۲۳ خرداد ۱۳۹۸،‏ ۱۵:۱۴
کد خبرنگار: 2862
کد خبر: 83352146
۰ نفر
۳۳ طرح جهاد کشاورزی استان قم افتتاح شد

قم-ایرنا - ۳۳ طرح بخش کشاورزی قم بااعتبار ۶۴۰ هزار و ۳۹۳ میلیون ریال و اشتغال آفرینی ۲۴۷ تن، روز پنجشنبه با حضور معاون وزیر جهاد کشاورزی و استاندار قم در بخش خلجستان افتتاح شد.

یازده پروژه در بخش مدیریت آب و خاک بااعتبار ۱۶۰ هزار و ۵۴۳ میلیون ریال و با اشتغال‌زایی ۱۰۴ تن، ۶ طرح در بخش بهبود تولیدات دامی بااعتبار ۳۷۸ هزار و ۱۱۰ میلیون ریال با اشتغال آفرینی ۳۹ تن ازجمله طرح‌های به بهره برداری رسیده امروز سازمان جهاد کشاورزی استان قم بود.
همچنین افتتاح ۱۳ طرح در مدیریت شیلات و امور آبزیان با اشتغال‌زایی ۳۷ تن و اعتبار ۳۸۲ هزار و ۴۰ میلیون ریای و ۲ طرح در بهبود تولیدات گیاهی با اشتغال آفرینی ۶۰ تن و یک طرح در مدیریت صنایع تبدیلی و غذایی با اشتغال‌زایی ۷ تن، از دیگر طرح‌های افتتاحی بود.
در بخش کشاورزی کل زمین‌های قابل کشت قم برابر ۱۰۵ هزار و ۷۳۰ هکتار است که این رقم ۴۶ صدم درصد کل اراضی قابل کشت کشور می‌باشد؛ مجموع کشت سبز استان شامل ۲۰ هزار هکتار باغ و ۴۲ هزار هکتار زراعت شامل است.
میزان متوسط تولید بخش کشاورزی قم در سال برابر ۷۴۶ هزار تن شامل ۴۲۵ هزار تن محصولات زراعی و باغی، یک هزار و ۲۰۸ تن آبزیان و ۳۲۰ هزار تن محصولات دامی است.
بیشتر بهره‌برداران بخش کشاورزی قم را روستاییان استان تشکیل می‌دهند که طبق سرشماری عمومی نفوس و مسکن در سال ۱۳۹۵، قم دارای ۱۲۷ روستا با جمعیت بالای ۲۰ خانوار است؛ جمعیت ساکن مناطق روستایی این استان بیش از ۵۵ هزار و ۸۶۵ تن است که در قالب ۱۷ هزار و ۳۸۵ خانوار زندگی می‌کنند.
استاندار قم امرورز حاشیه افتتاح ۳۳ طرح جهاد کشاورزی قم، از طرح آبیاری تجمیعی اراضی ۳ هزار و ۱۳ هکتاری بخش خلجستان و همچنین مجتمع کشت گلخانه‌ای سبز گستر طوبی در روستای طینوج این بخش خلجستان بازدید کرد.

بخش خلجستان با وسعت یک هزار و ۱۰۰ کیلومتر مربع و جمعیتی بالغ بر ۱۰ هزار تن در شرایط عادی و ۵۰ هزار تن در فصول خاص، به مرکزیت شهر دستجرد یکی از بخش‌های پنج گانه قم است که با مرکز استان حدود ۷۵ کیلومتر فاصله دارد.
بخش خلجستان دارای ۲ دهستان دستجرد و قاهان و ۵۲ روستاست، همچنین در این بخش، ۳۳ روستا دارای شورای اسلامی و ۲۷ روستا دارای دهیاری فعال می‌باشد.

‏ ۷۴۰۳/‏‬ ۶۱۳۳/‏

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 14 =