۲۳ خرداد ۱۳۹۸،‏ ۱۶:۰۷
کد خبر: 83352214
۰ نفر
روسیه بار دیگر ادلب را بمباران کرد

مسکو – ایرنا – وزارت دفاع روسیه کمتر از یک روز از اعلام مرکز روسی صلح وآشتی طرفین درگیری در سوریه مبنی بر آتش بس در ادلب، در بیانیه ای اعلام کرد: هواپیماهای نیروی هوافضای روسیه مراکز تروریست ها در استان ادلب سوریه را بمباران کردند.

خبرگزاری روسیه امروز روز پنجشنبه به نقل از بیانیه وزارت دفاع روسیه که هنوز در وب سایت این نهاد منتشر نشده است، نوشت: بر اثر حملات هواپیماهای روسیه، در مناطق دومکاک و ارتفاعات جبل تاورت مراکز تجمع تروریست‌ها و موضع توپخانه ای آنها که با استفاده از آن مقر بازرسی ارتش ترکیه هدف قرار گرفته بود، بمباران شد.

در بیانیه گفته شده است: مشخصات مراکز تروریست‌ها را طرف ترکیه‌ای به نظامیان روسی داده است و این اقدام پس از آنکه تروریست‌های متحد گروه جبهه النصره مقر بازرسی و نظارتی ارتش ترکیه را مورد حمله قرار دادند، صورت گرفت.
وزارت دفاع روسیه در بیانیه خود خاطرنشان کرد: فرماندهی نیروهای ترکیه از مرکز آشتی طرف‌های درگیر در سوریه وابسته به وزارت دفاع روسیه خواسته است تا امنیت نظامیان این کشور را تأمین و مراکز تروریست‌ها را بمباران کند.
ویکتور کوپچیشین رئیس مرکز روسی صلح و آشتی طرفین درگیری در سوریه دیروز گفت که با ابتکار روسیه و همکاری ترکیه، توافقی در خصوص آتش بس کامل در کل استان ادلب به دست آمده است.

علی اصغر خاجی دستیار ارشد وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در امور ویژه سیاسی نیز که به مسکو سفر کرده بود به ایرنا گفت که تروریست‌ها در ادلب راهی جز مقابله پیش روی دیگران نگذاشته‌اند.

گفتنی است، ادلب استانی در شمال شرقی سوریه و هم مرز با ترکیه است که بیش از سه میلیون جمعیت دارد و به آخرین نقطه تجمع گروه‌های تروریستی تبدیل شده است.

پیش تر ترکیه از بیم گسیل شدن آوارگان این منطقه به مرزهای خود از روسیه خواسته بود مانع حمله همه جانبه ارتش دولت قانونی سوریه به این منطقه شود و به ترکیه اجازه داده شود با کمترین هزینه گروه‌های تروریستی در این منطقه را خلع سلاح کند.

با وجود توافق سران روسیه و ترکیه و پذیرش توافق در قالب فرمت آستانه از سوی ایران، روس‌ها معتقدند که این درخواست ترکیه به تروریست‌ها فرصت داده است تا حضور خود در ادلب را توسعه دهند و شرایط را پیچیده‌تر کنند.

مقامات روسیه بارها اعلام کرده‌اند که شرایط فعلی در ادلب مادام نخواهد بود و روسیه و دیگر متحدان سوریه چنین وضعیتی را تحمل نخواهند کرد و به نفع ترکیه است که هر چه زودتر کنترل ادلب در دستان دولت قانونی سوریه باشد.

به نظر می‌رسد ترکیه که همواره خود را حامی مخالفان مسلح دولت قانونی سوریه دانسته و معتقد است که باید حساب آنان را از تروریست‌ها جدا کرد بر سر دوراهی در خصوص ادلب مانده است.

در این میان آمریکا نیز به نظاره نشسته است و هر واکنشی از سوی دولت قانونی سوریه یا روسیه در مقابل حمله های گاه و بی گاه تروریست‌های مستقر در ادلب را حمله به غیرنظامیان و افراد بی گناه تعبیر می‌کند و حتی فضا را به سمتی برده که افکار عمومی جهان گمان کنند سوریه به دنبال حمله شیمیایی به ادلب است حال آنکه حامیان دولت قانونی سوریه از جمله ایران و روسیه معتقدند که هر چه زودتر باید راهی برای نجات مردم بی گناه ادلب پیدا کرد و آنان را از چنگال تروریست‌هایی که شهر را به کنترل خود درآورده‌اند، نجات داد.

اروپام *۳۹۱* ۱۳۴۶ **


اروپام *

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 2 =