۲۳ خرداد ۱۳۹۸،‏ ۱۴:۴۶
کد خبرنگار: 1472
کد خبر: 83352118
۰ نفر
هزار معترض انتخاباتی در قزاقستان دستگیر شدند

تهران – ایرنا – مقام های قزاقستان روز پنجشنبه اعلام کردند که حدود یکهزار نفر در جریان تجمعات معترضان انتخاباتی بازداشت شده اند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، «قاسم جومارت توکایف» در انتخابات ریاست جمهوری قزاقستان پیروز شد و این اعتراضات، اولین چالش پیش روی وی در این کشور ۱۸ میلیون نفری تلقی می شود.

معترضان، دولت را به برپایی انتخابات نمایشی متهم می کنند که در جریان آن توکایف با رقابت واقعی رو به رو نشده است.

برخی از جمله ناظران غربی، نحوه شمارش آرا را مورد تردید قرار داده اند. توکایف تقریباً ۷۱ درصد از آرا انتخاباتی را از آن خود کرده است.

دستکم پنج تجمع جداگانه که بدون مجوز دولت قزاقستان، غیرقانونی است، از روز برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در روز یکشنبه در این کشور برگزار شده است.

از بین حدود یکهزار بازداشتی، ۶۷۰ نفر به طور رسمی بازداشت شده اند که در سیستم حقوقی قزاقستان به منزله گذراندن چند روز یا چند هفته حبس است و مابقی نیز موظف به پرداخت جریمه شده یا پیام های هشدارآمیز دریافت کرده اند.

براساس این گزارش، «نورسلطان نظربایف» که ۷۸ سال سن دارد، پس از سه دهه ریاست بر قزاقستان، چندی پیش از این منصب کناره گیری کرد و توکایف پست رئیس جمهوری را به موقت برعهده گرفت.

توکایف که ۶۶ سال سن دارد، در مراسم تحلیف خود گفت: صادقانه به مردم کشور قزاقستان خدمت می کنم، از قانون اساسی کشور صادقانه پیروی می کنم، برای احقاق حق و آزادی های شهروندان تلاش می کنم و با تمام وجود وظایفی را که به عنوان رئیس جمهوری به من محول شده است، انجام می دهم.

ششمین دور انتخابات ریاست جمهوری قزاقستان روز یکشنبه (۱۹ خرداد) برگزار شد. در این دوره از انتخابات، هفت نامزد از احزاب مختلف با هم به رقابت پرداختند. /

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 11 =