۲۵ خرداد ۱۳۹۸،‏ ۶:۵۵
کد خبرنگار: 962
کد خبر: 83353075
۱ نفر
محور ارتباطی شهداد نهبندان همچنان مسدود است

کرمان - ایرنا - خسارت های سنگین سیل فروردین ماه امسال در استان کرمان موجب تخریب کامل بخشی از محور ترانزیتی اصلی شهداد - نهبندان شد که با وجود تلاش های انجام شده توسط دستگاههای اجرایی متولی، این مسیر همچنان مسدود مانده است.

به گزارش ایرنا، سیل ۲۵ فروردین ماه سال جاری در استان کرمان موجب تخریب کامل کیلومتر ۴۶ تا ۷۶ محور ارتباطی شهداد - نهبندان شد و با وجود خسارت‌ها عبور از این محور همچنان ناممکن است.
تمامی ابنیه فنی، پل‌ها، لوله ها، آسفالت، علائم ایمنی و زیرسازی این محور ارتباطی به طول ۳۰ کیلومتر تخریب شده و بخشی از این محور آسیب شدید دیده است.
خسارت سیل به این محور توسط کارشناسان اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان کرمان بیش از ۴۸۰ میلیارد ریال ارزیابی شده است.

گستره بسیار خسارت ها موجب شد که عملیات بازسازی و بازگشایی محور شهداد - نهبندان به صورت ملی در دستور کار دولت و سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای کشور قرار گیرد.

در این راستا، رئیس و معاونان سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای کشور، مدیرکل راهداری استان کرمان و برخی از مسئولان محلی روز گذشته (جمعه) از محور سیل زده شهداد – نهبندان بازدید کردند که ضمن برآورد، خسارت‌های سیل را برای ترمیم، بازسازی و بازگشایی این مسیر مورد بررسی قرار دهند.

تخریب اساسی ۳۰ کیلومتر از محور شهداد - نهبندان

معاون وزیر راه و شهرسازی در جریان این بازدید با اشاره به عزم راسخ دولت برای جبران خسارت‌های سیل گفت: محور شهداد - نهبندان در مسیر جاده ترانزیتی جنوب شرق به شرق و شمال شرق کشور قرار دارد و به عنوان محور اصلی و محل عبور کالا به شمال شرقی کشور شناخته می‌شود.

عبدالهاشم حسن نیا ادامه داد: در بخش مسافر نیز سالانه تعدادی از اتوبوس‌های زائران حضرت ثامن الحجج (ع) از استان‌های سیستان و بلوچستان، هرمزگان و جنوب استان کرمان از همین مسیر تردد می‌کنند.

حسن نیا با اشاره به بارندگی‌های اواخر فروردین ماه سالجاری افزود: این محور به علت طغیان رودخانه‌ها دچار تخریب اساسی حدود ۳۰ کیلومتر، از کیلومتر ۴۶ تا کیلومتر ۷۶ مسیر شهداد به سمت نهبندان شد، طوریکه زیر ساخت‌های این محور کاملاً تخریب شده و تردد در آن ناممکن شد.

عملیات بازسازی محور شهداد - نهبندان آغاز می‌شود

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان کرمان نیز در بازدید از محور شهداد - نهبندان اظهار داشت: پس از تبخیر کامل آب‌های حاشیه این محور و فراهم شدن زمینه مناسب فنی برای انجام عملیات بازسازی راه، با همکاری ریاست این سازمان کار بازسازی مسیر توسط دولت آغاز می شود.

سیدعلی حاج سیدعلیخانی افزود: محور شهداد تا نهبندان بیش از ۱۸۰ کیلومتر است و تمامی این محور در منطقه کویری با آب و هوای خشک و تابستان بسیار گرم و سوزان قرار دارد.

وی ادامه داد: این محور به علت وجود کلوت ها (کوه‌های شنی دیواره دار) یکی از محورهای گردشگری محسوب می‌شود و سالانه علاقمندان زیادی از داخل و خارج از استان به این منطقه سفر می‌کنند.

بخش شهدا در فاصله ۹۰ کیلومتری کرمان قرار گرفته است.

۷۴۲۰/‌‬ ۵۰۵۴

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 1 =