پناهنده شده بود.

دادگاه سوئد بعدها از او در برخی موارد رفع اتهام کرد؛ اما وی همچنان به علت نقض تعهدات مربوط به وثیقه، در انگلیس تحت تعقیب بود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 3 =