وزیر خارجه لبنان در مجلس انگلیس نیز از موضوع پناهجویان سوری سخن گفت

بیروت- ایرنا- وزیر خارجه لبنان که اظهاراتش در خصوص لزوم بازگشت پناهجویان سوری به کشورشان با انتقاداتی در داخل لبنان روبه رو شد، در سفر به انگلیس این موضوع را در مجلس اعیان نیز مطرح کرد.

"جبران باسیل" پیش از این کمیساریای عالی امور پناهندگان در لبنان را به جلوگیری از بازگشت پناهجویان سوری به کشورشان متهم کرده بود. این اظهارات او با انتقاداتی در داخل لبنان رو به رو شد از جمله اینکه برخی اظهارات او را فراتر از اختیارات وزیر خارجه برشمرده و اعلام کردند این موضوع وزیر و مسئول مربوط به خود را دارد.

علاوه بر این گفته می‌شود موضوع پناهجویان سوری بخشی از اختلاف بین جریان المستقبل به رهبری سعد حریری نخست وزیر لبنان و جریان ملی آزاد به رهبری جبران باسیل به شمار می‌آید.

در این میان باسیل که به انگلیس سفر کرده است، در مجلس اعیان انگیس گفت: قادر به تحمل مشکلات ناشی از حضور پناهجویان سوری در لبنان نیستیم.

خبرگزاری رسمی لبنان در این باره اعلام کرد: باسیل گفت: در هر کیلومتر مربع از خاک لبنان ۲۰۰ پناهجوی سوری زندگی می‌کنند و تعداد فلسطینی‌ها و سوری‌ها بیش از نیمی از جمعیت لبنان است و برخی در پاسخ به این وضعیت اعلام می‌کنند راهی جز انتظار راه حل سیاسی در سوریه وجود ندارد که این را نمی‌پذیرم.

وی با اشاره به مشکلات اقتصادی در لبنان گفت: سوری‌ها باید آینده خود و هویت رهبرانشان را مشخص کنند و بحران این کشور با اراده ملت سوریه حل شده و آشتی در آنجا برقرار شود تا سوری‌ها به کشورشان بازگشته و اتنخابات برگزار کنند و روند بازسازی آغاز شود.

باسیل تاکید کرد ما قادر به تحمل مشکلات حاصل از پناهجویان نیستیم و کمک‌هایی که به آنان می‌شود فقط برای ماندن در لبنان کافی است نه بازگشت آنان و همین وضعیت موجب بحران شده است.

تعداد پناهجویان سوری در لبنان بیش از یک و نیم میلیون نفر اعلام شده است، حال آنکه جمعیت لبنان به پنج میلیون نفر نمی‌رسد از همین رو گفته می‌شود این پناهجویان به همراه فلسطینیان معادل نیمی از جمعیت لبنان را تشکیل می‌دهند. بیشتر پناهجویان سوری در " عرسال" در شرق لبنان و در اردوگاه به سر می‌برند.

"میشل عون" رئیس جمهور لبنان نیز با ابراز نگرانی از تبعات ناشی از حضور این تعداد از پناهجویان سوری در کشورش گفت، بیم آن می‌رود که با ادامه حضور پناهجویان سوری و آوارگان فلسطین، لبنان شکل خود را به عنوان یک کشور لبنانی از دست بدهد.

"سعد حریری" نخست وزیر لبنان نیز با بیان اینکه همه در لبنان بر بازگشت پناهجویان اتفاق نظر دارند، در عین حال گفت، باید شرایط بازگشت امن آنان فراهم شود.

سخنان وزیر کار لبنان در مورد پناهجویان سوری در کنفرانس " بین المللی کار در سال ۲۰۱۹" در ژنو موجب شد هیئت سوری شرکت کننده در این کنفرانس سالن سخنرانی را ترک کند.

بنا بر اعلام خبرگزاری رسمی لبنان، "کمیل ابوسلیمان" در اظهارات خود با اشاره به حضور پناهجویان سوری گفت: برکسی پوشیده نیست که یکی از مهم‌ترین چالش‌های کنونی لبنان حضور بی سابقه پناهجویان سوری در لبنان از سال ۲۰۱۱ است زیرا تعداد آنان بدون احتساب پناهجویان از سایر کشورها یک سوم کل جمعیت لبنان است.

وی در توضیح این مطلب به مشکلاتی نظیر افزایش بیکاری به ویژه در بین جوانان لبنان و کارگری غیرقانونی و خطر آن در دو بخش اقتصادی و اجتماعی اشاره کرد و تلاش برای بازگشت امن پناهجویان سوری به کشورشان را خواستار شد.

هنگامی که این وزیر لبنانی مشغول سخنرانی بود هیئت سوری شرکت کننده در کنفرانس، سالن سخنرانی را ترک کردند.

این در حالی است که جبران باسیل وزیر خارجه لبنان نیز که به انگلیس سفر کرده است امروز در سخنان خود در مجلس اعیان این کشور اعلام کرد، لبنان دیگر تحمل مشکلات ناشی از حضور پناهجویان سوری را ندارد.

تعداد پناهجویان سوری در لبنان بالغ بر یک و نیم میلیون نفر است که بیشتر در عرسال واقع در شرق لبنان و در اردوگاه به سر می‌برند.

یکصدوهشتمین کنفرانس بین المللی کار در ژنو تا ۲۱ ماه جاری میلادی ادامه دارد.
خبر دیگر اینکه بیش از هزار پناهجو سوری در ۲۴ ساعت گذشته از لبنان و اردن به کشورشان بازگشتند، به این ترتیب که حدود ۳۵۰ پناهجوی سوری از لبنان و حدود ۷۸۰ پناهجوی دیگر از اردن به سوریه بازگشتند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 3 =