۲۴ خرداد ۱۳۹۸،‏ ۲۲:۵۳
کد خبرنگار: 1226
کد خبر: 83353334
۰ نفر
گلستان قهرمان مسابقات ورزشی عشایر کشور شد

بجنورد- ایرنا- مسابقات ورزشی عشایر کشور که در قالب جشنواره ملی فرهنگی و ورزشی عشایر در شهرستان اسفراین در استان خراسان شمالی جریان داشت، عصر جمعه با قهرمانی استان گلستان پایان یافت.

به گزارش ایرنا، در این رقابت‌ها، پس از گلستان، خراسان شمالی و خراسان جنوبی در رده های دوم و سوم قرار گرفتند.

رئیس هیأت ورزشی روستایی و بازی‌های بومی و محلی خراسان شمالی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: در رقابت‌های مزبور ۱۶۰ ورزشکار از هشت استان در قالب ۱۷ تیم زن و مرد در ارگ تاریخی بلقیس اسفراین در ۱۳ رشته ورزشی با هم رقابت کردند.

زیور نعمتی به کسب ۶ نشان طلا، ۲ نقره و یک برنز توسط ورزشکاران خراسان شمالی اشاره کرد و افزود: خراسان شمالی در رشته‌های کشتی قندی، دو ۱۰۰ متر، چوب کشی، حمل مشک، دال پلان و تیراندازی با تیرکمان، اول شد.

به گزارش ایرنا، ورزشکاران مرد عشایر در رشته‌های دو سرعت، کشتی باچوخه، دال پلان انفرادی، هفت سنگ مهارتی، تیراندازی با قله کمان، فلاخن یا پرتاب سنگ، چوب کشی وزن منفی ۸۵ و طناب کشی با هم رقابت کرده و بانوان هم در رشته‌های هفت سنگ مهارتی، دال پلان انفرادی، چوب‌کشی وزن منفی ۷۵ کیلوگرم، حمل مشک، توچینی کلاف پشمی و طناب‌کشی مسابقه دادند.

جشنواره ملی فرهنگی ورزشی عشایر روز پنجشنبه با حضور علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی و وزیر جهاد کشاورزی در مجموعه تاریخی و فرهنگی ارگ بلقیس اسفراین گشایش یافته بود.

بر اساس این گزارش، جشنواره ملی فرهنگی و ورزشی عشایر دیروز و امروز با حضور عشایر ۱۵ استان کشور در ارگ تاریخی بلقیس اسفراین پیگیری شد که امروز به کار خود پایان داد.

جامعه عشایری خراسان شمالی پنج هزار خانوار مشتمل بر ۳۰ هزار نفر از جمعیت این استان را دربرمی گیرد که در قالب ۲ ایل و ‎ ۳۸ طایفه با شیوه های سنتی کوچرو و نیمه کوچرو با ۷۵۰ هزار راس دام در خراسان شمالی کوچروی می کنند.

۷۱۸۵/۵۱۳۲

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 3 =