مجتمع فرهنگی هنری یادمان شهدای بمباران شیمیایی سردشت آماده بهره برداری شد

مهاباد - ایرنا - فرماندار سردشت گفت: مجتمع فرهنگی هنری یادمان شهدای بمباران شیمیایی سردشت آماده بهره برداری و میربانی برای برگزاری آیین های مختلف شده است.

اقصی نخشی پور روز یکشبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: این مجتمع به ظرفیت ۵۰۰ نفر و برای احداث آن بیش از ۵۰ میلیارد ریال هزینه شده است که با حضور میهمانان ویژه کشوری و لشکری در هفتم تیرماه امسال که مصادف با سالگرد بمباران شیمیایی سردشت است به بهره برداری می‌رسد.

وی اظهار داشت: بمباران‌هایی از این دست و جنایت هایی که علیه ملت ایران در دوران دفاع مقدس صورت گرفته است در واقع سند مظلومیت مردم و سند حقانیت نظام و انقلاب اسلامی در مقابل دشمنان تا دندان مسلح بود که با دفاع جانانه ملت ایران به پیروزی انجامید.

نخشی پور با بیان اینکه مراسم یادوآره شهدای هفتم تیر امسال باشکوه و پربارتر از سال های گذشته برگزار خواهد شد گفت: پیش بینی شده است این مراسم امسال با حضور میهمانان ویژه ای از وزارت امور خارجه، سازمان پدافند غیر عامل و بنیاد شهید و امور ایثارگران کشور برگزار شود.
وی همچینن از حضور استاندار آذربایجان‌غربی به همراه چند نفر دیگر از مقامات کشوری و استانی و تعدادی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی و همچنین اعضای ۵۰ خانواده مصدومان شیمیایی نیز به عنوان دیگر میهمانان این مراسم یاد کرد.

وی در ادامه به آمادگی کامل شهرستان سردشت برای میزبانی از کاروان‌های راهیان نور شمالغرب کشور اشاره کرد و گفت: راهیان نور فرصت مغتنمی برای تبادل فرهنگی است و شهروندان سردشتی با دارا بودن فرهنگی غنی می‌توانند به عنوان سفیران فرهنگی این منطقه عمل کنند.

به گزارش ایرنا شهر مرزی سردشت در آذربایجان غربی در هفتم تیر ۱۳۶۶ از سوی هواپیماهای رژیم بعثی عراق مورد بمباران شیمیایی قرار گرفت و به عنوان نخستین شهر قربانی جنگ افزارهای شیمیایی در جهان شناخته شد.

تعداد کثیری از مصدومان شیمیایی این شهر هنوز هم با دردهای این فاجعه دست و پنجه نرم می‌کنند و برخی از مصدومان نیز پس از ۲۹ سال در انتظار اعلام کمیسیون‌های پزشکی و تشخیص درجه جانبازی شیمیایی خود هستند.

رژیم بعثی عراق با استفاده از بمب‌های شیمیایی گاز خردل چهار نقطه پر ازدحام شهر سردشت را بمباران کرد که در این حمله ناجوانمردانه ۱۱۹ نفر از ساکنان غیرنظامی شهر شهید و بیش از هشت هزار نفر نیز در معرض گازهای سمی قرار گرفتند و دچار مصدومیت شیمیایی شدند.

هر ساله به یاد قربانیان بمباران شیمیایی، یادواره شهدای شیمیایی سردشت در این شهرستان ۱۲۰ هزار نفری برگزار می‌شود و جمعی از مسؤولان کشوری، لشکری و استانی نیز در این روز و در این یادواره شرکت می‌کنند.

سردشت در جنوب آذربایجان غربی در امتداد مرزهای کشور عراق و در فاصله ۲۴۴ کیلومتری مرکز استان واقع شده است.
۷۵۶۲/۶۱۸۵/‏‬ ۳۰۲۰

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 14 =