چین مایل به توسعه همکاری ها با افغانستان است

پکن- ایرنا- رییس جمهوری چین اعلام کرد پکن تمایل دارد به اتفاق افغانستان در چارچوب طرح کمربند - جاده، همکاری های دو جانبه را در ابعاد مختلف عمیق تر کند و با کمک کابل، پروژه های عملی، اقتصادی و تجاری را پیش ببرد.

به گزارش شینهوا، "شی جین پینگ" رئیس جمهوری خلق چین روز جمعه در بیشکک پایتخت قرقیزستان در دیدار "اشرف غنی" رئیس جمهوری افغانستان صدمین سالگرد استقلال این کشور را تبریک گفت و برقراری هر چه زودتر صلح و ثبات و پیشرفت در افغانستان را آرزو کرد.
وی با بیان اینکه چین و افغانستان همسایگان و دوستان سنتی و شرکای یکدیگر هستند تاکید کرد چین کماکان به افغانستان در توانمندسازی خود در مبارزه با تروریسم کمک خواهد کرد و امیدوار است افغانستان همچنان قاطعانه از تلاش‌های چین در مبارزه با تروریست‌های جنبش اسلامی شرق حمایت کند.
رئیس جمهوری افغانستان نیز در این دیدار ضمن تبریک به مناسبت هفتادمین سالگرد تأسیس جمهوری خلق چین گفت طرح چین دربارۀ برقراری جامعۀ بشری با سرنوشت مشترک و حمایت از روند جهانی شدن اقتصادی الگویی در پیشبرد برقراری روابط بین المللی جدید در قرن بیست و یکم محسوب می‌شود.
اشرف غنی افزود: افغانستان از نقش مثبت چین در پیشبرد روند صلح و آشتی افغانستان و صلح و ثبات منطقه تشکر می‌کند و برای مبارزۀ مشترک با سه نیروی شر از جمله جنبش اسلامی شرق تلاش خواهد کرد.
نوزدهمین نشست سران سازمان همکاری شانگهای از روز گذشته با حضور رئیس جمهوری اسلامی ایران و سران ۱۱ کشور آسیایی در بیشکک پایتخت قرقیزستان آغاز بکار کرد.
در نشست سران کشورهای سازمان همکاری‌های شانگهای علاوه بر ایران، روسای جمهور روسیه، چین، قزاقستان، تاجیکستان، ازبکستان، هند و پاکستان هم حضور دارند.
سازمان همکاری شانگهای در سال ۲۰۰۱ با عضویت ۶ عضو چین، روسیه، قزاقستان، قرقیزستان، تاجیکستان و ازبکستان پایه‌گذاری شد این سازمان نهاد بین دولتی است که برای همکاری‌های چندجانبه سیاسی، اقتصادی و امنیتی بنیان گذاشته شد.
چین، روسیه، قزاقستان، قرقیزستان، تاجیکستان، ازبکستان، پاکستان و هند اعضای اصلی و ایران، مغولستان، افغانستان و بلاروس اعضای ناظر این سازمان هستند./‏

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha