پوتین دو مقام روس را به خاطر اتهام نادرست به یک خبرنگار برکنار کرد

مسکو – ایرنا – رئیس جمهوری روسیه دو مقام ارشد وزارت کشور را بخاطر بازداشت یک خبرنگار منتقد دولت به بهانه داشتن حجم زیادی ماده مخدر، از مقام خود برکنار کرد.

حکم عزل این دو مقام وزارت کشور روسیه امروز پنجشنبه در پایگاه اینترنتی دفتر مطبوعاتی کاخ کرملین منتشر شده است.
در این حکم گفته شد که یوری ولادیمیرویچ دویاتکین از ریاست اداره مبارزه با قاچاق مواد مخدر سازمان پلیس مسکو و آندره پاولویچ پوچکوف از سمت ریاست اداره غرب شهر مسکو زیر نظر وزارت کشور عزل شده اند.

ایوان گولونوف خبرنگار پایگاه اینترنتی روسی مدوزا که در سالهای اخیر مقاله هایی درباره فساد مالی در بین مقام های روس نوشته بود هفته گذشته به جرم نگهداری مواد مخدر توسط ماموران پلیس دستگیر شد و گفته شد که بشدت کتک خورده است.

دستگیری وی موجی از اعتراضات مدنی را در روسیه بدنبال داشت چرا که همکاران وی در شبکه های اجتماعی اعلام کردند که او هیچ گاه نزدیک مواد مخدر نشده است چه برسد به اینکه مقدار قابل توجه ای ماده مخدر یا روانگردان را در خانه خود نگهداری کند.

افزایش اعتراضات باعث شد موضوع به پرسش خبرنگاران نزدیک به دولت از دمیتری پسکوف سخنگوی ریاست جمهوری روسیه تبدیل شود و او در واکنش گفت که دفتر ریاست جمهوری این پرونده را به سرعت بررسی خواهد کرد.

ساعاتی پس از وعده پسکوف، ولادیمیر کولوکولتسف وزیر کشور روسیه در نامه ای به رئیس جمهور خواستار برکناری دو مقام ارشد این وزارتخانه شد و اعلام کرد که پیگیری قضایی پرونده ایوان گولونوف خبرنگار تحقیقی پایگاه اینترنتی روسی «مدوز» پایان یافته و او آزاد شده است.

پیش از آزادی این خبرنگار در شبکه های اجتماعی روسیه فراخوانی برای تظاهرات در روز چهارشنبه در راستای فشار بر دستگاه قضایی روسیه برای آزادی این خبرنگار منتشر شد.

گولونوف پس از آزادی در جمع خبرنگاران گفت که هیچگاه ماده مخدر مصرف نکرده است با این وجود در تجمع اعتراضی روز چهارشنبه که در حمایت از او برگزار می شود نیز شرکت نمی کند.

شهردار مسکو نیز از مردم خواست با توجه به پایان یافتن پرونده، از برگزاری تجمع بدون مجوز خودداری کنند.

روز گذشته اما حدود یک هزار و ۲۰۰ نفر در همین رابطه تجمع کردند و پلیس مسکو بیش از ۲۰۰ نفر از جمله آلکسی ناوالنی معروفترین رهبر مخالفان دولت روسیه را که هر از چند گاهی به صورت موقت و به دلیل شرکت در تجمع های غیرقانونی بازدشت می شود را دستگیر کرد.

اروپام *۳۹۱*۱۳۴۶**

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 2 =