رییس جمهوری چین  بار دیگر از برجام حمایت کرد

پکن- ایرنا- رادیو بین المللی چین با اشاره به دیدار "شی جین پینگ" رییس جمهوری چین با "حسن روحانی" همتای ایرانی خود گزارش کرد که شی در این دیدار از برجام و قرارداد هسته ای ایران حمایت کرده است.

گزارش می افزاید رییس جمهوری چین روز جمعه در این دیدار در حاشیه نشست سران کشورهای سازمان همکاری شانگهای در بیشکک پایتخت قرقیزستان گفته است که پکن از برجام حمایت می کند و مایل است همراه با ایران با تقویت هماهنگی و همکاری در چارچوب چند جانبه ای مانند سازمان ملل و سازمان همکاری شانگهای، به طور مشترک از قواعد اساسی روابط بین المللی و چند جانبه گرایی، از منافع مشترک کشورهای در حال رشد از جمله چین و ایران دفاع کند.
شی با اشاره به اینکه چین همواره از زاویه راهبردی و دراز مدت به روابط خود با ایران نگریسته است خاطر نشان کرد تحولات بین الملی و منطقه ای هر چه که باشد، چین مایل است همراه با ایران برای پیشبرد توسعۀ باثبات روابط مشارکتی همه جانبه دو کشور تلاش کند.
وی تاکید کرد چین و ایران باید با تقویت مشورت راهبردی، در مسایل مربوط به منافع کلیدی از یکدیگر حمایت کنند و ضمن تقویت هماهنگی و همکاری، توسعه همکاری های عملی، تقویت همکاری در مبارزه با تروریسم و جرایم فرامرزی، به طور مشترک با سه نیرو از جمله جنبش اسلامی ترکستان شرقی مبارزه کنند.
بر اساس این گزارش، "حسن روحانی" رییس جمهوری اسلامی ایران هم در این ملاقات گفته است: ایران مایل است فعالانه در ساخت مشترک کمربند و جاده شرکت کرده و نیروهای بالقوه همکاری دو کشور در زمینه های مختلف را توسعه دهد ایران قاطعانه با اقدامات اشتباه آمریکا درباره خروج یکجانبه از برجام مخالفت می کند.
رییس جمهوری اسلامی ایران در این دیدار نقش مثبت چین در امور بین المللی را مثبت ارزیابی کرد و گفت تهران مایل است مشورت و هماهنگی با چین را تقویت کند.
نوزدهمین نشست سران سازمان همکاری شانگهای از روز گذشته با حضور رئیس جمهوری اسلامی ایران و سران ۱۱ کشور آسیایی در بیشکک پایتخت قرقیزستان آغاز بکار کرد.
در نشست سران کشورهای سازمان همکاری شانگهای علاوه بر ایران، روسای جمهور روسیه، چین، قزاقستان، تاجیکستان، ازبکستان، هند و پاکستان هم حضور دارند.
سازمان همکاری شانگهای در سال ۲۰۰۱ با عضویت ۶ عضو چین، روسیه، قزاقستان، قرقیزستان، تاجیکستان و ازبکستان پایه‌گذاری شد این سازمان نهاد بین دولتی است که برای همکاری‌های چندجانبه سیاسی، اقتصادی و امنیتی بنیان گذاشته شد.
چین، روسیه، قزاقستان، قرقیزستان، تاجیکستان، ازبکستان، پاکستان و هند اعضای اصلی و ایران، مغولستان، افغانستان و بلاروس اعضای ناظر این سازمان هستند. /

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha