بیماران تالاسمی چابهار و نیکشهر چشم انتظار اهدای خون

چابهار- ایرنا- ۵۶۵ بیمار تالاسمی چابهار و ۱۵۵بیمار تالاسمی نیکشهر علاوه بر نیاز ماهانه خون از کمبود امکانات، دارو و تجهیزات رنج می برند و ضروریست مسئولان امکانات لازم را تامین و شهروندان نیز برای اهدای خون کمک و مساعدت بیشتری کنند تا این بیماران علاوه بر درد و رنج بیماری با مشکلات و نگرانی های دیگر مواجه نباشند.

به گزارش ایرنا، تالاسمی یک نوع بیماری ارثی خونی است که از والدین به فرزندان منتقل و باعث کم خونی در فرد مبتلا می‌شود.
ازدواج‌های فامیلی و عدم توجه به انجام آزمایشات قبل از ازدواج بزرگترین عامل اصلی بروز تالاسمی در حوزه دانشکده علوم پزشکی ایرانشهر بویژه شهرستان‌های چابهار، نیکشهر و کنارک است.
انجام آزمایشات قبل از ازدواج و رعایت نکات پیشگیری راه برون رفت از این بیماری است.

بیماران تالاسمی چابهار علاوه بر درد و غم بیماری با مشکل کمبود مکان، تخت بزرگ برای استراحت و دریافت خدمات مواجه و مجبورند روی صندلی نشسته و خون دریافت کنند.

شماری از بیماران تالاسمی از خدمات ارائه شده در بیمارستان امام علی (ع) چابهار و بیمارستان ۲۲ بهمن نیکشهر گلایه‌های زیادی دارند و می‌گویند خدمات و تخت کافی برای ارائه خدمات مطلوب وجود ندارد و این بیماران در بخش تالاسمی از نبود امکانات فیزیکی نظیر تخت، یخچال، کولر، آبسردکن و سایر امکانات رفاهی رنج می‌برند.

مصرف روزانه بیماران تلاسمی در چابهار ۴۰ تا ۴۵ واحد خون است و براساس آمار روزانه ۱۵ تا ۲۰ واحد خونگیری در چابهار انجام می‌شود و باقیمانده نیاز این شهرستان از نقاط دیگر استان سیستان و بلوچستان و استان‌های همجوار تأمین می‌شود.


برخی بیماران تالاسمی چابهار روی صندلی و با درد و رنج فراوان خون دریافت می‌کنند

گل افروز بلوچزهی یکی از بیماران تالاسمی چابهار به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: بخش تالاسمی بیمارستان امام علی (ع) چابهار در کلینیک و اتاقک‌های کوچک که قبلاً مورد استفاده پزشکان بوده مستقر است و به دلیل کمبود مکان برخی از بیماران روی صندلی نامناسب و با درد و رنج فراوان خون دریافت می‌کنند.

وی تصریح کرد: بیشتر تخت‌های این مرکز کوچک و غیر استفاده برای بیماران است و بیمار بزرگسال تالاسمی نمی‌تواند از آن استفاده و خون دریافت کند.

این شهروند چابهاری اظهار داشت: در این مرکز با کمبود خون، امکانات، دارو نظیر داروی آهن زدایی دسفرال و کمبود پمپ دسفرال مواجه هستیم و کمبود داروی خارجی و بالابودن قیمت آنها از دیگر مشکلاتیست که گریبانگیر بیماران تالاسمی است.

بلوچزهی ادامه داد: پیش از این داروی دسفرال خارجی موجود و رایگان بوده ولی هم اینک با قیمت حدود ۶۰۰ هزار تومان تهیه می‌شود و بیماران بی بضاعت توان خرید این دارو را ندارند.

وی گفت: بخش قبلی تالاسمی بیمارستان امام علی (ع) در بخش دیالیز و در یک سالن بزرگ مستقر بوده و مکان فعلی در شأن این بیماران نیست.

آرزو بلوچی بیمار ۲۹ ساله اهل نیکشهر که ماهانه به بیمارستان ۲۲ بهمن مراجعه می‌کند، به خبرنگار ایرانا می‌گوید با کمبود خون مواجه هستیم و خون تازه و شسته شده بسیار کم است.

وی ادامه داد: آمپول دسفرال آهن زدا، قرص‌های آهن زدا نیز با کمبود مواجه است.

این شهروند نیکشهری گفت: بخش تالاسمی این شهر در بیمارستان و اورژانس قدیم مستقر بوده و با کمبود تخت، فاقد کولر و امکانات رفاهی است.


چابهار ۵۶۵ بیمار تالاسمی دارد

مدیر شبکه بهداشت و درمان چابهار در گفت وگو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: هم اینک بخش تالاسمی بیمارستان امام علی (ع) چابهار در فضایی با زیربنای هزار و ۶۰۰ متر مربع و ۲۵ تخت بیمار در ۲ طبقه به بیماران تالاسمی و ۱۰ بیمار هموفیلی با میانگین ماهانه سه بار به هر بیمار و با ۵ نفر نیروی انسانی (سه پرستار، یک خدمه و یک پزشک) به ۵۶۵ بیمار تالاسمی خدمات می‌دهد.

محمود حسین بر افزود: روزانه به بیش از ۴۰ بیمار تالاسمی (۲۵ تخت ثابت و ۱۵ تخت اکسترا) خدمات لازم ارائه می‌شود و هیچ مشکلی برای پذیرش و خدمات دهی به این بیماران وجود ندارد.

وی بیان کرد: با توجه به نیاز بیماران تالاسمی طبقه دوم بخش تالاسمی به عنوان پاراکلینیک بیماران خاص و ارائه خدمات توانبخشی دارویی، آزمایشگاهی و مشاوره با هماهنگی دانشگاه علوم پزشکی ایرانشهر در نظر گرفته شده که تجهیز و راه اندازی آن در اولویت است.

مدیر شبکه بهداشت و درمان چابهار ادامه داد: این مرکز بزودی به یکی از تخصصی‌ترین مراکز جامع بیماران خاص استان سیستان و بلوچستان ارتقا خواهد یافت.

وی تصریح کرد: امکانات رفاهی از جمله صندلی انتظار و تجهیزات سرمایشی، آبسرد کن و سایر نیازمندی‌های بیماران به مقدار نیاز موجود و سالم بوده و کمبودی وجود ندارد.

حسین بر افزود: امیدواریم به فردایی بهتر برای بیماران خاص و ارتقای سطح سواد شهروندان برای اتخاذ تصمیمات بهتر به منظور جلوگیری از تولد کودکان مبتلا به تالاسمی دست پیدا کنیم.

وی گفت: برای ارتقای کیفیت خدمات بهداشتی و درمانی نیاز است هرچه سریع‌تر بیمارستان ۵۴۰ تختخوابی چابهار اجرایی و تکمیل شود تا بتوان با نیروی انسانی، پزشک، تجهیزات و امکانات بهتر به مردم این منطقه محروم خدمت کرد.

مدیر شبکه بهداشت و درمان چابهار از قشرهای مختلف مردم بویژه روحانیان، معتمدان و رسانه‌ها خواست تا نسبت به آگاه سازی مردم از مشکلات ازدواج‌های فامیلی و عواقب انجام نشدن آزمایشات قبل از ازدواج بیش از پیش توجه و اقدام کنند تا تولد فرزندان مبتلا به تالاسمی جلوگیری شود.
وی همچنین از قشرهای مختلف مردم خیر و نوعدوست چابهار در خواست کرد که با اهدای خون بیماران را یاری رسانند.

چابهار با کمبود خون مواجه است

مدیر انتقال خون چابهار در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: تأمین خون و فرآورده‌های آن در این شهرستان به دلیل کاهش ذخیره‌های خونی و تعداد اهداکنندگان در وضعیت مطلوبی نیست و با کمبود خون مواجه هستیم و حل این مشکل نیازمند یاری هموطنان در اهدای خون است.

عبدالرزاق صابری افزود: برای خودکفایی در تأمین خون شهرستان چابهار باید روزانه ۴۷ نفر خون اهدا کنند که هم اینک تنها کمتر از ۲۰ نفر در روز است.

وی بیان کرد: وجود ذخیره مناسب خونی در چابهار امری ضروریست و تحقق این امر مشارکت بیش از گذشته مردم نوعدوست را می‌طلبد.

مدیر انتقال خون چابهار گفت: اهدای خون نیاز همیشگی یک جامعه است و مختص زمان‌های خاص و یا حوادث طبیعی نظیر زلزله و سیل نیست.

وی با تشریح عملکرد و فعالیت‌های سازمان انتقال خون چابهار اظهار داشت: تعداد مراجعان اهدای خون با کاهش رو به رو شده و تعداد بیماران تالاسمی این شهرستان به ۵۶۵ نفر افزایش یافته است.

صابری بیان کرد: در استان سیستان و بلوچستان به علت وجود کودکان تالاسمی همواره نیاز مبرم به خون وجود دارد و این نیاز تنها با همکاری و ایثارگری شهروندان برطرف می‌شود.
وی ادامه داد: سن اهدای خون بین ۱۸ الی ۶۰ سال است و وزن اهدا کننده باید بالای ۵۰ کیلوگرم و آقایان هر سه ماه و خانم‌ها هر چهار ماه می‌توانند خون اهدا کنند.

مدیر انتقال خون چابهار تصریح کرد: اهدای خون برای شخص اهدا کننده نیز مفید و مؤثر است زیرا این امر سبب تولید سلول‌های جدید می‌شود.

وی افزود: اهدای خون منظم با تنظیم آهن بدن خطر ابتلاء به بیماری‌های مختلف را کاهش می‌دهد.

۳۰۴۳**۳۲۱۳

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 0 =