نخست وزیر پیشین قطر: عربستان برای حل بحران خلیج (فارس) از عمان کمک گیرد

تهران- ایرنا - «حمد بن جاسم» نخست وزیر پیشین قطر نوشت: اشکالی ندارد که سعودی ها برای آغاز مذاکرات جدی و پایان دادن به درگیری ها در خلیج فارس از عمان کمک بگیرند؛ درگیری که بازنده و برنده ای ندارد.

حمد بن جاسم این مطلب را بامداد جمعه در حساب رسمی اش در توئیتر نوشته است.

بن جاسم اضافه کرد: انفجاری که در عربستان رخ داد و حوثی ها مسؤولیت آن را به عهده گرفتند، از جمله حوادثی است که امیدواریم برای دوستان بزرگ مان (در عربستان) رخ ندهد؛ جایی که ثبات آنها برای کل منطقه مهم است.

وی افزود: امیدواریم بازنگری جدی در زمینه هایی که به وجود آورنده این شرایط است، صورت گیرد.

وی تأکید کرد که «اشکالی ندارد در کارهایمان بازنگری کنیم».

بن جاسم در خصوص انفجار نفتکش های نفتی در دریای عمان نیز نوشت: این گونه حوادث که به صورت فزاینده ای تشدید شده، نیز مستلزم بازنگری عمیق، عینی و نیازمند اندیشه ای آرام است تا بتوان تمامی جنبه ها را در نظر گرفت و طرف های ذیربط مشخص شوند.

نخست وزیر پیشین قطر همچنین ابراز امیدواری کرد که کشورهای شورای همکاری، نشست طولانی تشکیل دهند؛ نه آنکه نشست آنها چون اجلاس یکساعته مکه باشد.

بن جاسم نوشت: باید در این جلسه، شرایط سخت و دشواری که ما به آن رسیده ایم، بررسی شود تا شاید راه حلی کارساز برای آن پیدا شود، هرچند شاید این مساله برای برخی تلخ باشد.

عربستان ۱۵ خرداد ۹۶ در اقدامی سراسر عجولانه به همراه امارات، بحرین و مصر و به بهانه حمایت قطر از تروریسم و نزدیک شدن به محور مقاومت، روابط خود را با دوحه قطع کرد.
کشورهای تحریم کننده ۱۳ شرط برای از سرگیری روابط با قطر تعیین کردند اما دوحه با بیان اینکه تحریم کنندگان هیچ دلیل قانع کننده ای برای اثبات ادعاهای خود در اختیار ندارند، تأکید دارد که این شروط در تناقض آشکار با حق حاکمیت آن کشور است.

با وجود میانجی گری کشورهای مختلف برای حل بحران به وجود آمده در شورای همکاری خلیج فارس، تاکنون این تلاش ها راه به جایی نبرده و تنش در میان این کشورها به قوت خود باقی است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 6 =